تاکوی ماهی لقمه‌ای

تاکو به ساندویچ‌های مکزیکی گفته می‌شود که معمولاً از پیجیدن مواد مختلف در نان ترتیلای ذزت یا گندم تهیه می‌شوند. طرز تهیه تاکو ماهی با نان هم قبلاً شرح داده شده است. تاکوی ماهی لقمه‌ای اما از پیچیدن ماهی در برگ کاهو حاصل می‌شود. تکه‌های کوچک ماهی در مخلوطی از آرد غلط داده و سپس داخل روغن سرخ می‌شوند. بعد از آن روی برگ کاهو قرار می‌گیرند و همراه با سس سالسا، سس سفید (سس رنچ)، جعفری و لیمو ترش سرو می‌شوند. تاکوی ماهی لقمه‌ای غذایی سالم و لذیذ است که می‌توانید با تهیه و تزیین آن به شکل‌های مختلف بچه‌ها را تشویق به خوردن ماهی کنید.

طرز تهیه: ابتدا مواد خشک یعنی آرد، پودر سیر، زیره، نمک و فلفل را داخل کاسه‌ای بریزید و با هم مخلوط کنید. فیله ماهی را به شکل قطعات کوچک برش بزنید.سپس تکه‌های ماهی را داخل کاسه آرد فرو ببرید و بغلتانید طوری که دور تا دور آن‌ها از مخلوط آرد پوشانده شود.

به ارتفاع ۱-۱/۵ سانت روغن داخل یک تابه بریزید و آن را روی شعله زیاد قرار دهید تا داغ شود. سپس ماهی‌ها را خیلی آرام داخل روغن داغ قرار دهید و مراقب پاشیده شدن روغن باشید.

ماهی‌ها را سرخ کنید تا آرد روی آن‌ها به رنگ طلایی تیره در بیاید (حدود ۵ دقیقه). چون ماهی در روغن غوطه‌ور نیست لازم است بعد از چند دقیقه آن‌ها را برگردانید تا طرف دیگرشان هم سرخ شود.

سرخ کردن ماهی لقمه ای

قطعات ماهی‌ سرخ شده را داخل دیسی که روی آن دستمال حوله‌ای کشیده شده قرار دهید تا روغن اضافی گرفته شود.

ماهی سوخاری لقمه ای

برای سرو، برگ‌های کاهو پیچ را بشویید و به آرامی خشک کنید تا پاره نشوند. روی هر کدام از برگ‌ها ۵-۶ تکه ماهی بگذارید و سپس به آن سس قرمز (ترجیحاً سالسا) و سس سفید (ترجیحاً سس رنچ) بزنید. جعفری خرد شده را روی تاکوی ماهی لقمه‌ای بریزید و آن را همراه با لیمو ترش تازه سرو نمایید.