قارچ‌ها، جزو مواد اولیه خوش‌عطر و لذیذی هستند که می‌توانید به بیشتر غذاها و خوراک‌ها، آن را بیفزایید. ما ایرانی‌ها از قارچ بیشتر در خوراک‌ها و پاستاها استفاده می‌کنیم؛ در حالی که می‌توانید با آن خورشت‌های خوشمزه‌ای مثل خورشت قارچ و گوشت چرخ‌کرده و خورشت قارچ و مرغ درست کنید که قبلا طرز تهیه آن‌ها را در ایران کوک آموزش داده‌ایم. با قارچ می‌توانید پلوهای مخلوط جذابی مانند قارچ پلو با گوشت چرخ‌کرده بپزید و در رژیم غذایی‌تان تنوع ایجاد کنید. قارچ، گوشت چرخ‌کرده، پیاز، ذرت و برنج جزو مواد اولیه این پلوی مخلوط هستند که آن را به یک غذای کامل و سرشار از مواد مغذی تبدیل کرده‌اند.

قبل از اینکه به سراغ طرز تهیه قارچ پلو با گوشت چرخ‌کرده برویم بیایید کمی با فوائد قارچ برای سلامتی آشنا شویم. قارچ منبعی غنی از فیبر، پروتئین، ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌هاست و البته کالری کمی دارد. این گیاه دارای مقدار زیادی پتاسیم است که با پایین آوردن فشار خون از گرفتگی رگ‌ها و ابتلا به بیماری‌های قلبی پیشگیری می‌کند. همچنین قارچ خواص ضدالتهابی دارد که منجر به تقویت سیستم ایمنی می‌شوند. خوردن مداوم قارچ نیز موجب پیشگیری از دیابت، سرطان و آلزایمر می‌شود.

طرز تهیه قارچ‌پلو با گوشت چرخ‌کرده

مرحله اول

برنج را 30 دقیقه در آب و نمک خیس دهید و بعد آن را به همراه چند لیوان آب و مقداری نمک داخل قابلمه بریزید. قابلمه برنج را روی حرارت قرار دهید تا بجوشد و سپس، آبکشی کنید (باید زمانی برنج را آبکشی کنید که وقتی دانه برنج را میان دو انگشت می‌فشارید، مغز برنج کمی خام و اطراف آن نرم باشد).

مرحله دوم

پیازها را خرد کنید و داخل ماهی‌تابه مقداری روغن بریزید. سپس، ماهی‌تابه را روی حرارت قرار دهید و پیازهای خردشده را در روغن تفت دهید تا نرم شوند. گوشت چرخ‌کرده، ذرت پخته و دارچین را به پیازها اضافه کنید و تفت‌شان دهید تا رنگ گوشت تغییر کند.

پلو قارچ با گوشت چرخ کرده

 

مرحله سوم

پس از اینکه رنگ گوشت تغییر کرد، قارچ‌های خردشده را اضافه کنید و تفت دهید تا قارچ‌ها نرم شوند. سپس، نمک و فلفل به مواد بزنید و از روی حرارت بردارید تا مایه قارچ خنک شود (مایه قارچ باید خنک شود تا در زمان پخت برنج را خمیر نکند).  

مرحله چهارم

داخل قابلمه کمی روغن بریزید و ته‌دیگ دلخواه را بچینید (نان نازک یا سیب‌زمینی). روی ته‌دیگ کمی برنج آبکش‌شده بریزید و روی آن مایه قارچ خنک‌شده را اضافه کنید و به همین صورت قابلمه را پر کنید.

پلو قارچ با گوشت چرخ کرده

مرحله پنجم

حرارت را زیاد کنید تا برنج بخار کند. سپس، نصف لیوان آب را با مقداری روغن و زعفران مخلوط کنید، روی برنج بدهید و با چنگال کمی برنج را مخلوط کنید. حرارت را کم کنید، دم‌کنی را بگذارید و اجازه دهید برنج دم بکشد.

نکات طلایی در تهیه قارچ پلو با گوشت چرخ‌کرده

- به جای گوشت چرخ‌کرده در این غذا می‌توانید از سینه مرغ نگینی خردشده استفاده کنید.

- در صورت تمایل می‌توانید به مواد قارچ پلو مقداری هویج یا فلفل دلمه‌ای نگینی خردشده اضافه کنید.

سخن آخر

قارچ پلو با گوشت چرخ‌کرده، یکی از غذاهای خوشمزه و جذابی است که می‌توانید با قارچ بپزید. مواد اولیه این پلوی مخلوط شامل قارچ، گوشت چرخ‌کرده، پیاز، سیر، ذرت و برنج هستند که آن را به یک غذای کامل و مقوی تبدیل کرده‌اند.

در اولین مرحله برای تهیه این غذا برنج را با چند لیوان آب و نمک در قابلمه بریزید، آن را روی حرارت قرار دهید و آبکش کنید. سپس، پیازهای خردشده را با مقداری روغن در ماهی‌تابه تفت دهید و بعد گوشت چرخ‌کرده، ذرت پخته و دارچین را به آن‌ها اضافه کنید و کمی دیگر تفت دهید. بعد از تغییر رنگ گوشت، قارچ‌های خردشده را داخل ماهی‌تابه بریزید و سرخ‌شان کنید.

بعد از تفت دادن قارچ‌ها، نمک و فلفل را بیفزایید و مواد را از روی حرارت بردارید. در آخر مقداری روغن در قابلمه بریزید، ته‎دیگ را کف قابلمه بچینید و مایه گوشت و برنج را لایه لایه در قابلمه بریزید. ابتدا حرارت را زیاد کنید تا برنج بخار کند و بعد مخلوط نصف لیوان آب با زعفران و روغن را روی پلوی مخلوط بدهید. سپس، دم‌کنی را بگذارید و اجازه دهید برنج دم بکشد.