نان خرمایی یکی از شیرینی های مقوی و خوشمزه استان کرمانشاه است. درست کردن این شیرینی در منزل شاید کمی سخت باشه، اما یک روش هست که به شما امکان می ده این شیرینی یا دسر خوشمزه را تهیه کنید، و آن استفاده از خمیر یوفکا به جای خمیر شیرینی است. نان خرمایی با خمیر یوفکا بسیار راحت تهیه میشه و برای افطار در ماه رمضان خیلی مقوی است. تهیه این نان خرمایی آنقدر راحته که شما می تونید برای مهمانی های خود به مقدار زیاد درست کنید. همچنین مواد اولیه تهیه نان خرمایی معمولا در همه منازل پیدا می شود.

در کل شیرینی خرمایی به دلیل وجود خرما در آن بسیار انرژی زا است. این شیرینی برای ورزشکاران و کودکان یک میان وعده مناسب است. همچنین با وجود کنجد که روی شیرینی می ریزند خاصیتش دو چندان می شود. خمیر یوفکا مورد نیاز این شیرینی مثلثی شکله، با وجود این ویژگی پیچیدنش براتون راحت میشه. همراهان همیشگی مجله ایران کوک آماده باشید که نان خرمایی با خمیر یوفکا عالی رو یاد بگیرید.

طرز تهیه نان خرمایی با خمیر یوفکا

 

۱- برای تهیه نان خرمایی با خمیر یوفکا اولین کاری که باید انجام دهید این است که هسته های خرما را در بیاورید. سپس باید آن ها را له کنید. اگر بتوانید پوست خرماها را نیز بگیرید خیلی بهتر است.

۲- خمیر یوفکا را روی یک سینی پهن کنید و با قلمو روی آن کره ذوب شده بمالید تا خمیر کمی مرطوب شود. سپس مقداری از خرما های له شده را روی قسمت بالایی خمیر پهن کنید.

نان خرمایی یوفکا

۳- مقداری گردوی خرد شده روی خرما ها بریزید و خمیر را بپیچید.

نان خرمایی یوفکا

۴- پس از پیچیدن نان ها، آن ها را داخل کره ذوب شده بغلتانید و روی سینی فر بچینید.

نان خرمایی یوفکا

۵- در انتها زرده تخم مرغ را خوب بزنید و با قلمو روی نان ها بمالید و سپس روی آن ها کنجد بریزید.

نان خرمایی یوفکا

۶- وقتی همه این کارها را انجام دادید سینی را درون فری که از قبل با درجه حرارت 180 درجه سانتی گراد روشن کرده اید قرار دهید. تقریبا بین 15 تا 25 دقیقه طول می کشد تا نان خرمایی ها آماده شوند. چون خمیر یوفکا بسیار نازک بوده و احتیاج به زمان زیادی برای پخت ندارد، همینکه خمیر طلایی شود نان ها آماده هستند.

نان خرمایی یوفکا

نکات کلیدی برای تهیه نان خرمایی با خمیر یوفکا

- وقتی می خواهید از خمیر یوفکا استفاده کنید 12 ساعت قبل از شروع کار آن را از فریزر خارج کرده و داخل یخچال بگذارید و یکی دو ساعت قبل از استفاده آن را در دمای محیط بگذارید تا یخ آن آب شود. بهتر است بایک تیغ یا چاقوی تیز یک شکاف روی بسته آن ایجاد کنید تا هوای خیلی کمی وارد بسته شود، اما درب بسته خمیر را باز نکنید.

- می توانید به جای گردو خرد شده از پسته پودر شده داخل نان خرمایی استفاده کنید.

- اگر دوست داشته باشید می توانید روی خرماها نیز کنجد نیز بریزید. با این کار نان خرمایی ها هم خوشمزه تر و هم مقوی تر می شوند.

- اگر بخواهید خرما ها را پوست بگیرید آن ها را داخل آب گرم بگذارید و به راحتی پوست آن ها را بگیرید.

عکس ها از:

http://gastronomicrelevancy.blogspot.com/2014/06/baked-date-and-apple-spring-roll.html

https://thebrownlounge.com/recipe/simple-dessert-recipes-dates-and-walnut-phyllo-rolls/

https://www.epicurious.com/recipes/food/views/date-and-walnut-phyllo-rolls-with-greek-yogurt-and-honey-233722