بسیاری از ما وقتی اسم عیدنوروز و مناسبت‌های دیگر می‌آید یاد انواع شیرینی‌های خشکِ خوشمزه می‌افتیم که معمولا در این ایام می‌خوریم. از آن‌جایی که شیرینی‌های خشک هم تنوع زیادی دارند هم قابلیت نگهداری طولانی‌تری دارند، بهترین انتخاب برای پذیرایی از مهمان‌ها در مناسبت‌های مختلف هستند. شیرینی‌های فندقی، از جمله شیرینی‌های خشکِ جذاب و فوق‌العاده‌ای هستند که می‌توانید با آن‌ها در مناسبت‌های مختلف از مهمانان‌تان پذیرایی کنید. ما قبلا در ایران کوک طرز تهیه نوعی شیرینی فندقی به نام شورت برد را آموزش داده‌ایم، امروز قصد داریم طرز تهیه شیرینی شکلاتی فندقی را آموزش دهیم.

استفاده از فندق در شیرینی فندفی شکلاتی، باعث می‌شود این شیرینی دارای مواد مغذی فراوانی باشد. فندق، یکی از انواع آجیل و سرشار از پروتئین، انواع ویتامین، مواد معدنی و چربی‌های مفید است. خوردن فندق با کاهش کلسترول خون، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را کاهش می‌دهد. همچنین فندق دارای مقادیر زیادی تیامین است که با افزایش متابولیسم بدن، باعث لاغری و کاهش وزن می‌شود. تقویت ماهیچه‌ها، پیشگیری از ابتلا به سرطان و استحکام استخوان‌ها از دیگر مزایای خوردن فندق هستند.

 

طرز تهیه شیرینی شکلاتی فندقی

مرحله اول

کره را در دمای اتاق قرار دهید تا نرم شود. سپس، کره نرم‌شده و پودر قند را با همزن برقی بزنید تا نرم و کرمی شود.

 

مرحله دوم

آرد برنج ، آرد گندم، پودر دارچین و فندق‌های پودرشده را با هم در کاسه‌ای مخلوط کنید. سپس، این مواد را قاشق قاشق به کره و پودر قند بیفزایید و خوب مخلوط کنید تا خمیری یکدست درست شود.

 

مرحله سوم

خمیر را درون سینی باز کنید تا به ضخامت 5 میلیمتر( نیم سانتی‌متر) برسد. سپس، سینی را درون یخچال به مدت 30 دقیقه قرار دهید تا کره ببندد و خمیر سفت شود.

شیرینی خشک

 

مرحله چهارم

در مدت زمانی‌که خمیر داخل یخچال استراحت می‌کند، فر را با دمای 180 درجه سانتی‌گراد روشن کنید تا گرم شود. خمیر را پس از 30 دقیقه از یخچال خارج کنید و با قالب‌های دلخواه قالب بزنید.

شیرینی خشک

 

مرحله پنجم

شیرینی‌های قالب‌زده شده را در سینی بچینید و به مدت 10-15 دقیقه داخل فر گرم‌شده قرار دهید تا شیرینی‌ها بپزند و زیرشان کمی طلایی شود. پس از پخت شیرینی‌ها، آن‌ها را از فر خارج کنید تا خنک شوند.

 

 مرحله ششم

شکلات تخته‌ای را درون کاسه‌ای روی بخار آب قرار دهید تا آب شود. سپس، روی شیرینی‌ها مقداری شکلات آب‌شده بریزید و روی شکلات نیز کمی مغز فندق خردشده بپاشید.

 

نکات طلایی در تهیه شیرینی فندقی شکلاتی

-این شیرینی را می‌توانید برای چند روز نگهداری کنید. برای نگهداری طولانی‌مدتش باید آن را در ظرف دربسته بگذارید و شکلات را در زمان سرو، رویش بریزید.

 

سخن آخر

شیرینی فندقی شکلاتی، یکی از انواع شیرینی خشک است که می‌توانید برای ایام عیدنوروز و مناسبت‌هایی مانند آن درست کنید. استفاده از فندق در این شیرینی‌های خوشمزه جذاب باعث می‌شود دارای مواد مغذی فراوانی باشند.

برای درست کردن شیرینی فندقی شکلاتی ابتدا کره نرم‌شده و پودر قند را با همزن برقی بزنید تا نرم و کرمی شود. مخلوط آرد برنج، آرد گندم، دارچین و پودر فندق را قاشق قاشق به ترکیب کره و پودر قند بیفزایید و خوب مخلوط کنید. خمیر را روی سینی باز کنید تا به ضخامت 5 میلی‌متر برسد و به مدت 30 دقیقه داخل یخچال قرار دهید.

خمیر خنک‌شده را قالب بزنید، شیرینی‌های قالب‌زده شده را در سینی فر بچینید و به مدت 10 تا 15 دقیقه در فر گرم‌شده قرار دهید. پس از این‌که شیرینی‌های پخته را از فر خارج کردید، اجازه دهید خنک شوند. سپس، روی آن‌ها شکلات آب‌شده بریزید و روی شکلات نیز کمی فندق خردشده بپاشید. این شیرینی‌های فوق‌العاده را می‌توانید برای چند روز نگهداری کنید.