لازانیا یک غذای خوشمزه ایتالیایی متنوع است و برای موقعیت های مختلف گزینه ی خوبی است. مثلاً لازانیا گوشت و بادمجان برای مهمانی های رسمی انتخاب خوبی است و لازانیا سبزیجات برای جمع های خودمانی تر یک غذای سریع و فوری است.  اما در این دستور میخواهیم به شما یک لازانیا سبزیجات متنوع را آموزش بدهیم که در آن خبری از ورقه های لازانیا نیست و بدون گوشت پخته میشود و  به عنوان یک غذای گیاهی، انتخاب بسیار خوبی برای دوستان گیاه خوار است. لازانیا بادمجان و کدو !

در بسیاری از خانه ها کدو و بادمجان کاربردی به جز سرخ شدن ندارند. اما دیگر چه غذاهایی با بادمجان و کدو میتوان پخت؟ در این دستور کدو و بادمجان به همراه پنیر پیتزا طعم فوق العاده ای میگیرد. و ضرر آن هم از سرخ شدن بسیار کمتر است چرا که کدو و بادمجان در فر پخته می شوند. لازانیا بادمجان و کدو هم به عنوان  یک شام با کدو و بادمجان  مناسب است و هم برای نهار.

در   لازانیا بادمجان و کدو ، مواد اصلی  کدو و بادمجان هستند و میتوانید اگر دوست دارید به آن سبزیجات دیگر مثل اسفناج و قارچ هم اضافه کنید.

طرز تهیه لازانیا بادمجان وکدو

مرحله اول:

اولین مرحله روشن کردن فر است تا گرم شود . فر را در دمای 180 درجه سانتی گراد قرار دهید و روشن کنید.

 مرحله دوم:

این مرحله، مرحله برش زدن کدو و بادمجان است. کدو و بادمجان ها را بشویید و سپس آنها را حلقه ای برش بزنید ( میتوانید برش های طولی هم بزنید).

اگر پوست ضخیم است آنها را پوست بکنید اما اگر پوست آنها نازک و ظریف است میتوانید با پوست از آنها استفاده کنید.

مرحله سوم:

بامجان های حلقه شده را روی یک سینی پهن کنید و دو طرف آنها را نمک بزنید و حدود 10 دقیقه به آن زمان دهید تا تلخی آن به کمک نمک گرفته شود. سپس با یک دستمال  بادمجان ها را خشک کنید و یا آب بزنید تا نمک اضافی آنها پاک شود.

کدو و بادمجان

مرحله چهارم:

حالا بادمجان و کدو ها را کمی تفت دهید تا خامی آنها گرفته شود. نیاز به شرخ شدن نیست فقط کمی تفت بخورند کافی است.

مرحله پنجم:

در این مرحله ظرف مناسبی انتخاب کنید. که بتوانید آن را در فر هم قرار دهید. بهتر است از ظرفی استفاده کنید که تعداد لایه های لازانیا در آن سه یا چهار لایه شود.

مرحله ششم:

حالا در کف ظرف یک لایه از بادمجان ها را قرار دهید روی آن را یک لایه از مخلوط پنیر  پیتزا و پنیر موزارلا بریزید و روی آن را کمی ماست و یا خامه ترش بریزید . روی این لایه را یک لایه کدو قرار دهید و دوباره پنیر پیتزا و موزارلا بریزید  و سپس دوباره یک لایه ماست یا خامه ترش. این مرحله ها را تا پر شدن ظرف تکرار کنید.

در لایه آخر هم یک لایه از پنیر ها را بریزید و برای مدت 30 دقیقه در فر قرار دهید تا پنیر ها آب شده و کدو و بادمجان ها بپزند.

لایه کدو و پنیر لازانیا کدو

مرحله آخر:

اگر دیدید در آخر لایه روی آن که پنیر است برشته نشده میتوایند برای حدود دو تا سه دقیقه بالای فر را روشن کنید تا پنیر آن طلایی رنگ و برشته شود.

لازانیا کدو و بادمجان

 نکات کلیدی تهیه لازانیا بادمجان و کدو:

-همانطور که گفتیم می توانید از بقیه سبزیجات هم در این لازانیا استفاده کنید علاوه بر بادجان و کدو مثلاً یک لایه قارچ اضافه کنید و یک لایه اسفناج فقط توجه کنید که این دو سبزی هنگام پخت آب می اندازند پس حتماً آن ها را اول کمی تفت دهید .

- میتوانید از گوجه هم در لایه ها استفاده کنید اما نیاز به تفت دادن ندارد.

- برای تهیه خامه ترش به راحتی میتوانید به میزان مساوی ماست ترش و خامه را با هم ترکیب کنید و  استفاده کنید و یا اینکه فقط از ماست استفاده کنید.

اگر به کمک این دستور لازانیا گاهی خوشمزه درست کردید خوشحال میشویم عکس آن را با هشتگ لازانیا-ایران-کوک در اینستاگرام به اشتراک بگذارید.