انواع حلوا، از جمله دسرهای خوشمزه و محبوب ایرانی هستند که در مناسبت‌ها و مراسم‌های مختلف جایگاه ویژه‌ای دارند. مردم هر گوشه و کناری در کشورمان حلواهای جذاب با دستور پخت‌های متنوعی دارند که برخی از آن‌ها مثل حلوای شیر، حلوای هویج و حلوای سیاه معروف شده‌اند. حلوای نثار ارومیه، یکی از انواع حلواست که احتمالا اسمش را نشنیده‌اید ولی حتما باید آن را امتحان کنید. احتمالا با خواندن اسم این حلوا کنجکاو شده‌اید که چرا نثار نامگذاری شده است. در جواب این سوال باید بگوییم که برای تهیه این حلوا از مقدار زیادی پودر قند استفاده می‌شود و مردم ارومیه به پودر قند، نثار می‌گویند. حلوای نثار با مواد اولیه اندکی تهیه می‌شود که در هر خانه‌ای پیدا می‌شود. همچنین طرز تهیه این حلوا نسبتا آسان است فقط باید هنگام درست کردنش صبر و حوصله به خرج دهید. استفاده از زعفران، رنگ و بویی فوق‌العاده به این حلوا داده است که دل هر کسی را آب می‌کند. این حلوای خوشمزه بافتی ترد و پوک دارد که در دهان آب می‌شود. حلوای نثار را می‌توانید در اعیاد و مناسبت‌های مذهبی درست کنید و کام مهمانان خود را با آن شیرین کنید.  

طرز تهیه حلوای نثار

مرحله اول زعفران ساییده را با مقداری آب جوش مخلوط کنید و حدود 10 دقیقه روی بخار آب قرار دهید تا دم بکشد. سپس، زعفران دم‌کرده را با پودر قند و گلاب مخلوط کنید و کنار بگذارید.   مرحله دوم آرد را داخل قابلمه بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید. آرد را مرتب هم بزنید تا بوی خامی آن گرفته شود و رنگش ترد و طلایی شود( طلایی شدن آرد حدود 30 – 40 دقیقه طول می‌کشد). هنگامی که آرد روی حرارت است، مدام آن را هم بزنید تا ته نگیرد.

حلوا

  مرحله سوم پس از این‌که آرد طلایی شد، کره آب‌شده را به آن اضافه نمایید و مخلوط کنید تا کره جذب آرد شود. سپس، حلوا را از روی حرارت بردارید، مخلوط گلاب زعفرانی را به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید تا حلوا یکدست شود (باید گلاب زعفرانی را به سرعت قبل از سرد شدن حلوا به آن اضافه کنید). حلوای آماده را در ظرف بریزید و به هر شکلی که دوست دارید، برش بزنید و با خلال پسته و پودر نارگیل و … تزیین کنید.

حلوا

نکات طلایی در تهیه حلوای نثار

-در همه مراحل پخت حلوای نثار، حرارت باید کم باشد. -زعفران مورد استفاده در این حلوا باید غلیظ باشد نه آبکی. طرز تهیه حلوای نثار   سخن آخر حلوای نثار، حلوای محلی شهر ارومیه است که در عزاداری‌ها و مراسم‌های مذهبی پخته می‌شود. از آن‌جایی که برای پخت این حلوا از مقداری زیادی پودر قند استفاده می‌شود و در ارومیه به پودر قند نثار می‌گویند، این حلوا نثار نام‌گذاری شده است. حلوای نثار طرز تهیه آسانی دارد ولی هنگام درست کردن آن باید صبر و حوصله به خرج دهید و حسابی آرد را تفت دهید. برای درست کردن این حلو ابتدا باید زعفران را دم کنید و با گلاب و پودر قند مخلوط کنید. سپس، آرد را داخل قابلمه بریزید و روی حرارت تفت دهید تا طلایی شود. بعد از طلایی شدن آرد نیز کره را به آن بیفزایید و اجازه دهید کره جذب آرد شود. سپس، حرارت را خاموش کنید و مخلوط گلاب زعفرانی را به حلوا اضافه کنید.