کنافه شیرینی بسیار خوشمزه ای است که در مناطق اطراف ایران از جمله ترکیه، لبنان و فلسطین رواج دارد. کنافه از جمله شیرینی‌هایی است که مثل زولبیا و بامیه شربت دارد. در تهیه شیرینی کنافه می‌توانید از شربت ساده استفاده کنید یا مطابق دستوری که اینجا گفته شده آن را از شربت بهارنارنج تهیه کنید. ماده اصلی استفاده شده در این دسر خوشمزه رشته کادایف است که در واقع همان خمیر فیلو است که به صورت رشته ای خرد شده. وسط رشته‌های کادایف به کره آغشته شده یک مخلوط پنیری قرار میگیرد. گاهی از پنیر خامه ای، پنیر موزورلا یا انواع دیگر پنیر استفاده میشود، گاهی از پودینگی شبیه به فرنی و گاهی از هر دو. در دستور تهیه کنافه لبنانی که در ادامه خواهید دید از فرنی نشاسته ذرت و پنیر موزورلا استفاده شده که ترکیب فوق العاده خوشمزه ای است.

کنافه یا کونفه پنیری

طرز تهیه کنافه

مرحله اول:

برای تهیه شربت بهار نارنج، شکر، آب و آبلیمو را در شیرجوش بریزید و مخلوط کنید. سپس بگذارید روی شعله جوش بیاید. بعد از آن شعله را کم کنید و بگذارید 5 دقیقه روی همان حرارت کم بماند. پس از آن عرق بهارنارنج را اضافه کنید و بگذارید شربت خنک شود. شربت را تا زمان استفاده در یخچال نگهداری کنید.

مرحله دوم:

فر را با دمای 205 درجه سانتیگراد گرم و طبقه وسط فر را آماده کنید.

مرحله سوم:

3- کره را آب کنید. رشته‌های کادایف را یک دقیقه در غذاساز بزنید تا ریز شوند. سپس آن را در یک کاسه متوسط با آرد سوخاری، کره و نصف پیمانه شربت مخلوط کنید. خوب هم بزنید تا رشته ها کاملاً به شربت و کره آغشته شوند.

رشته کادایف کنافه

مرحله چهارم:

سه چهارم از رشته های کره ای را کف یک قالب کیک به قطر 25 سانت بریزید. اول با دست آن را همه جای ظرف پخش کنید و به دیواره ظرف هم فشار دهید. سپس با کف لیوان یا شیء مشابهی رشته ها را به خوبی فشرده کنید.

رشته کنافه کره ای

مرحله پنجم:

اگر پنیر شما شوری زیادی دارد آن را خرد کنید و در آب سرد بریزید. هر ده دقیقه آب را عوض کنید تا شوری پنیر کم شود. بعد از آن پنیر را با چاقو یا غذاساز خوب خرد کنید (اگر از پنیر رنده شده استفاده میکنید نیازی به این مرحله نیست).

عوض کردن آب پنیر کنافه

مرحله ششم:

شیر را در شیرجوش بریزید و روی حرارت داغ کنید. نشاسته ذرت را در 1 لیوان آب سرد حل کنید و وانیل را هم با آن مخلوط نمایید. وقتی شیر جوش آمد، نشاسته حل شده را به آن اضافه کنید و هم بزنید تا مخلوط غلیظ شود. بعد از یکی دو دقیقه که مخلوط مثل فرنی غلیظ شد آن را از روی شعله بردارید. فرنی داغ را روی پنیر بریزید و هم بزنید تا پنیر در آن حل شود.

مرحله هفتم:

حال فرنی پنیری را روی رشته فشرده شده بریزید و سطحش را با چاقو یا قاشق صاف کنید. یک چهارم باقیمانده از رشته کادایف را به طور یکنواخت روی آن بریزید. قالب را 30-40 دقیقه در فر قرار دهید تا رشته ها طلایی رنگ شوند.

لایه های کنافه

مرحله هشتم:

وقتی کنافه را از فر خارج کردید بگذارید یک ربع ساعت بماند تا کمی خنک شود. سپس آن را در دیس گردی برگردانید. 1/4 پیمانه شربت روی آن بریزید و رویش را با پسته خرد شده تزیین کنید. کنافه را برش بزنید و نوش جان کنید. موقع سرو میتوانید به دلخواه کمی بیشتر شربت روی آن بریزید.

شربت روی کنافه   کنافه آماده شده

نکته:

مقدار شربت مورد استفاده بستگی به ذائقه شما دارد. در ضمن به جای شربت بهار نارنج می‌توانید از شربت بار ساده هم استفاده کنید.