بسیاری از علاقمندان به تهیه شیرینی خانگی از شیرینی هایی که بدون فر تهیه می شوند بسیار استقبال می کنند مخصوصا اگر شیرینی سنتی باشد.

یکی از شیرینی های سنتی ایرانی که به راحتی می توان در خانه بدون نیاز به فر تهیه و در مناسبت های مختلف آن را سرو کرد طرز تهیه شیرینی برشتوک است که انواع مختلف دارد. مانند برشتوک آرد گندم، بِرشتوک نخودچی، بِرشتوک شکلاتی، بِرشتوک مغز دار، برشتوک دو رنگ و....

برشتوک خوشمزه

برشتوک هم در مجالس شادی مانند عید نوروز، شب یلدا، چهارشنبه سوری، عروسی... کاربرد دارد و هم در مجالس سوگواری و مذهبی که در مجالس سوگواری اصولا جایگزینی است برای حلوا.

تهیه شیرینی برشتوک مجلسی چندان زمان بر نیست و روش تهیه اش بیشتر شبیه به روش تهیه حلواست و برای طعم دادن به آن از انواع ادویه و طعم دهنده های دیگر می توان استفاده کرد که امروز و در این نوشته شما را با روش تهیه برشتوک مخصوص عید نوروز آشنا می کنیم.

با داشتن کمی حوصله و ابتکار می توان برِشتوک خوشمزه خانگی را به راحتی تهیه کرد.

برشتوک خانگی

طرز تهیه شیرینی برشتوک ساده

مرحله اول:

آرد نخودچی را الک کنید تا کاملا نرم شود. آرد را در تابه ای متوسط کمی تفت دهید تا بوی خامی آن گرفته شو(در این مرحله نیاز به تغییر رنگ آرد نیست.) آرد تفت خورده را از روی حرارت بر دارید تا خنک شود.

مرحله دوم:

آرد تفت داده شده را نیز الک کنید و دوباره در تابه بریزید و روی حرارت قرار دهید.

مرحله سوم:

کره را به آرد اضافه کنید و اجازه دهید به اندازه ای آرد سرخ شود که به رنگ دارچین آسیاب شده در آید و بعد از روی حرارت بر دارید.

مراحل تهیه برشتوک

مرحله چهارم:

پودرقند و هل را به آرد سرخ شده بیافزایید و خوب مخلوط کنید.

تهیه شیرینی برشتوک

مایه را درون قالب یا ظرف مورد نظر که  با کاغذ روغنی کف و دیواره آن را پوشانده اید بریزید تا زمانی که کاملا سرد شود.

برشتوک کجلسی

مرحله پنجم:

شکلات را همراه روغن مایع  به روش بن ماری ذوب کنید (روی بخار کتری). پس از ذوب شدن پودر پسته را اضافه و مخلوط کنید  و در انتها روی شیرینی برشتوک سرد شده بریزید و کاملا آن را به وسیله قاشق یا لیسک پهن کنید.

ظرف شیرینی را در یخچال قرار دهید و پس از یک یا دو ساعت آن را به شکل دلخواه برش بزنید.(اگر مایل بودید برشتوک در قالب سیلیکونی تهیه کنید، اول قالب را کمی چرب کنید و آن را داخل ظرف محکمی قرار دهید. مقداری از شکلات ذوب شده در قالب بریزید.

شکلات که کمی خنک شد باقی قالب را با مایه شیرینی پر کنید. بهتر است مواد را لب به لب در قالب نریزید تا کف شیرینی کاملا مسطح شود.قالب را در یخچال قرار دهید و پس از یک یا دو ساعت شیرینی را به آرامی و با فشار دست از قالب خارج نمایید.)

شیرینی را پس از برش زدن یا خارج کردن از قالب با مواد دلخواه تزیین و نوش جان کنید. طرز استفاده از قالب شکلات را در مجله فروشگاه ایران کوک بخوانید.

قالب شیرینی برشتوک

نکات کلیدی تهیه شیرینی برشتوک:

-هر نوع طعم دهنده مانند دارچین، پودر کاکائو، پودر قهوه، زنجبیل و ... را همراه پودر قند به مایه شیرینی اضافه کنید.

-دقت کنید پس از آماده شدن، رنگ شیرینی تیره تر از مراحل اولیه خوهد شد.

-اگر احساس کردید مایه شیرینی شل تر از حد معمول است کمی آرد نخودچی تفت داده شده اضافه کنید(چسبندگی آرد ها متفاوت است). پس بهتر این است که مقداری آرد، بیش از آنچه در دستور آمده تفت دهید و مقدار اضافی را کنار بگذارید تا در صورت نیاز استفاده کنید.

- برای بالا رفتن چسبندگی آرد می توان مقداری از مقدار آرد نخودچی کم کرد و به ازای آن آرد گندم اضافه کرد.(در این صورت آرد ها را جداکانه تفت دهید.آرد گندم را در حدی تفت دهید که طلایی شود. و بعد ترکیب هر دو آرد را پس از خنک شدن الک کنید.)

-برای داشتن برشتوک دو رنگ نیمی از مایه را ساده نگه دارید و برای نیم دیگر از کاکائو یا زعفران استفاده کنید.

-برای این شیرینی می توان از انواع شکلات، شکلات تلخ، سفید یا میوه ای استفاده کرد.

همراهان عزیز خوشحال می شویم  شیرینی برشتوک را با دستور ایران کوک تهیه کنید و عکس آن را در صفحه اجتماعی اینستاگرام با هشتگ آشپزی_ایران_کوک به اشتراک بگذارید.