فرنی یکی از جذاب ترین و پرطرفدارترین دسرهای ایرانی است که البته انواع مختلفی هم دارد. علاوه بر فرنی ساده که با  آرد برنج و نشاسته تهیه میشود این دسر را با نارگیل و یا ورمیشل هم میتوان تهیه کرد. با استفاده از زعفران و کاکائو میتوانید قسمت هایی از آن را به رنگ زرد و قهوه ای در آورید و فرنی سه رنگ تهیه کنید. همچنین از پودر دارچین، خلال پسته، بادام و مغزهای دیگر و غنچه های گل محمدی هم میتوانید برای تزیین فرنی استفاده کنید.

 

تزیین فرنی

 

مدل های تزیین فرنی

 

برای تزیین فرنی ماه رمضان یا دسرهای سنتی مشابهی از قبیل شله زرد و شیربرنج میتوانید از مدل های زیر الهام بگیرید. اگر وقت و تجربه کمی دارید پیشنهاد میکنیم از مدل های تزیین ساده تر استفاده کنید. اما اگر وقت بیشتری دارید میتوانید به سراغ روش های پیشرفته تر بروید و با تزیین های شیک و مجلسی مهمانهایتان را به وجد بیاورید. فراموش نکنید علاوه بر دارچین، کاکائو و مغزهای مختلف از میوه ها هم میتوان استفاده کرد.

 

تزیین ساده فرنی

 

تزیین فرنی ساده و شیک

 

 

فرنی قالبی با تزیین میوه
 

فرنی قالبی یکی دیگر از انواع جدید این دسر  است که در سالهای اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده. با این روش میتوان فرنی را به شکل های مختلفی درآورد. برای تهیه فرنی قالبی معمولاً از نشاسته و یا پودر ژلاتین در مواد اولیه دسر استفاده میشود. قالب های ژله پلاستیکی بهترین قالب ها برای تهیه فرنی هستند به ویژه اگر تجربه زیادی در تهیه دسر ندارید، بهتر است از قالب پلاستیکی استفاده کنید. به این ترتیب جدا کردن دسر از قالب خیلی ساده و به راحتی انجام میشود. فرنی بستنی هم یکی از جدیدترین و جذاب ترین انواع فرنی قالبی است.

 

فرنی قالبی زعفرانی

 

تزیین فرنی قالبی زیبا

 

یک روش ساده دیگر برای تزیین فرنی این است که از شابلون استفاده کنید. این روزها انواع شابلون با طرح های مختلفی از اسامی ائمه گرفته تا طرح های مدرنی مثل ماه و ستاره و گل و... در لوازم قنادی ها موجود هست. کافی است شابلون را روی دسر بسته شده قرار دهید و پودر دارچین یا کاکائو را با دقت و ظرافت روی آن بپاشید. بهتر است برای پاشیدن دارچین از یک صافی کوچک استفاده کنید تا پودر به صورت یکنواخت روی دسر پاشیده شود. این روش به ویژه برای تزیین فرنی ماه رمضان مرسوم است.

 

تزیین فرنی با شابلون

 

اگر به نقاشی علاقه دارید، برای طراحی روی فرنی میتوانید از پودر کاکائوی رقیق شده با کمی آب یا روغن استفاده کنید. کافی است با یک قلموی نازک طرح مورد نظر خود را روی دسر بکشید.

 

طراحی روی فرنی

 

طرح خلاقانه برای تزیین فرنی

 

چند مدل دیگر از تزیین فرنی و شیربرنج

 

با کمی خلاقیت میتوانید از هر وسیله ای برای تزیین فرنی مجلسی کمک بگیرید. مثلا با قرار دادن تکه های کاغذ طرح دار روی دسر و پاشیدن دارچین میتوانید طرح های تو خالی ایجاد کنید. یا میتوانید کاتر کوکی را در دارچین فرو کنید و آن را روی فرنی بزنید یا این که مثل تصویر دوم داخل کاتر را از پودر پسته استفاده کنید. به جای پودر پسته، از پودر گل محمدی هم میتوان استفاده کرد.

 

تزئین شیر برنج

 

تزئین شیر برنج

 

تزئین فرنی

 

تزئین فرنی

 

تزئین فرنی

 

امیدواریم که از این مطلب برای تزیین فرنی و دیگر دسرهای زیبایتان استفاده کنید. تصویر فرنی های تزیین شده تان را از طریق تلگرام یا اینستاگرام با ما در میان بگذارید. در ضمن میتوانید با ثبت دیدگاه ایده های خلاقانه تان را با ما در میان بگذارید.