شمال کشورمان علاوه بر طبیعت سرسبز و جذاب، غذاهای محلی فوق‌العاده‌ای نیز دارد. البته رب انار پایه ثابت بیشتر غذاهای مازندرانی و شمالی است و به همین دلیل بیشتر آن‌ها طعمی ملس دارند. قبلا انواع غذاهای معروف شمالی مثل خورشت ناردون، خورشت انارمسما، بادمجان کبابی و ترش واش را در ایران کوک آموزش داده‌ایم که همگی با رب انار درست می‌شوند. اینجا قصد داریم طرز تهیه آش ترش مازندران را یاد بدهیم که رب انار به آن طعمی ترش و دلچسب می‌دهد.

آش ترش مازندرانی با برنج، لوبیا، عدس، باقلا، چغندر، سیر، سبزی و رب انار درست می‌شود و نسبت به بقیه آش‌ها، طرز تهیه آسان‌تری دارد. البته هنگام پختن این آش باید صبر و حوصله به خرج دهید تا جا بیفتد. استفاده از حبوبات و سبزیجات در آش ترش باعث می‌شود این آش سرشار از پروتئین، فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی باشد. آش ترش، غذایی کامل و مقوی است، بنابراین می‌توانید آن را به عنوان غذایی کامل در ناهار یا شام میل کنید.

طرز تهیه  طرز تهیه  آش ترش (مازندران)

 مرحله اول

از شب قبل حبوبات(باقلا، لوبیا چیتی و عدس) را در ظرف‌های جداگانه درون آب خیس دهید و تا روز بعد نیز چند بار آب آن‌ها را عوض کنید.

چغندرها را پوست بگیرید و ریز خرد کنید. سبزی آش را نیز بشویید و ریز خرد کنید.

 مرحله دوم

در قابلمه‌ای آب فراوان بریزید. باقلا، عدس، لوبیا و چغندر خردشده را داخل قابلمه بریزید و روی حرارت متوسط قرار دهید تا زمانی که حبوبات بپزند (حبوبات باید به اندازه‌ای بپزند که بتوانید با دست آن‌ها را له کنید).

مرحله سوم

پس از پخت حبوبات برنج نیم‌دانه را به مواد داخل قابلمه اضافه کنید. پس از 15 دقیقه نیز سبزی خردشده را به مواد بیفزایید،  حرارت را کم کنید و با در باز بگذارید آش جا بیفتد.

مرحله چهارم

سیرها را ریز خرد کنید و آن‌ها را با مقداری روغن در ماهی‌تابه تفت دهید تا طلایی شوند. بعد از اینکه آش جا افتاد، نصف سیر داغ‌ها را با چند قاشق شکر و مقداری رب انار به آن اضافه کنید. سپس، آش را در ظرف سرو بکشید و با نصف دیگر سیر داغ تزیین کنید.

طرز تهیه آش ترش مازندران

 

نکات طلایی در تهیه آش ترش مازنداران

- مازندرانی‌ها برای پخت این آش از ترکیب اسفناج، تره، گشنیز و جعفری به مقدار مساوی استفاده می‌کنند البته شما می‌توانید از انواع سبزی‌های آش دلخواه‌تان استفاده کنید.

- میزان شکر و رب انار این آش بستگی به سلیقه و ذائقه شما دارد.

- به جای باقلا سبز در این آش می‌توانید از لپه باقلا استفاده کنید. البته لپه باقلا را باید همزمان با برنج نیم‌دانه به آش بیفزایید.

سخن آخر

آش ترش، یکی از آش‌های محلی استان مازندران است که مزه ترش و ملسی دارد. این آش با برنج، لوبیا، عدس، باقلا، چغندر، سیر، سبزی و رب انار درست می‌شود و نسبت به بقیه آش‌ها طرز تهیه آسان‌تری دارد.

برای تهیه این آش باید حبوبات را از قبل در ظرف‌های جداگانه در آب خیس دهید و چندباری نیز آب‌شان را عوض کنید. چغندرهای پوست گرفته و سبزی را ریز خرد کنید. در ادامه باقلا، عدس، لوبیا و چغندر را با مقداری آب داخل قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید. بعد از پخت حبوبات برنج نیم‌دانه را داخل مواد بریزید، 15 دقیقه بعد نیز سبزی خردشده را داخل قابلمه بریزید و حرارت را کم کنید تا آش جا بیفتد. سیرهای خردشده را با روغن تفت دهید و نصف آن را به آش جاافتاده اضافه کنید. در آخر آش را در ظرف بکشید و با نصف دیگر سیرداغ تزیین کنید.