پیتزا تابه ای همان طور که از اسمش پیداست بدون فر و در تابه تهیه میشود. تهیه پیتزا بعد از آماده شدن خمیر نیم ساعت بیشتر طول نمیکشد و بسیار آسان است. برای تاپینگ این پیتزا تابه ای از هر مواد دلخواهی میتوانید استفاده کنید. سوسیس، ژامبون، گوشت چرخکرده تفت داده شده با پیاز، قارچ، فلفل دلمه ای خرد شده، ذرت و کالباس بیکن همه گزینه های خوبی هستند. برای پیتزای کلاسیک میتوانید از تاپینگ پیشنهادی دستور تهیه پیتزا بدون فر استفاده کنید. برای سس کف پیتزا در اینجا از مخلوط کچاپ با سس فلفل و تخم گشنیز استفاده شده که البته میتوانید به دلخواه ادویه آن را عوض کنید یا اگر طعم کچاپ را دوست ندارید یک گوجه رنده شده را با دو قاشق رب و ادویه تفت بدهید.

پیتزا بدون فر

برای تهیه پیتزا تابه ای از یک ماهیتابه گود دردار استفاده کنید. بهتر است تابه زیاد بزرگ نباشد. اگر پیتزای بزرگی درست کنید برگرداندن خمیر کار دشواری خواهد بود و ممکن است خمیر بشکند پس تا جای ممکن سایز پیتزا را کوچک انتخاب کنید. حتی میتوانید  به جای دو پیتزا، سه پیتزای مینی با این مواد درست کنید. در ادامه طرز تهیه پیتزا تابه ای را مرحله به مرحله با عکس مشاهده میکنید.

 

طرز تهیه پیتزا تابه ای

 

مرحله اول:

برای تهیه خمیر پیتزا تابه ای ابتدا آب گرم (نه داغ) با دمای حدود 40 درجه را در کاسه بزرگی بریزید. خمیر مایه و شکر را داخل آب بریزید و مخلوط کنید. بگذارید 5 دقیقه بماند. بعد از این مدت باید آب کف کرده باشد که نشان میدهد خمیرمایه به عمل آمده است. در غیر این صورت تاریخ انقضای خمیرمایه شما گذشته و دیگر قابل استفاده نیست.

خمیرمایه عمل آمده

مرحله دوم:

حال، آرد، 1 قاشق چایخوری نمک و 1 قاشق غذاخوری روغن زیتون را به مواد اضافه کنید. با یک قاشق چوبی هم بزنید تا مواد به خورد هم رفته و خمیر ایجاد شود. روی سطح تمیزی کمی آرد بپاشید و خمیر را روی آن قرار دهید. به دستتان هم آرد بزنید و 5 دقیقه خیلی خوب خمیر را ورز بدهید تا نرم و یکدست شود. کف کاسه ای را با روغن زیتون چرب کنید و خمیر ورز داده شده را در آن قرار دهید. روی کاسه را بپوشانید. آن را بین 2 تا 4 ساعت در جای گرمی قرار دهید تا ور بیاید.

خمیر برآمده

مرحله سوم:

برای تهیه سس پیتزا، سس کچاپ را با سس فلفل و تخم گشنیز مخلوط کنید.

سس پیتزا تابه ای

مرحله چهارم:

خمیر پیتزا را دو قسمت کنید و هر کدام را به شکل دایره به ضخامت حدود 1 سانت پهن کنید. مراقب باشید که خمیر پهن شده حتما از سایز تابه مورد نظر کوچکتر باشد. با انگشت اشاره، لبه های خمیر را به کف دست دیگرتان فشار دهید تا لبه های خمیر کمی برجسته شود و حالت دیواره ای دور تا دور آن ایجاد شود. با چنگال کف خمیر تعدادی سوراخ ایجاد کنید.

کناره خمیر پیتزا تابه ای

مرحله پنجم:

تابه را روی شعله متوسط قرار دهید و کف آن یک قاشق غذاخوری روغن سرخکردنی بریزید. تابه را بگردانید تا روغن به همه نقاط آن برسد. حال خمیر را به آرامی طوری در تابه قرار دهید که سمت دیواره دار آن رو به پایین در تماس با تابه باشد.

مرحله ششم:

بعد از چند دقیقه خمیر شروع به برآمده شدن میکند. وقتی این اتفاق افتاد، خمیر را برگردانید و سس را وسط آن بریزید و داخل قسمت برجسته (دیواره خمیر) پخش کنید. نیمی از پنیر موزورلای رنده شده را روی آن بریزید. سپس سوسیس یا تاپینگ دلخواه خود را روی آن بچینید و در آخر بقیه پنیر را اضافه کنید. اگر از موزورلای تازه استفاده میکنید تکه های پنیر را با کمی فاصله روی پیتزا بچینید. برای تاپینگ پیتزا تابه ای میتوانید از مواد مختلف استفاده کنید. مثلا سوسیس و بیکن یا فلفل، قارچ و ذرت برای پیتزای گیاهی.

تاپینگ پیتزا تابه ای

تاپینگ سوسیس، گوشت و بیکن

  تاپینگ سبزیجات

تاپینگ سبزیجات

   

مرحله هفتم:

از کناره خمیر کمی روغن زیتون داخل تابه اضافه کنید.در حد نصف قاشق چایخوری روغن زیتون هم روی پیتزا بریزید. سپس درب تابه را ببندید تا پنیر ذوب شود. هر چند دقیقه در تابه را بردارید تا مایع جمع شده در درب روی پیتزا نریزد.

اسلایس پیتزا تابه ای

بگذارید پیتزا تابه ای 8-10 دقیقه روی شعله متوسط کم بپزد و آماده سرو شود. در صورتی که از آرد سبوسدار کامل برای تهیه خمیر استفاده کردید بلافاصله بعد از ذوب شدن پنیر آن را از روی شعله بردارید و سرو کنید.

نکته های تهیه پیتزا تابه ای:

برای تهیه خمیر پیتزا تابه ای میتوانید به جای آرد سفید از آرد سبوس دار هم استفاده کنید. در این صورت 1 قاشق بیشتر روغن زیتون استفاده کنید.

میتوانید برای عطر بهتر مقداری برگ ریحان خرد شده هم به سس پیتزا اضافه کنید.

هرچند این پیتزا بدون فر هم میتواند تهیه شود، در صورت تمایل میتوانید آن را درون فر با حرارت 180 درجه سانتیگراد به مدت 30 دقیقه قرار دهید.