کباب از جمله غذاهای لذیذ است که اصولا مردم خاورمیانه به خصوص مردم ایران و قفقاز به آن علاقه بسیار دارند که با انواع گوشت و روی ذغال تهیه می شود و طعم دودی منحصر به فرد آن بسیار لذت بخش است. اما کباب هایی هم هستند که نیاز به ذغال ندارند و به راحتی یعنی با لوازم آشپزخانه و روی اجاق گاز تهیه می شوند از جمله این کباب ها، کباب حسینی است که بسیار مشهور است.

کباب حسینی اصفهان که از کباب های سنتی ایران است و در واقع نوعی جوجه کباب است که داخل تابه طبخ می شود و شباهت بسیار به کباب مراکشی دارد. همچنین به این کباب، کباب چوبی هم می گویند چرا که برای تهیه آن از سیخ های چوبی استفاده می کنند. گفتنی است در قدیم برای تهیه کباب حسینی خوشمزه از ترکه انار نوک تیز استفاده می کردند. اصولا کباب حسینی مجلسی با گوشت قرمز تکه ای یا گوشت سینه مرغ تهیه می شود.

کباب حسینی مجلسی

در این متن با روش تهیه کباب حسینی با مرغ و فلفل آشنا می شویم؛ هرچند در شکل سنتی این کباب از فلفل استفاده نمی شود اما فلفل دلمه ای طعم کباب را بهتر و خوش خوراک تر می کند.

طرز تهیه کباب حسینی با مرغ

مرحله اول:

سینه مرغ را به شکل مکعبی با ضخامت 1/5 تا 2 سانت برش بزنید.

مرحله دوم:

پیاز را به شکل خلالی خرد کنید نیمی از آب لیمو و زعفران دم شده، سیر و نمک و فلفل را با آن مخلوط کنید. اگر مایل هستید کباب حسینی با ماست تهیه کنید در این مرحله سه قاشق غذاخوری ماست نیز بیافزایید.

مرحله سوم:

گوشت مرغ را با موادی که آماده کرده اید مخلوط کنید و بگدارید حداقل دو ساعت استراحت کند و مرینیت یا مزه دار شود. توجه کنید هر چه مدت استراحت گوشت بیشتر شود کباب حسینی مرغ لذیذ تری خواهید داشت.

مرحله چهارم:

فلفل دلمه را به شکل مربع برش بزنید. سیخ های چوبی را کمی چرب کند. حالا نوبت سیخ کردن کباب است: یک تکه گوشت را به سیخ بکشید و بعد یک تکه فلفل را و این کار را به ترتیب انجام دهید تا از هر دو طرف سیخ دو سانت خالی بماند.

مرحله پنجم:

در تابه ای نچسب ½ از کره را ذوب کنید و باقی مانده چاشنی کباب حسینی(آب لیمو، زعفران، سیر ونمک وفلفل را بریزید و یک پیمانه آب به آن اضافه کنید به محض اینکه آب جوش آمد سیخ ها ی کباب را در تابه قرار دهید و در ظرف را ببندید تا کباب مغز پخت شود در انتها اجازه دهید آب تابه کشیده شود و کباب حالت سرخ کرده پیدا کند.(در این مرحله می توان یک قاشق غذا خوری رب گوجه یا ½ پیمانه پوره گوجه فرنگی به مواد اضافه کرد).

کباب حسینی اصفهان

کباب ها که آماده شد باقی کره را ذوب کنید و با قلمو روی آن بمالید.

کباب حسینی با مرغ

نکات کلیدی تهیه کباب حسینی با مرغ

- هر چند گفتیم این کباب روی اجاق تهیه می شود اما می شود کباب حسینی در فر هم تهیه کرد در این صورت فر را با دمای 180 درجه سانتی گراد گرم کنید و سیخ ها را مانند مرحله پنج در سینی فربچینید و سینی را به مدت 45 دقیق در فر قرار دهید تا آب آن کشیده شود و در انتها گریل را روشن کنید تا روی کباب سرخ شود.

- بین گوشت به جز فلفل می توان پیاز، گوجه گیلاسی و ... نیز قرار داد.