یکی از تنقلات مورد علاقه ی من، از کودکی تا به حال، آبنبات چوبی بوده و هست. البته در حال حاضر بیشتر برایم حکم یادآوری خاطرات خوش کودکی را دارد و با این که دیگر جزو آدم بزرگ ها به شمار می آیم، اصلا نمیتوانم از آبنبات چوبی بگذرم. ممکن است شما هم مثل من فکر کنید یا شاید هم خودتان آبنبات چوبی دوست نداشته باشید ولی میخواهید آن را تهیه کنید تا هدیه ای جذاب و هیجان انگیز به کودکان بدهید. مطمئن هستم با این کار، تمام کودکانی که از شما آبنبات چوبی میگیرند، عاشقتان خواهند شد! امروز قصد دارم طرز تهیه آبنبات چوبی خانگی را آموزش دهم که شفاف اما پر از ترافل های رنگی است که باعث میشود این آبنبات مغزدار، ظاهری رنگارنگ و شگفت انگیز داشته باشد. من که طاقتم تمام شد! برویم سراغ نحوه ی تهیه کردن این آبنبات خوشمزه!

راستی اگر دوست داشتید دو نوع آبنبات دیگر هم تهیه کنید آبنبات با مغز گل و آبنبات لیمویی خوشمزه را به شما پیشنهاد میکنم. امیدوارم لذت ببرید!

آبنبات خانگی

طرز تهیه آبنبات چوبی

مرحله اول:

برای شروع کار ابتدا دو عدد کاغذ روغنی را روی سطح کار پهن کنید. یک کاسه ی بزرگ را با آب یخ پر کرده و در کناری بگذارید.

مرحله دوم:

برای تهیه آبنبات چوبی باید شکر را با شربت گلوکز (گلوکز مایع) و یک چهارم فنجان آب در یک شیرجوش کوچک ترکیب کنید. شیرجوش را روی حرارت ملایم قرار دهید. یک عدد دماسنج آشپزخانه را نیز داخل شیرجوش قرار دهید.

تهیه کردن آبنبات

مرحله سوم:

حرارت اجاق گاز را تا درجه ای بالاتر از متوسط زیاد کنید تا مخلوط شروع به جوشیدن کند. تا زمانی که شکر در مخلوط حل نشده و باقی مانده، از هم زدن آن دست نکشید. یک قلم موی شیرینی پزی کوچک را در آب خیس کنید و به کمک آن دور داخلی ماهیتابه، (بالاتر از مخلوط در حال جوش) را خیس و نمدار کنید. این کار به حل شدن شکر و یک دست و شفاف شدن مخلوط کمک می کند.

مرحله چهارم:

اجازه دهید مخلوط به مدت 5 الی 7 دقیقه بجوشد تا دماسنج آبنبات دمای 310 درجه فارنهایت یا 155 درجه سانتی گراد را نشان دهد. ( به این مرحله hard-crack گفته میشود.)

مرحله پنجم:

وقتی مخلوط به این دما رسید، ماهیتابه را فوراً از روی حرارت بردارید و آن را در کاسه ی آب یخ (که در مرحله اول آماده کرده بودید) قرار دهید. مراقب باشید ماهیتابه در آب غوطه ور نشده و قطره ای آب وارد آن نگردد. به مدت 10 الی 15 ثانیه شیرجوش را در کاسه آب یخ نگه دارید تا خنک شود، سپس آن را بردارید.

اگر تمایل دارید اسانسی در آبنبات چوبی تان بریزید، باید در این مرحله این کار را انجام دهید. وقتی که ماهیتابه را از حمام یخ بیرون آوردید، به سرعت و با احتیاط اسانس را اضافه کنید و مخلوط را بهم بزنید.

مرحله ششم:

به سرعت کار را ادامه دهید. شربتی را که تهیه کردید روی کاغذ روغنی به شکل دایره هایی با قطر 5 الی 7 سانتی متر بریزید. بین آبنبات ها حدودا 7 الی 9 سانتی متر فاصله بگذارید تا مطمئن باشید به هم نخواهند چسبید.

مرحله هفتم:

فورا چوب آبنبات را در مایع آبنبات قرار دهید و به آرامی فشار دهید. ترافل های رنگی را روی مایع آبنبات بپاشید. اجازه دهید آبنبات ها کاملا خنک و سفت شوند. سپس به آرامی آبنبات چوبی ها را از کاغذ جدا کنید. نوش جان.

آماده کردن آبنبات ها

نکات کلیدی تهیه آبنبات چوبی

-عصاره یا اسانسی که در آبنبات می ریزید باید بی رنگ باشد تا رنگ کریستالی آبنبات حفظ شود.

-از شیرجوش یا قابلمه ای استفاده کنید که دارای لبه ی آبریز برای خالی کردن مایع آبنبات باشد تا کارِ تنظیم شکل آبنبات ها برایتان آسان تر شود.

-وقتی شربت آبنبات یا سیروپ را از روی حرارت بردارید به سرعت شروع به غلیظ شدن خواهد کرد. اگر نتوانستید به سرعت عمل کنید، میتوانید ماهیتابه را دوباره روی حرارت ملایم بگذارید تا مایع نرم شود. در ضمن میتوانید از کسی بخواهید در قرار دادن چوب های آبنبات به شما کمک کند.

-این دستور تهیه از سایت justataste.com ترجمه شده است.

حالا اگر این آبنبات چوبی هیجان انگیز را تهیه کردید و از آن لذت بردید، خوشحال می شویم تصویر آن را با هشتگ آشپزی_ایران_کوک در صفحه اجتماعی اینستاگرام خودتان با ما به اشتراک بگذارید.