امروز باز هم قصد داریم شما رو با یکی از غذاهای ایرانی سنتی آشنا کنیم. اسم این خوراکی خوشمزه غذای درشته هستش. اصالت درشته به شهر دزفول برمی گرده. به این غذا یریشه یا گمنه هم گفته میشه. البته این غذا رو با گمنه بوشهری که قبلا آموزش دادیم اشتباه نگیرید. درسته که هردو با بلغور گندم درست میشن اما تفاوت هایی با هم دارند. کلا غذاهای جنوبی خیلی لذیذ و خوش طعم هستند. اگر خورش سرگنجشکی یا قلیه ماهی رو امتحان کرده باشید قطعا می دونید من چی میگم. توی اکثر غذاهای جنوبی ردپایی از سبزی، حبوبات یا گوشت ماهی دیده میشه. برای همین خیلی هم مقوی هستند.

داستان غذای درشته مورد نظر ما برمی گرده به سال های خیلی دور. زمانی که توی جنوب برنجی کشت نمی شد. در واقع برنج طبیعت سردی داره و خیلی با ذائقه جنوبی ها سازگار نبود. به خاطر همین اونها از گندم استفاده می کردند. یریشه یا گمنه به نوعی جایگزین پلو به حساب میاد. اتفاقا دستور پختش هم خیلی شبیه کته برنج هست. منتها یک سری افزودنی ها هم داره که طعم خوبش رو صد چندان می کنه. خلاصه اگه شما هم مثل من مشتاق شدید تا این غذای خوشمزه دزفولی رو درست کنید مارو همراهی کنید.

 

طرز تهیه غذای درشته

مرحله اول: آماده سازی بلغور گندم

برای تهیه غذای درشته ابتدا باید بلغور گندم را آماده کنید. اگر پاک نشده که آن را تمیز پاک کنید. چون ممکن است سنگریزه داخل آن باشد. بعد از پاکسازی حدود یک لیوان آب روی آن بریزید. چند دقیقه صبر کنید تا آب جذب دانه های بلغور شود. سپس آب اضافی روی بلغور را خالی کنید. بلغور مرطوب را داخل یک تابه ریخته  بدون روغن تفت بدهید. آنقدر که رنگ بلغور قهوه ای روشن بشود. در واقع بوی خامی بلغور با بو دادن از بین می رود.بعد از رسیدن به حد مناسب شعله را خاموش و بلغور گندم را کنار بگذارید.

 

مرحله دوم: آماده کردن غذای درشته

داخل یک قابلمه مقداری روغن بریزید. یکی از پیازها را نگینی خرد کرده و در روغن تفت دهید. وقتی پیاز طلایی شد زردچوبه، ادویه و فلفل نیز به آن اضافه کنید. سه پیمانه آب را داخل قابلمه ریخته و صبر کنید تا جوش بیاید. وقتی آب جوشید بلغورهای بو داده را نیز به محتویات قابلمه اضافه کنید. شعله را در حالت متوسط تنظیم کنید. غذای درشته را مرتب هم بزنید تا همه بلغورها یکنواخت پخته شوند.

 

همزدن را تا جایی ادامه دهید که آب بلغور کشیده شود. البته مقدار کمی آب داشته باشد بهتر است. در پایان درب قابلمه را با دمکنی پوشانده و بلغور را مثل برنج دم کنید. حدود 15 تا 20 دقیقه زمان برای پخت غذای درشته کافی است.

 

وقتی که روی بلغور دمکنی گذاشتید، پیاز دیگر را خلالی خرد کرده و در روغن حیوانی یا کره سرخ کنید. در پایان نیز مقداری کشمش به پیاز اضافه کرده و تفت دهید. این مواد را روی غذای درشته بریزید تا با هم دم بکشند. ترکیب طعم پیاز، بلغور و کشمش خیلی دلپذیر است. بعد از 20 دقیقه یریشه شما آماده است. داغ سرو کنید و نوش جانتان.

  غذای درشته یا گمنه دزفولی  

نکات کلیدی برای تهیه غذای درشته

- می توانید کشمش و پیاز داغ را جداگانه سرو کنید. تا هرکس که دوست دارد از آن بخورد.

- برخی در این غذا نخود لپه شده پخته نیز می ریزند. نخود را می توانید بعد از اتمام آب بلغور اضافه کنید.

- برای داشتن ته دیگ می توانید بلغورها را در یک قابلمه دیگر دم بگذارید.

- غذای درشته دچار تغییرات و تنوع بسیاری شده است. به عنوان مثال برخی از کشمش استفاده نمی کنند. در عوض داخل آن رب و گوجه خرد شده می ریزند.

- تفاوت گمنه دزفولی و بوشهری در کشمش است.

- چنان چه روغن حیوانی دوست ندارید می توانید از روغن مایع استفاده کنید.

  تصاویر از اینستاگرام: bey.beyak@ mina799879@