پنیر جزو پرکاربردترین و محبوب‌ترین لبنیات در همه جای دنیاست که از آن در وعده صبحانه و داخل بسیاری از غذاها و سالادها استفاده می‌شود. این خوراکی لبنی خوشمزه انواع مختلفی دارد که با مواد اولیه مختلف و به روش‌های متنوع تهیه می‌شوند. البته به صورت کلی برای درست کردن پنیر، شیر به کمک یک ماده اسیدی مانند سرکه دَلَمه می‌شود؛ سپس، آب شیر دلمه‌شده جدا می‌شود و از فشرده شدن مواد دلمه‌شده، پنیر به دست می‌آید. همان‌طور که می‌بینید درست کردن پنیر فرآیند پیچیده‌ای ندارد و خیلی راحت می‌توان پنیر را در خانه تهیه کرد. از آن جایی‌که خوراکی‌های خانگی تازه‌تر و خوشمزه‌تر هستند، درست کردن پنیرخانگی به زحمتش می‌ارزد.

امروز در ایران کوک قصد داریم طرز تهیه پنیر سفید خانگی را آموزش دهیم که همراه همیشگی صبحانه بیشتر ماست. این پنیر، نوعی پنیر شور و نرم با اصالت یونانی است و به طور سنتی با شیر گوسفند درست می‌شود. پنیر سفید نسبت به بسیاری از پنیرها دارای چربی کمتر و کلسیم بیشتر است. این پنیر مانند اغلب پنیرها دارای املاحی مانند کلسیم، سدیم، فولیک اسید و انواع ویتامین‌های ب، آ و کا است که به تقویت سیستم ایمنی بدن، پیشگیری از سرطان و رفع مشکلات کبدی کمک می‌کنند. طرز تهیه پنیر سفید خانگی را در ایران کوک یاد بگیرید و آستین‌ها را برای درست کردنش بالا بزنید.

 

طرز تهیه پنیر سفید خانگی

مرحله اول

شیر را داخل قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیاید. پس از این‌که شیر به جوش آمد، از روی حرارت بردارید و ماست و آبلیمو را به آن اضافه کنید. سپس، شیر را هم بزنید تا تکه تکه شود.

پنیر

 

مرحله دوم

پس از این‌که قسمت‌های جامد و مایع از هم جدا شدند، توری را داخل ظرف بزرگی بگذارید. سپس، شیر دلمه‌شده را داخل توری خالی کنید. پارچه باید نازک باشد تا مایع از آن خارج شود، اما دقت کنید که سوراخ‎های پارچه بیش از حد بزرگ نباشند.

پنیر

 

مرحله سوم

پارچه را از اطراف با دست بگیرید، همانند شکل جمع کنید و 5 ثانیه زیر شیر آب بگیرید تا طعم آبلیمو از پنیر خارج شود. سپس، پارچه را از جایی آویزان کنید تا آب اضافی خارج شود (کمی با دست پارچه را فشار دهید تا مایعات خارج شود).

پنیر

 

مرحله چهارم

پس از 30 دقیقه، پارچه را روی سطح صافی قرار دهید و روی آن جسمی سنگین بگذارید (می‌توانید 2 – 3 قابلمه را روی هم قرار دهید).

پس از 30 دقیقه، پنیر را از پارچه خارج کنید و به اندازه دلخواه برش بزنید. داخل ظرفی مقداری آب پنیر بریزید، پنیرها را داخل آن بگذارید و در یخچال قرار دهید.

پنیر

نکات طلایی در تهیه پنیر سفید خانگی

- در زمان آویزان کردن پنیر آب آن را جمع کنید، چون برای قرار دادن پنیر به آن نیاز خواهید داشت.

- می‌توانید در صورت تمایل 1/8 قاشق چایخوری نمک همزمان با ماست اضافه کنید.

- در صورتی‌که دوست دارید پنیرتان مزه‌دار شود، می‌توانید ترخون، زیره، تخم گشنیزو... به آن اضافه کنید.

 

سخن آخر

پنیر سفید، یکی از انواع محبوب و پرکاربرد پنیر است که اغلب در وعده صبحانه و انواع غذاها و سالادها استفاده می‌شود. این پنیر شور و نرم به طور سنتی با شیر گوسفند تهیه می‌شود و دارای چربی کمتر و کلسیم بیشتر نسبت به بسیاری از انواع پنیر است.

پنیر سفید را با مقداری شیر، آبلیمو و ماست به راحتی می‌توانید در خانه درست کنید. برای تهیه پنیر سفید خانگی ابتدا باید شیر را بجوشانید. بعد از این‌که شیر جوشید، آبلیمو و ماست را به آن اضافه کنید تا دلمه شود. در ادامه شیر دلمه‌شده را داخل پارچه توری بریزید و آبش را خارج کنید. پارچه حاوی دلمه را 5 ثانیه زیر آب بگیرید تا مزه آبلیمو برود. سپس، پارچه را از جایی آویزان کنید تا آب اضافی پنیر خارج شود. حالا یک شی سنگین را به مدت 30 دقیقه روی پنیر قرار دهید و در آخر آن را برش بزنید.