یکی از دسته بندی های غذا که به احتمال زیاد ریشه اصلیش از خاورمیانه اومده دلمه هست. دلمه فقط مخصوص ایران نیست بلکه خیلی از کشورهای همسایه ما مثل ترکیه و همچنین کشورهای عربی هم انواع دلمه رو توی غذاهاشون دارن. البته مثل هر غذای دیگه ای دلمه هم توی هر منطقه به شکل های مختلفی درست میشه. دلمه برگ مو که بی نظیره رو قبلا آموزش دادیم. اما به جز برگ مو سبزیجات مختلفی رو میشه داخلشون رو پر کرد و به شکل دلمه پخت، مثل فلفل دلمه، بادمجان، کدو سبز، گوجه، پیاز و البته برگ کلم. یکی از جذابترین و رایج ترین انواعش هم دلمه فلفل دلمه ای هست. یعنی همون چیزی که میخوایم اینجا در موردش صحبت کنیم.

دلمه فلفل و بادمجان

مواد داخل دلمه هم میتونه تنوع زیادی داشته باشه. در دلمه فلفل که اینجا آموزش دادیم از برنج، لپه، سبزیجات معطر و گوشت چرخکرده استفاده شده. بعد از پر کردن فلفل دلمه ای با مواد دلخواه معمولا دلمه ها در سس گوجه پخته میشن. که این طعم دلمه فلفل شما رو عالی میکنه. سبزی دلمه فلفل شامل تره و جعفری به یک اندازه و کمی هم ترخون و مرزه و پیازچه هست. در انتهای این مطلب همه نکاتی که لازمه برای تهیه دلمه فلفل خوشمزه بدونید رو براتون نوشتم. پس بدون معطلی بریم سراغ طرز تهیه دلمه فلفل دلمه ای شیک و مجلسی. راستی اگه دوست داشتید چند نوع دلمه کنار هم درست کنید بهتون دلمه بادمجان و دلمه کلم رو پیشنهاد میکنم.

 

طرز تهیه دلمه فلفل دلمه ای

 

مرحله اول:

برنج را از چند ساعت قبل با کمی نمک خیس کنید. سپس آن را بجوشانید و وقتی به اندازه کافی نرم شد، آبکش کنید. میتونید از کته ای که قبلا درست کردید و اضافه اومده هم برای تهیه دلمه فلفل استفاده کنید. لپه را هم به طور جداگانه با کمی نمک بپزید. برنج و لپه پخته شده را با هم مخلوط کنید.

برنج و لپه

مرحله دوم:

سبزی دلمه فلفل را تا جای ممکن ریز خرد کنید و کنار بگذارید.

سبزی دلمه  

مرحله سوم:

دو عدد از پیازها را نگینی کرده و در روغن تفت دهید تا سبک و طلایی شود. سپس گوشت چرخکرده و نمک و فلفل و زردچوبه را اضافه کنید و تفت دهید.

گوشت و پیاز  

مرحله چهارم:

وقتی گوشت تا حدی پخته شد، برنج و لپه و همچنین سبزی های خرد شده را به گوشت اضافه کنید. چند دقیقه دیگر تفت بدهید و سپس حرارت را خاموش کنید.

مواد داخل دلمه فلفل  

مرحله پنجم:

حال باید سس گوجه دلمه را تهیه کنید. در قابلمه دیگری دو پیاز دیگر را ریز نگینی کرده و با کمی روغن تفت دهید تا سبک و طلایی شود سپس فلفل و زردچوبه اضافه کنید و بعد رب گوجه فرنگی را اضافه کنید و تفت دهید تا بوی خامی رب گرفته شود. در پایان سه و نیم پیمانه آب یا آب گوشت به همراه چند قاشق آبلیمو اضافه کرده و نمک سس را تنظیم کنید. در قابلمه را ببندید تا سس کمی بجوشد.

مرحله ششم:

در این فاصله سر فلفل ها را ببرید و داخل آنها را خالی کرده و با مواد دلمه پر کنید.

پر کردن فلفل  

مرحله هفتم:

فلفل ها را در قابلمه یا قالب مورد نظر بچینید. این کار را طوری انجام دهید که دلمه فلفل ها کیپ هم باشند تا موقع پخت تکان نخورند. سس را در فاصله بین فلفل ها بریزید.

چیدن دلمه در ظرف  

برای پخت دلمه فلفل روی گاز قابلمه را روی شعله خیلی کم قرار دهید. میتوانید از شعله پخش کن هم قرار دهید. لازم است 60-90 دقیقه روی شعله بماند تا خوب پخته شود. وسط کار یک بار در قابلمه را بردارید و از سس روی فلفل ها بریزید تا سس جذب آنها شده و دلمه خوشمزه تر شود.

برای پخت دلمه فلفل دلمه ای در فر، فر را با دمای 180 درجه گرم کنید. سپس ظرف حاوی دلمه ها را به مدت 60 دقیقه در فر قرار دهید. وقتی روی فلفل ها تا حدی برشته شده بود آماده هستند و میتوانید آنها را از فر خارج کنید. اواسط کار چک کنید اگر آب سس بیش از حد بخار شده بود کمی آب جوش اضافه کنید. مراقب باشید زیاد از حد آب اضافه نکنید تا دلمه فلفل آش نشود!

  پخت دلمه فلفل  

نکته های کلیدی تهیه دلمه فلفل دلمه ای

- دقت کنید برای این که بعد از پخت، دلمه ها تلخ مزه نشوند حتما از فلفل هایی استفاده کنید که انتهای آنها سه برجستگی دارد.

- به دلخواه میتوانید به مواد داخل دلمه هم یک قاشق رب گوجه فرنگی هم اضافه و تفت دهید.

- دقت کنید سایز قابلمه طوری باشه که فلفل ها کنار هم و تقریبا بدون فاصله قرار بگیرند تا در زمان جوشیدن سس واژگون نشوند.

- ارتفاع سس درون قابلمه باید در حدی باشد که فلفل ها تا نیمه در سس قرار بگیرند.

- برای تهیه دلمه فلفل بدون گوشت و گیاهی میتوانید گوشت چرخکرده را از این دستور تهیه حذف کنید.

- با گوشت بوقلمون هم میتوانید این دلمه را تهیه کنید. همچنین میتوانید دلمه فلفل با مرغ تهیه کنید.

- هر زمان که فلفلها نرم شدند دلمه آماده ست. مواظب باشید زیاد از حد دلمه ها را نپزید. وگرنه فلفل ها له شده و فرم خودشان را از دست میدهند و جلوه زشتی پیدا میکنند. این نکته به خصوص برای تهیه دلمه فلفل مجلسی اهمیت دارد.