ماست یونانی فقط یه ماست معمولی نیست که کنار غذاتون میل کنین بلکه یه وعده غذایی کامل محسوب میشه. ماست یونانی سرشار از پروبیوتیک ها، کلسیم و ویتامین B12 هست و به جذب پتاسیم و کاهش کالری و کربوهیدرات هم کمک می کنه پس یه پیشنهاد عالی برای کسایی هست که رژیم غذایی دارن. علاوه بر این ماست یونانی یه جایگزین غذایی عالی هست که می تونین با اسموتی و بستنی مخلوط کنین و یا حتی همراه با میوه های فصل اون رو نوش جان کنین برای این منظور مطلب طرز تهیه دسر میوه و ماست رو بهتون پیشنهاد می کنم. از اونجایی که فرآیند تخمیر ماست یونانی کوتاه تر از ماست معمولی هست پروتئین و مواد معدنی بیشتری داره. ماست یونانی یه کلکسیون کامل از مواد مغذی و ضروری برای بدن ماست، امیدوارم با من و ایران کوک در این مطلب همراه باشین و این ماست  فوق العاده خوشمزه و مقوی رو تو خونه درست کنین و از خوردن اون لذت ببرین.

 

طرز تهیه ماست یونانی

 

مرحله اول: جوشاندن شیر

برای درست کردن یک ماست یونانی خانگی خوشمزه و غلیظ، بهتر است از شیر گاو با چربی 9 درصد و بالاتر استفاده کنید. در مرحله اول شیر را در یک ظرف مناسب بریزید و روی شعله گاز یگذارید و زمان دهید تا کاملاً شیر به جوش آید و به دمای 85 درجه سانتی گراد و یا 185 درجه فارنهایت برسد. به راحتی به کمک یک دماسنج مایعات می توانید دمای شیر را اندازه بگیرید.

 

مرحله دوم: خنک کردن شیر

پس از اینکه شیر به طور کامل به جوش آمد، در حدود 5 دقیقه بیشتر به آن زمان دهید تا جوش بزند و آب اضافی آن به طور کامل تبخیر شود. حالا شعله گاز را خاموش کنید و اجازه دهید شیر خنک شود و به دمای محیط برسد. در حدود دمای 43 درجه سانتی گراد مناسب است.

 

مرحله سوم: ترکیب کردن ماست و خامه

در این مرحله در یک کاسه ماست خانگی و در صورت تمایل خامه را خوب هم بزنید و مخلوط کنید تا کاملاً یک دست شوند. خامه موجب می شود که ماست یونانی غلیظ تر و خوش طعم تری داشته باشید. هر چه در این مرحله ماست و خامه را بهتر با هم مخلوط کنید در روند تخمیر بهتر عمل خواهند کرد.

 

مرحله چهارم: اضافه کردن مخلوط ماست و خامه به شیر

حالا به آرامی مخلوط ماست و خامه را که در مرحله قبل آماده کردید به شیری که به دمای محیط رسیده است اضافه کنید و خیلی آرام هم بزنید تا با هم مخلوط شوند.

 

مرحله پنجم: تخمیر ماست

مخلوط شیر و مایه ماست را در یک ظرف درب دار بریزید. نکته مهم در این مرحله این است که به هیچ عنوان هوا به داخل ظرف نفوذ نکند، پس درب ظرف را خیلی محکم ببندید و در صورت لزوم روی آن را هم بپوشانید. سپس برای 8 الی 10 ساعت ظرف را در یک مکان گرم بگذارید و دقت کنید که در این مدت به هیچ عنوان ظرف را جا به جا نکنید و ضربه ای نیز به ظرف حاوی ماست یونانی وارد نکنید تا خللی در فرآیند تخمیر رخ ندهد.

 

مرحله ششم: صاف کردن ماست یونانی

پس از گذشت مدت زمان گفته شده و اتمام فرآیند تخمیر، با استفاده از یک پارچه دو لایه تنظیف تمیز و یک صافی آب اضافی ماست که به آن سرم شیر گفته می شود را بگیرید. برای این کار هم می توانید ماست را داخل پارچه بریزید و پارچه را برای حدود 2 یا 3 ساعت در گوشه ای آویزان کنید و یا بعد از ریختن ماست در تنظیف آن را داخل یک صافی قرار دهید.

 

مرحله هفتم: مرحله نهایی تهیه ماست یونانی

پس از اینکه آب ماست  را به طور کامل گرفتید، آن را داخل یک کاسه مناسب بریزید و در یخچال قرار دهید تا کاملاً خنک شود و بعد میل کنید.

 

نوش جان

  مرحله نهایی ماست یونانی  

نکات کلیدی تهیه ماست یونانی

- اندازه مواد اولیه که در دستور ماست یونانی آمده است مناسب ۵-۶ کاسه ماست است. در صورت تمایل می توانید مقدار مواد اولیه را با رعایت نسبت ها تغییر دهید.

- اگر دوست داشتید که ماست یونانی با کالری کم تری داشته باشید می توانید از شیر و ماست کم چرب استفاده کنید.

- برای درست کردن ماست یونانی با غلظت بیشتر، می توانید 1 یا 2 قاشق سوپ خوری شیر خشک نیز به مواد اولیه اضافه کنید.

- عکس از اینستاگرام:

@dideshavin

@bodyking_ir