ژله گلدار

 

آموزش ژله تزریقی مدل گل آفتابگردان

 

برای ژله تزریقی مدل گل آفتابگردان شما به رنگ خوراکی ، خامه ، شیر ، ژله آلوورا و ژله پرتقال نیاز دارید.

 

1 بسته ژله آلوورا را با 1 لیوان آب جوش داخل کاسه ای بریزید و روی حرارت بخار آب مخلوط کنید تا شفاف شود سپس 1/2 لیوان آب سرد اضافه کنید ، قالب را چرب کنید و ژله را داخل قالب بریزید و در یخچال بگذارید تا سفت شود.

 

ژله گلدار

 

ژله را پس از بستن از یخچال خارج کنید ، برای مرکز گل آفتابگردان دایره بزرگی در مرکز ظرف و روی ژله علامت گذاری کنید ، مقدار مساوی خامه و شیر را مخلوط کنید سپس با رنگ خوراکی سبز رنگ آمیزی کنید و کمی از آن در مرکز دایره بریزید.

 

با چنگال روی سطح ژله پشت سر هم ضربه بزنید و سوراخ سوراخ کنید تا خامه سبز وارد ژله شود ( دقت کنید عمیق ضربه نزنید و فقط کمی از نوک چنگال را وارد ژله کنید ) سپس اضافی رنگ را با قاشق از سطح کار بردارید.

 

ژله گلدار

 

مقدار مساوی خامه و شیر را با رنگ خوراکی زرد رنگ آمیزی کنید و روی لایه سبز رنگ بریزید به شکلی که کمی بیشتر از بخش سبز رنگ را پوشش دهد ، مانند روش قبل با چنگال ضربه های پشت سر هم بزنید تا خامه زرد وارد ژله شود.

 

مقداری از خامه زرد را وارد لایه سبز رنگ کنید تا در مرکز گل حالت سایه روشن ایجاد شود ، پس از اتمام کار اضافی خامه را با قاشق از سطح کار بردارید.

 

ژله گلدار

 

مقدار مساوی خامه و شیر را با رنگ خوراکی قهوه ای رنگ یا پودر کاکائو مخلوط کنید و روی سطح کار بریزید به شکلی که مرکز گل را کامل بپوشاند سپس به روش قبلی با ضربه های چنگال رنگ را وارد کار کنید.

 

در بخش هایی که از قبل به رنگ سبز و زرد رنگ آمیزی کرده اید نیز ضربه بزنید تا سایه روشن ایجاد شود ، پس از اتمام کار با قاشق اضافی رنگ را از سطح کار بردارید.

 

ژله گلدار

 

پس از اتمام مرکز گل نوبت به ایجاد گلبرگ های کوچک اطراف مرکز گل آفتابگردان است ، کمی از نوک ابزار برگی شکل را به صورت عمود داخل ژله کنید ، مخلوط مساوی خامه و شیر را با رنگ زرد مخلوط کنید و همزمان با بیرون کشیدن ابزار رنگ را تزریق کنید.

 

کمی جلوتر از گلبرگ های زرد مخلوط مساوی خامه و شیر را با رنگ قهوه ای یا کاکائو مخلوط کنید سپس گلبرگ های کوچک قهوه ای را کمی جلوتر از گلبرگ های زرد ایجاد کنید ، به همان صورت عمود و با نوک ابزار گود کنید و رنگ را تزریق کنید و اضافی رنگ را در انتهای کار با قاشق بردارید.

 

ژله گلدار

 

پس از ایجاد گلبرگ های کوچک زرد و قهوه ای نوبت به گلبرگ های اصلی و بزرگ آفتابگردان است ، برای گلبرگ های بزرگ باید ابزار را به صورت اریب و کج وارد ژله کنید.

 

مقدار مساوی خامه و شیر را با رنگ خوراکی زرد رنگ کنید ، به آرامی و با زوایه اریب ابزار را وارد ژله کنید سپس همزمان با خروج ابزار رنگ را تزریق کنید و اضافی رنگ را با قاشق از سطح کار بردارید.

 

ژله گلدار

 

دور تا دور گل را به روش اریب گلبرگ ایجاد کنید ، دقت کنید ابزار را تا حدی وارد ژله کنید که از آن طرف ژله خارج نشود ، بسته به عمق ظرف و سطحی که در دسترش دارید ابزار را وارد کار کنید.

 

پس از اینکه تمام گلبرگ ها را ایجاد کردید اضافی رنگ را با قاشق از سطح کار جمع کنید ، پس از اتمام کار میتوانید بخش هایی که رنگ کمتری وارد شده است مجدد رنگ تزریق کنید.

 

ژله گلدار

 

برای ردیف دوم گلبرگ های بزرگ مجدد ابزار را به همان روشی که گفته شد یعنی اریب وارد ژله کنید و رنگ را همزمان با خروج ژله تزریق کنید.

 

گلبرگ ها را کمی جلوتر از گلبرگ های ردیف قبلی و مابین دو گلبرگ لایه قبلی بزنید ، پس از اتمام کار و تزریق رنگ اضافی آن را با قاشق از سطح کار بردارید.

 

ژله گلدار

 

پس از اینکه گل آفتابگردان به اتمام رسید مقدار مساوی خامه و شیر را با رنگ خوراکی سبز رنگ کنید سپس با همان ابزاری که گلبرگ ها را ایجاد کرده اید در اطراف گل به صورت اریب طرح برگ بزنید و رنگ را تزریق کنید و اضافی اش را با قاشق بردارید.

 

1 بسته ژله پرتقال را با 1 لیوان آب جوش مخلوط کنید و روی حرارت بخار آب هم بزنید تا شفاف شود سپس 1/2 لیوان آب سرد اضافه کنید ، ژله پرتقالی را روی ژله گلدار بریزید و قالب را در یخچال قرار دهید تا ژله به خوبی سرد و سفت شود.

 

ژله گلدار

 

پس از بسته شدن ژله قالب را از یخچال خارج کنید ، اطراف ژله را با چاقو از دیواره های قالب جدا کنید ، قالب را در ظرف آب داغ قرار دهید تا ژله از قالب جدا شود سپس در ظرف برگردانید.

 

نکته ها : میتوانید به جای ژله پرتقال از رنگ های دیگر ژله نارنجی مانند هلو استفاده کنید ، میتوانید به جای مخلوط خامه و شیر از بستنی آب شده هم استفاده کنید.

می توانید ابزار ژله تزریقی را از فروشگاه اینترنتی ایران کوک تهیه کنید.