این روزها خمیر فوندانت در تزیین کیک به ویژه کیک تولد و کیک های مناسبتی دیگر کاربرد زیادی پیدا کرده است. گرچه خرید خمیر فوندانت کار سختی نیست و معمولا در هر فروشگاه لوازم قنادی پیدا میشود، شما میتوانید آن را در منزل هم تهیه کنید. طرز تهیه خمیر فوندانت خانگی را در ادامه به صورت مرحله به مرحله میبینید.

 

خمیر تزیین کیک

 

مواد لازم خمیر فوندانت خانگی:

 

پودر ژلاتین 1 قاشق غذاخوری  .  پودر قند 6 لیوان  .  شربت گلوکز 1/2 لیوان

آب سرد 4 قاشق غذاخوری  .  گلیسیرین 2 قاشق غذاخوری  .  اسانس وانیل چند قطره

 

 

طرز تهیه خمیر فوندانت

 

آب را داخل کاسه ای بریزید و پودر ژلاتین را کم کم روی آب بپاشید. وقتی بافت ژلاتین اسفنجی شد کاسه را روی حرارت بخار آب قرار دهید و آرام هم بزنید تا ژلاتین حل شده و مایع شفاف شود. سپس شربت گلوکز را اضافه کنید و خوب مخلوط نمایید (دقت کنید حرارت بخار به حدی باشد که مایع ژلاتین داغ شود اما نجوشد).

 

خمیر تزیین کیک

 

پس از اضافه کردن گلوکز کاسه را از روی حرارت بخار بردارید و گلیسیرین را اضافه نمایید (میتوانید به جای شیر خشک از وانیل شکری ، چند قطره اسانس بادام تلخ یا طعم دهنده های دیگر استفاده کنید).

 

خمیر تزیین کیک

 

 نصف پودر قند را داخل کاسه بزرگی بریزید و میان آن را گود کنید سپس موادی را که آماده کرده اید داخل گودی بریزید ، با قاشق کم کم مواد را از اطراف به سمت مرکز بیاورید و هم بزنید.

 

کمی که مخلوط شد میتوانید کم کم بقیه پودر قند را اضافه نمایید ( دقت کنید که بقیه پودر قند را قاشق قاشق به خمیر اضافه کنید و با دست مخلوط نمایید ). این خمیر را همانند خمیر نان یا خمیر پیتزا باید خوب ورز دهید.

 

خمیر تزیین کیک

 

پس از اینکه خمیر یکدست شد میتوانید رنگ دلخواه تان را اضافه کنید ( به این صورت که چند قطره رنگ خوراکی را روی خمیر بریزید و ورز دهید تا رنگ خمیر یکدست شود ).

 

اگر پس از آماده شدن خمیر احساس کردید خمیر چسبنده است میتوانید مقدار دیگری پودر قند اضافه کنید اما دقت کنید که با اضافه کردن بیش از حد پودر قند خمیرتان سفت و خشک نشود ( برای راحتی کار در زمان ورز دادن خمیر میتوانید دست تان را با گلیسیرین یا روغن مایع کمی چرب کنید ).

 

خمیر تزیین کیک

 

خمیر آماده را در داخل کیسه فریزر قرار دهید و خوب بسته بندی کنید تا هوا نگیرد سپس خمیر را به مدت 24 ساعت در دمای اتاق قرار دهید تا استراحت کند ( این خمیر را میتوانید داخل کیسه فریزر قرار دهید سپس داخل ظرف دربسته بگذارید و تا 2 هفته در دمای اتاق نگهداری کنید ).

 

پس از مدت زمان لازم برای استراحت خمیر فوندانت خانگی را روی سطحی که پودر قند پاشیده اید قرار دهید و با دست کمی ورز دهید تا با گرمای دست خمیر نرم شود سپس با وردنه خمیر را نازک باز کنید ( برای جلوگیری از چسبیدن خمیر ، روی سطح کار کمی پودر قند بپاشید یا خمیر را روی مقوای ضخیمی باز کنید ).

 

نکات کلیدی تهیه خمیر فوندانت خانگی:

- استفاده از گلوکز در تهیه این خمیر ضروری است.

- بهتر است برای رنگ آمیزی این خمیر از رنگ های ژله ای استفاده شود.

- برای تهیه اشکال مختلف میتوانید خمیر را قالب بزنید و 1-2 روز در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود.

- برای نرم ماندن خمیر فوندانت بهتر است پیش از قرار دادن خمیر سطح کیک را مقداری به خامه ساده آغشته کنید.

 - اگر خمیر خشک بود میتوانید با اضافه کردن چند قطره آب خمیر را نرم تر کنید. همچنین اگر خمیر چسبنده و شل بود با اضافه کردن مقداری پودر قند خمیر را استحکام ببخشید. همچنین میتوانید با قرار دادن خمیر داخل ماکروفر با قدرت 100 درصد و به مدت 30 ثانیه خمیر را پیش از کار نرم کنید.