ممکنه برای شما هم سوال شده باشه که کاک یا نان یوخه چیست ؟ یا اصلا نان یوخه سوغات کجاست ؟ نان یوخه شیرازی یا کاک سنتی یه جور شیرینی خوشمزه ایرانیه که از قدیم در کرمانشاه و شیراز و خیلی از شهرهای دیگه تهیه می شده. نان یوخه و کاک تفاوت خیلی کمی با هم دارن برای همین اکثرا این دو شیرینی رو یکی می دونن. شاید با خودتون فکر کنین که طرز تهیه شیرینی کاک کرمانشاه یا نان یوخه خانگی خیلی سخته یا نیاز به مواد و ابزارهای خاصی داره. اما باید مژده بدیم که خیلی هم سخت نیست. فقط اگه در پخت این شیرینی از ساج استفاده کنین خب کیفیت شیرینیتون بهتر میشه. اما اگه به ساج دسترسی ندارین هم نگران نباشین.

مواد اولیه توی این دستور بهتون حدودا برای هشت تا ده نفر نان یوخه میده. اگه این مقدار براتون زیاده می تونین حجم مواد رو نصف کنین. هم چنین اگه دوست داشته باشین شیرینی های سنتی ایرانی دیگه ای رو توی خونه تهیه کنین پیشنهاد ما به شما اگردک، شیرینی بهشتی و نان چای قزوین هست. در ادامه با طرز تهیه نان یوخه ای شیرازی و یا کاک محلی کرمانشاهی در خدمتتون هستیم.

 

کاک ساده یا سنتی خانگی

عکس از soghatsara.sajjad_valik@

.

طرز تهیه کاک یا نان یوخه

 

مرحله اول: عمل آوردن مخمر

برای تهیه این شیرینی سنتی ایرانی اول باید یک کاسه کوچک بردارید. حالا آب ولرم را به همراه یک قاشق غذاخوری پودر قند و یک قاشق چایخوری مخمر فوری در کاسه بریزید و خوب مخلوط کنید. درب ظرف را ببندید تا هوا وارد آن نشود و به مدت ده دقیقه مخمر پف کرده و آماده شود.

 

مرحله دوم: آماده سازی روغن

یک تابه را روی حرارت قرار دهید. روغن حیوانی یا روغن جامد را درون تابه بریزید و صبر کنید تا روغن ذوب شود. حالا حرارت را خاموش کرده و اجازه دهید کمی دمای روغن پایین آمده و خنک شود.

 

مرحله سوم: هم زدن تخم مرغ برای کاک

یک کاسه با اندازه مناسب بردارید. تخم مرغ را بشکنید و آن را در کاسه بریزید. مقداری نمک به آن اضافه کنید و خوب بهم بزنید. سپس تخم مرغ را در روغن ذوب شده بریزید.

 

مرحله چهارم: مخلوط کردن مواد اولیه

در این مرحله از تهیه کاک ساده یا نان یوخه باید مخلوط مخمر که حالا پف کرده است را در تابه بریزید. و آن را با روغن و تخم مرغ خوب بهم بزنید. حالا آرد را اضافه کنید و به هم زدن ادامه دهید تا حدی که خمیر یک دستی حاصل شود. خمیر شما نباید چسبنده و یا زبر باشد.

 

مرحله پنجم: استراحت کردن خمیر

روی سطح کار کمی آرد بپاشید. سپس خمیر را روی آن قرار دهید و به مدت 10 الی 15 دقیقه آن را خوب ورز دهید. خمیر را در ظرفی بگذارید و روی آن را با دستمال حوله ای تمیز بپوشانید. ظرف را در کناری قرار دهید تا به مدت یک الی دو ساعت خمیر استراحت کرده و حجمش افزایش پیدا کند.

 

مرحله ششم: ورز دادن خمیر نان یوخه

حالا خمیر را از کاسه بیرون آورید و آن را روی سطح آرد پاشی شده قرار دهید. اگر احساس کردید خمیر هنوز کمی نرم و شل است می توانید مقدار کمی آرد را کم کم به آن اضافه کنید. خمیر را لوله کرده و به تکه های مساوی تقسیم نمایید. به کمک وردنه خمیرها را کاملا باز کرده و به ورقه های نازک تبدیل کنید.

 

مرحله هفتم: پخت نان

یک تابه بزرگ یا ساج بردارید و آن را روی حرارت بگذارید. ورقه های نازک خمیری را درون تابه بگذارید تا بپزند. پس از چند دقیقه که دورشان کمی قهوه ای رنگ شد، آن ها را برگردانید تا طرف دیگرشان هم خوب بپزد.

 

مرحله هشتم: آماده سازی افزودنی های کاک

در یک کاسه، پودر قند، هل و بادام را با هم ترکیب کنید. تا زمانی که خمیر شیرینی هنوز گرم است باید روی آن ها مخلوط قند، بادام و هل بریزید. سعی کنید این کار به طور منظم انجام شود. حالا ورقه های خمیر را با احتیاط و به آرامی رول کنید.

 

مرحله آخر: برش و سرو

حالا خمیر شیرینی را با وردنه صاف، منسجم و یک دست کنید. یک چاقو بردارید و به شکل اریب و با فاصله های 3 تا 4 سانتی متری خمیر را برش دهید. این شیرینی خوشمزه محلی را می توانید با انواع نوشیدنی های گرم مثل چای سرو کنید. نوش جان.

 

کاک محلی

عکس از soghatsara.sajjad_valik@

.

نکات کلیدی تهیه کاک یا نان یوخه

- این شیرینی را باید در ظروف دربسته نگه داری کنید. با این روش تا مدت ها سالم می مانند.

- در صورتی که به بادام دسترسی ندارید یا از طعم آن خوشتان نمی آید می توانید پودر نارگیل و یا پودر پسته را جایگزین آن کنید.

- عکس اصلی این مطلب از صفحه اینستاگرام nikoo60@ است.