راز تهیه پیتزای خانگی خوشمزه استفاده از خمیر پیتزای بی نقص است. آرد با کیفیت، خمیر مایه سالم و آب ولرم با دمای مناسب همه برای بدست آوردن خمیری حرفه ای ضروری هستند. در مرحله پخت پیتزا دمای فر و زمان پخت هم اهمیت دارند. اما اول از همه بهتر است با انواع خمیر پیتزا آماده شوید و تصمیم بگیرید کدام خمیر مناسب کار شماست. آیا وقت برای خمیر پیتزا ایتالیایی دارید یا به دنبال خمیر پیتزای فوری هستید؟ اگر رژیم دارید شاید مایل باشید با خمیر پیتزا با خمیر گل کلم را امتحان کنید.

اگر تصمیم خود را گرفته اید و میخواهید یک پیتزای اوریجینال ایتالیایی تهیه کنید این مطلب را دنبال کنید تا با طرز تهیه خمیر پیتزا ایتالیایی و همه نکات آن آشنا شوید.  

طرز تهیه خمیر پیتزا ایتالیایی

خمیر مایه را با 1 لیوان آب ولرم مخلوط کنید و به مدت 5 دقیقه کناری بگذارید تا عمل کند.

  خمیر پیتزا ایتالیایی

آرد را دوبار الک کنید تا سبک شود. وسط آرد را گود کنید و خمیر مایه ، روغن زیتون و نمک را به آن اضافه کنید ، از کناره های آرد با قاشق مخلوط کنید ، پس از اینکه تمام مواد به خوبی مخلوط شدند ورز دهید. روی سطح کار آرد بپاشید و خمیر را روی ان قرار دهید.

خمیر پیتزا ایتالیایی

به کمک کف دست روی خمیر فشار دهید و به سمت جلو هدایتش کنید تا خمیر کش بیاید و بعد دوباره به حالت قبل برگردید و این عمل را چندین بار تکرار کنید. در زمان ورز دادن خمیر سطح کارتان پوشیده از آرد باشد.

داخل کاسه ای را چرب کنید و خمیر را داخل کاسه بگذارید ( روی خمیر برشی به صورت + بدهید تا خمیر بهتر ور بیاید ) ، پارچه ای روی ظرف بگذارید و در جای گرمی 1 - 2 ساعت قرار دهید تا حجم خمیر دو برابر شود ( هرچه دمای محیط گرم تر باشد خمیر زودتر ور میاید ).

خمیر پیتزا ایتالیایی

پس از انکه حجم خمیر دو برابر شد دست ها و سطح کار را به کمی آرد آغشته کنید تا خمیر به دست یا محیط کار نچسبد ، خمیر را روی سطح کار قرار دهید و به 4 قسمت مساوی تقسیم کنید. سپس هر تکه را جداگانه چند بار با همان روش بالا ورز دهید.

تابه های پیتزا را کمی چرب کنید و خمیرها را به شکل دایره های بزرگ روی آنها پهن نمایید. 10 دقیقه صبر کنید تا خمیر مجدد کمی پف کند.

khamir pitza

فر را روی حرارت 200 درجه سانتیگراد بگذارید و ظرف آبی داخل فر قرار دهید ، پس از اینکه آب بخار کرد تابه ها را درون فر به مدت 10 - 15 دقیقه قرار دهید تا پخت اولیه نان پیتزا انجام شود. سپس از فر خارج کنید و مواد مخصوص پیتزا را روی نان ها بریزید و مجدد درون فر بگذارید تا پنیرها ذوب شده و پیتزای شما آماده شود.

نکته : منظور از جای گرم برای گذاشتن ظرف خمیر مایه بمدت 5 دقیقه در محیطی با دمای حدود 40 درجه میباشد که برای اینکار میتوانید مایکروفر را گرم کنید و سپس ظرف را درون مایکروفر به مدت 5 دقیقه قرار دهید ، حتی میتوانید آن را در کنار شوفاژ یا هر منبع گرمایی دیگری بگذارید.