پاستای پروانه‌ای یا پاستای فارفاله، یکی از انواع پاستاهای فرمی است که ظاهر جذابی دارد و کودکان عاشق آن هستند. این نوع پاستا، سس را نیز به خوبی به خود جذب می‌کند و حسابی طعم‌دار می‌شود.

امروز قصد داریم طرز تهیه نوعی پاستای پروانه‌ای با یک سس خوشمزه پنیری را آموزش دهیم که از امتحان کردنش پشیمان نخواهید. سس پاستای پروانه‌ای پنیری با گوشت چرخ‌کرده و نخودفرنگی درست می‌شود و روی آن با پنیر پیتزا پوشانده می‌شود. این پاستای جذاب طرز تهیه آسانی دارد و درست کردنش به وقت زیادی نیاز ندارد.

در این پاستا از گوشت چرخ‌کرده و نخودفرنگی استفاده می‌شود که هر دو سرشار از پروتئین هستند. همچنین نخودفرنگی مقدار زیادی نیز فیبر و آنتی‌اکسیدان دارد و به محافظت از بدن در برابر بعضی بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی و سرطان کمک می‌کند. البته پاستای پروانه‌ای پنیری، کالری بالایی دارد و بهتر است آن را در وعده ناهار میل کنید.

طرز تهیه پاستای پروانه‌ای پنیری

مرحله اول

دو سوم قابلمه را پر از آب کنید، داخل آن نمک و روغن بریزید و روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیاید. سپس پاستاها را داخل قابلمه بریزید و پس از 15-10 دقیقه آبکشی کنید.

پاستا

مرحله دوم

پیاز را خرد کنید و با کمی روغن در ماهی‌تابه تفت دهید تا نرم شود. سپس گوشت چرخ‌کرده را داخل ماهی‌تابه بریزید و سرخ کنید. بعد از تغییر رنگ گوشت نیز آویشن، رب گوجه‌فرنگی، نمک و فلفل را اضافه کنید و با حرات ملایم تفت دهید.

پاستا

مرحله سوم

ماهی‌تابه‌ای را چرب کنید و داخل قابلمه را لایه لایه با پاستای پروانه‌ای، سس گوشت، نخودفرنگی پخته و پنیر رنده‌شده پر کنید. در آخر مقداری پنیر پیتزا روی مواد بریزید و ماهی‌تابه را 30 دقیقه داخل فر با دمای 200 درجه سانتی‌گراد قرار دهید. بعد از پخت پاستا نیز شعله بالایی فر را روشن کنید تا پنیرها برشته شوند.

پاستا

 

نکات طلایی در تهیه پاستا پروانه‌ای پنیر

- این پاستا را به جای فر می‌توانید روی اجاق گاز نیز بپزید؛ پاستای پروانه‌ای را باید حدود 30 تا 40 دقیقه روی حرارت ملایم قرار دهید تا آماده شود.

سخن آخر

پاستای پروانه‌ای پنیری، یک پاستای خوشمزه با ظاهری جذاب است که طرز تهیه ساده و راحتی دارد. این پاستا با گوشت چرخ‌کرده و نخودفرنگی درست می‌شود و روی آن با پنیر پیتزا پوشانده می‌شود.

برای درست کردن پاستای پروانه‌ای پنیری ابتدا پاستا را آبکش کنید. سپس، پیاز را خرد کنید و کمی تفت دهید. در ادامه گوشت چرخ‌کرده را اضافه کنید. بعد از تغییر رنگ گوشت نیز رب گوجه‌فرنگی، آویشن، نمک و فلفل را به سس گوشت بیفزایید. در ادامه ماهی‌تابه را لایه لایه با پاستا، سس گوشت، نخودفرنگی و پنیر پر کنید. در آخر کمی پنیر روی مواد بریزید و ماهی‌تابه را 30 تا 40 دقیقه در فر قرار دهید.