سوفله‌، نوعی دسر و پیش‌غذای فرانسوی شبیه کیک بر پایه تخم‌مرغ است که پف زیادی دارد. معمولا سوفله‌ها ظاهر برشته و تردی دارند، اما بافت داخلی‌شان نرم و سبک است. شما با ترکیب سوفله با مواد اولیه مختلف می‌توانید انواع پیش‌غذاها و دسرها مانند سوفله بادمجان، سوفله ذرت، سوفله هویج، سوفله اسفناج و سوفله شکلاتی را درست کنید و میز غذای جذابی برای مهمانان خود تدارک ببینید.

سوفله اسفناج، یکی از جذاب‌ترین انواع سوفله است که عطر و طعمی بی‌نظیر دارد. ترکیب اسفناج با تخم‌مرغ، پنیر، کره، شیر، آرد و جوزهندی باعث می‌شود این پیش‌غذا دارای بافتی نرم و طعمی فوق‌العاده باشد. درست کردن سوفله اسفناج فرآیند ساده و آسانی دارد و نتیجه کارتان حتما خوب از آب درمی‌آید. سوفله اسفناج را هم می‌توانید به عنوان پیش‌غذا سرو کنید هم به عنوان شامی سبک میل کنید. برای یادگیری طرز تهیه سوفله اسفناج خوشمزه و مجلسی با ایران کوک همراه باشید.

طرز تهیه سوفله اسفناج

مرحله اول

ابتدا فر را با دمای 180 درجه سانتیگراد روشن کنید تا گرم شود. سپس، زرده و سفیده تخم‌مرغ‌ها را از هم جدا کنید (دقت کنید هیچ اثری از زرده درون سفیده‌ها نباشد). اسفناج‌ها را بشویید، خشک کنید و خردشان کنید.

مرحله دوم

برای تهیه سس سفید، قابلمه‌ای را روی حرارت ملایم قرار دهید و کره را درون قابلمه بریزید تا ذوب شود. سپس، مخلوط آرد و بکینگ پودر را کم‌کم اضافه کنید و مرتب هم بزنید تا یکدست شود.

سوفله

  مرحله سوم پس از یکدست شدن مواد، شیر سرد را اضافه کنید و با قاشق چوبی، با سرعت بالا هم بزنید تا مخلوط غلیظ شود. سپس، مواد را از روی حرارت بردارید و پنیر پارمزان رنده‌شده را به آن اضافه کنید. اسفناج خردشده، جوز هندی و زرده‌های تخم مرغ را مخلوط کنید و به سس سفید بیفزایید.  

سوفله

مرحله چهارم

سفیده‌های تخم‌مرغ را با همزن برقی آن‌قدر بزنید تا مانند خامه شود ( وقتی کاسه را برمی‌گردانید، نریزد). سفیده‌ها را به آرامی و کم‌کم به مخلوط سس سفید و اسفناج اضافه کنید. با ملایمت و به صورت دورانی از پایین به سمت بالای مواد، سفیده‌ها را با سس مخلوط کنید. هرچه هوای بیشتری داخل مواد باشد، سوفله شما بهتر خواهد شد.

سوفله

مرحله پنجم

ظرف پخت سوفله را با کره خوب چرب کنید و مواد را داخل ظرف بریزید (دقت کنید که مواد را یکباره درون ظرف خالی نکنید). بهتر است مواد را قاشق قاشق داخل ظرف پخت بریزید تا با ایجاد شدن لایه‌های هوا، سوفله پس از پخت حسابی پف کند.

ظرف سوفله را به مدت 30 – 40 دقیقه درون فری که از قبل با درجه حرارت 180 درجه سانتی‌گراد روشن کرده‌اید، قرار دهید. 30 دقیقه اول به هیچ عنوان در فر را باز نکنید تا پف سوفله‌تان نخوابد. سوفله را پس از 30 دقیقه به صورت داغ سرو کنید.

سوفله

نکات طلایی در تهیه سوفله اسفناج

-برای این‌که کار مخلوط کردن سفیده‌ها را راحت‌تر انجام دهید، مواد را به 2 – 3 قسمت تقسیم کنید و کم‌کم با سفیده‌ها مخلوط نمایید.

- در صورت تمایل کمی جوش شیرین به مواد سوفله اسفناج اضافه کنید تا بیشتر پف کند.

سخن آخر

سوفله اسفناج، یکی از انواع جذاب و خوشمزه سوفله است که عطر و طعم بی‌نظیری دارد. درست کردن سوفله اسفناج فرآیند ساده و آسانی دارد و نتیجه کار حتما خوب از آب درمی‌آید. این سوفله را می‌توانید هم به عنوان پیش‌غذا در مهمانی‌ها سرو کنید هم به عنوان شامی سبک میل کنید.

برای درست کردن سوفله اسفناج ابتدا باید زرده و سفیده تخم‌مرغ‌ها را از هم جدا کنید و اسفناج‌های شسته‌شده را پس از خشک کردن، خرد کنید. برای درست کردن سس سفید باید کره را در قابلمه‌ای روی حرارت قرار دهید تا ذوب شود، مخلوط آرد و بکینگ پودر را به آن اضافه کنید و مرتب هم بزنید تا مواد یکدست شوند.

در ادامه شیر سرد را به سس اضافه کنید و هم بزنید. پس از برداشتن سس از روی حرارت ابتدا، پنیر پارمزان و بعد مخلوط اسفناج، جوز هندی و زرده‌های تخم‌مرغ را به آن اضافه کنید. در ادامه سفیده‌های تخم‌مرغ زده‌شده را به مخلوط سس سفید و اسفناج بیفزایید و آن‌ها را به صورت دورانی مخلوط کنید. ظرف پخت سوفله را با کره چرب کنید، مواد سوفله را قاشق قاشق در آن بریزید و سوفله را به مدت 30 تا 40 دقیقه درون فر گرم‌شده با حرارت 180 درجه سانتی‌گراد قرار دهید.