شیرینی پزی از اون دسته کارهاییه که می تونه اساسی حال آدم رو خوب کنه، به ویژه اگر شیرینی کاکائویی باشه. تجربه نشون داده که بیشتر آدما نمی تونند به خوراکی هایی که داخل اونها شکلات یا کاکائو وجود داره مثل کیک و دسر شکلاتی نه بگن!! پختن شیرینی های ساده و خوشمزه تو این روزهایی که به خاطر شیوع کرونا اکثرا خانه نشین شدید می تونه هم یک سرگرمی عالی باشه و هم کام شما و اعضای خانواده رو شیرین کنه.

این شیرینی نیاز به مواد اولیه چندانی نداره و دستور پختش هم بسیار ساده است. فقط قبل از شروع به کار مطمئن بشید که تمام مواد لازم و کاغذ روغنی در منزل دارید. اگر برای یادگیری دستور پخت این شیرینی باب طبع و دلچسب آماده هستید با ایران کوک همراه باشید.

 

طرز تهیه شیرینی کاکائویی

 

مرحله اول: تمام مواد را نیم ساعت زودتر بیرون بگذارید.

تمامی مواد لازم برای شیرینی کاکائویی را حدود نیم ساعت قبل از آماده سازی از یخچال خارج کنید. این کار باعث می شود آرد، تخم مرغ و کره به دمای محیط برسند. بنابراین سرد بودن بیش از حد هیچ یک از مواد اولیه باعث ایجاد شوک به خمیر نشده و کیفیت آن را از بین نمی برد. همچنین کره هم نرم شده و کار با آن راحت تر انجام می گیرد.

 

مرحله دوم: کره و شکر را مخلوط کنید.

کره نرم شده و شکر را در یک ظرف مناسب ریخته و با هم مخلوط کنید. نیازی نیست که این دو را خیلی با همزن بزنید. همین که در حدی با هم مخلوط شوند که یک ساختار خمیری و لطیف به خود بگیرد کافی است. در این مرحله حتی می توانید از همزن دستی نیز استفاده کنید.

 

مرحله سوم: اضافه کردن سفیده تخم مرغ و وانیل

در این مرحله از پخت شیرینی کاکائویی بهتر است از همزن برقی استفاده کنید. سفیده های تخم مرغ و وانیل را به ظرف حاوی شکر و کره اضافه کنید و با همزن به خوبی با هم مخلوط کنید. مواد را آن قدر بزنید تا یکدست و نرم شوند. اما در این کار زیاده روی نکنید.

 

مرحله چهارم: الک کردن آرد و پودر کاکائو

پیش از آنکه آرد و پودر کاکائو را به مواد دیگر اضافه کنید آن را با هم مخلوط کرده و حداقل دو بار الک کنید. این کار دو فایده دارد. اول اینکه اگر ناخالصی در این دو باشد با الک گرفته می شود. دوم اینکه به دلیل ورود هوا به داخل آرد بافت شیرینی سبک می شود.

  آرد و کاکائو  

مرحله پنجم: آرد و کاکائو را به دیگر مواد بیفزایید.

آرد و پودر کاکائو الک شده را به دیگر مواد اضافه کرده و با همزن دستی بزنید. این کار را آن قدر ادامه دهید تا خمیری نرم، یکدست و یکرنگ داشته باشید. سپس خمیر بدست آمده را رول کنید و حدود 1 ساعت در یخچال قرار دهید تا خودش را بگیرد و فرم دهی به آن راحت شود.

 

خمیر شیرینی کاکائویی

 

مرحله ششم: قالب زدن خمیر و گذاشتن آن در فر

روی میز کار یک نایلون بکشید و خمیر را روی آن قرار دهید. سپس یک نایلون دیگر نیز روی خمیر کشیده و با وردنه به آرامی و به قطر نیم سانت باز کنید. سپس به شکل دلخواه خمیر را قالب بزنید. روی سینی فر را با کاغذ روغنی بپوشانید و شیرینی های اماده را در آن بچینید.

  کاتر خمیر کاکائویی   در نهایت سینی فر را به مدت 10 الی 15 دقیقه در فر با دمای 180 درجه سانتی گراد قرار دهید. بعد از گذشت این زمان شیرینی کاکائویی خوشمزه شما حاضر است.   کوکی کاکائویی  

نکات کلیدی تهیه شیرینی کاکائویی

- اگر در حین قالب زنی خمیر شل شد دوباره آن را در یخچال قرار دهید تا خودش را بگیرد.

- فر را حدود ده دقیقه زودتر از زمانی که می خواهید شیرینی را داخل آن قرار دهید روشن کنید.

- در صورت تمایل می توانید از شکلات چیپسی داخل این شیرینی استفاده کنید.

- تا زمانی که شیرینی ها کاملا خنک نشده اند آنها را از سینی خارج نکنید. زیرا به هنگام داغی شیرینی ها بسیار شکننده هستند.

- برای جلوگیری از شل شدن خمیر شیرینی کاکائویی می توانید ابتدا نیمی از آن را از یخچال خارج کرده و قالب بزنید. سپس نیمه دیگر را نیز قالب زنی کنید.