ژله خرده شیشه یا ژله موزاییکی از انواع دوست داشتنی دسر و ژله مناسب برای همه موقعیت هاست. تهیه کردن این ژله چه برای مهمانی ها و مجالس، و چه برای دل خودتان، بی اندازه لذت بخش است. علاوه بر این، به خاطر زیبایی ظاهر و طعم فوق العاده اش، محال است کسی دوستش نداشته باشد.

اگر با روش تهیه ژله خرده شیشه آشنا باشید، میدانید که اصلا مراحل سختی ندارد و فقط نیازمند کمی دقت و البته دانستن راز و رمز هاییست. در این مطلب ما نکات مهم ژله خرده شیشه را توضیح داده ایم و البته به آموزش انواع مختلف این ژله، از جمله ژله خرده شیشه شفاف یا ژله خرده شیشه نسکافه و ... هم پرداخته ایم. اگر سوالی هم درباره تهیه کردن این ژله با خامه شیر یا بستنی دارید نگران نباشید؛ چون همه را پاسخ داده ایم. با این حال اگر باز هم برایتان سوال پیش آمد؛ قدمتان سر چشم. در قسمت دیدگاه ها، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستیم.

یک راز کوچک: ژله خرده شیشه بین تمام دسر ها طعم ویژه و بی نظیری دارد. البته پس از آن، مقام دوم، به ژله رولی می رسد. این راز کوچک را از کسی که عاشق دسر و خصوصا ژله است، به یاد داشته باشید!

طرز تهیه ژله خرده شیشه

مرحله اول:

برای تهیه ژله موزاییکی ابتدا هر بسته ژله را جداگانه آماده کنید. هر بسته را ابتدا با 3/4 لیوان آب جوش حل کنید و وقتی شفاف شد، با 1/2 لیوان آب سرد مخلوط کنید و داخل یخچال قرار دهید تا بسته شود. ( به این دلیل آب کمتری نیاز است که ژله سفت تر از حد معمول باشد. )

بستن ژله های رنگی

مرحله دوم:

پس از این که ژله ها بستند، از یخچال خارج کنید و به شکل مربع و یک اندازه برش بزنید. ژله های خرد شده را با هم مخلوط کنید و داخل قالب ژله بریزید.

خرد کردن ژله ها

 مرحله سوم:

برای تهیه کرم ژله خرده شیشه با شیر و خامه؛ ابتدا شیر و شکر را درون قابلمه ای بریزید و روی حرارت قرار دهید. با هم مخلوط کنید تا وقتی که شکر حل شود. سپس از روی حرارت بردارید و خامه و وانیل را به آن اضافه کنید.

آماده کردن کرم ژله

مرحله چهارم:

ورقه های ژلاتین را داخل کاسه ای بریزید و چند قاشق آب روی آن بپاشید و روی حرارت بخار آب قرار دهید. صبر کنید تا ورقه های ژلاتین نرم شوند. سپس به مخلوط شیر و خامه اضافه کنید. شیر باید ولرم باشد تا با اضافه کردن ژلاتین نبُرد. ( به جای ورقه های ژلاتین؛ از پودر آن نیز میتوان استفاده کرد. )

حل کردن ژلاتین

مرحله پنجم:

کرم ژله را داخل قالب و روی ژله های خرد شده بریزید. سپس قالب را چند ساعت داخل یخچال قرار دهید تا کرم سفت شود.

ریختن کرم ژله در قالب

مرحله ششم:

پس از آماده شدن قالب را مدتی در ظرف آب داغ قرار دهید. سپس ژله خرده شیشه را داخل ظرف برگردانید و سرو کنید.

ژله موزاییکی

نکات کلیدی تهیه ژله خرده شیشه

- بهتر است از ژله با رنگ های تیره استفاده کنید تا دسر شما جذاب تر باشد.

- برای تهیه ژله خرده شیشه با بستنی باید به جای خامه از بستنی استفاده کنید. بستنی را میتوان جایگزین شیر هم کرد. اما این که ژله خرده شیشه با شیر بهتره یا بستنی به ذائقه ی شما بستگی دارد. چون ژله موزاییکی با بستنی شیرین تر می شود.

- در صورت تمایل میتوانید ژله خرده شیشه با شیر عسلی درست کنید که در آن صورت باید مقدار شکر را یک الی دو قاشق کمتر کنید.

- ژله را با توجه به دستور روی جعبه اش آماده کنید. ( فقط مقدار آب را کمتر در نظر بگیرید تا ژله سفت تر شود. )

- برای تهیه ژله خرده شیشه شفاف دو راه وجود دارد. راه اول این است که ژله خرده شیشه با پودر ژلاتین یا ژله آلوئه ورا تهیه کنید. در این روش باید ژله های رنگی را آماده کنید و روی آن را با پودر ژلاتین یا ژله آلوئه ورا بپوشانید. در این روش رنگ ها واضح نخواهند بود و تفاوت آن ها مشخص نیست.

اما در روش دوم میتوانید ژله های رنگی را با شیر، خامه یا بستنی تهیه کرده تا کدر و واضح تر باشند. سپس ژله های رنگی را برش دهید و روی آن ها را پودر ژلاتین یا ژله آلوئه ورا بریزید. در این روش باید مراقب بریدن شیر باشید.

طرز تهیه ژله خرده شیشه گلدار به این صورت است که باید ژله های رنگی را با  شیر تهیه کرده و با کاتر برش به شکل گل برش دهید. سپس ژله موزاییکی شفاف درست کنید تا گل ها مشخص باشند.

- نوع دیگری از این دسر، ژله خرده شیشه نسکافه است. در این روش باید 2 قاشق پودر قهوه فوری را با آب جوش و ژلاتین حل کرده و بعد به مخلوط خامه و شیر اضافه کنید. اگر از پودر قهوه استفاده می کنید، باید مقدار شکر را یک قاشق اضافه کنید. اما اگر از کافی میکس استفاده می کنید که شکر دارد، نیازی نیست شکر بیشتری بریزید.

- تهیه ژله خرده شیشه با خامه و شیر در واقع همان طرز تهیه ژله خرده شیشه با پاناکوتا است. چون پاناکوتای وانیلی هم از ترکیب شیر، خامه و پودر ژلاتین به دست می آید.

- برای تهیه ژله خرده شیشه توپی میتوانید از قالب های توپی شکل کمک بگیرید.

ژله خرده شیشه تک نفره برای پذیرایی در مهمانی ها مناسب تر است. برای پذیرایی میتوانید ژله ها را برش های کوچک زده و در کپسول کاغذی شیرینی قرار دهید تا سرو آن آسان تر باشد.

- اگر درباره استفاده از ورقه های ژلاتین سوالی دارید؛ میتوانید به صفحه انواع ژلاتین و کاربرد آن مراجعه کنید.