نان افغانی

طرز تهیه: در یک کاسه 1/2 فنجان آب گرم و شکر را باهم مخلوط کنید. مخمر را روی مایع بپاشید و 10 دقیقه به حالت سکون رها کنید تا کف کند.

آرد را در یک کاسه بزرگ بریزید و نمک را به آن اضافه کنید. یک گودال داخل آرد ایجاد کنید و روغن ذرت و مخلوط مخمر را درون کاسه بریزید و آرام آرام مخلوط کنید. آب باقی مانده را در مقادیر کم به مخلوط اضافه کنید و هم بزنید تا خمیری که بتوان آن را کمی ورز داد، بدست بیاید. خمیر را با دست تمیز کمی ورز دهید.

یک تخته پوشده شده با آرد حاضر کنید و خمیر را تقریبا 5 دقیقه روی آن ورز دهید. خمیر را به کاسه انتقال دهید و روی آن را با حوله آشپزی بپوشانید. کاسه را حدود 1 تا 1 ساعت و نیم در یک گوشه قرار دهید تا خمیر دو برابر سایز معمول خود شود.

فر را تا دمای 175 درجه سانتی گراد گرم کنید. خمیر را تا حدی که گاز اضافی آن خارج شود، ورز دهید. سپس آن را به 8 قسمت مساوی تقسیم کنید. هر کدام از قسمتها را با دست، به شکل توپ گرد دراورید.

 روی تخته آشپزی کمی آرد بپاشید و هر کدام از این توپهای خمیری را به کمک وردنه روی آن به صورت بیضی دراورید که قطر آن تقریبا 1.5 سانتی متر و طول آن 15 سانتی متر باشد. به کمک یک چنگال نقاطی روی نان را سوراخ سوراخ کنید. آنها را روی کاغذ شیرینی درون سینی فر قرار دهید. تخم مرغ را هم بزنید و با یک قاشق آب گرم  مخلوط کنید. با یک قلمو از مخلوط تخم مرغ روی نان بمالید و در صورتی که دوست داشتید، کمی زیره روی نان بپاشید.

نانها را به مدت 20 تا 25 دقیقه داخل فر بپزید تا روی آنها طلائی رنگ شود.