باقلوا گردو و کشمش شکلاتی نوعی باقلوای ترکی خوشمزه است که با خمیر فیلو یا همان خمیر یوفکای ترکیه ای تهیه میشود. این باقلوای شکلاتی علاوه بر شیره نوعی مغزی فوق العاده دارد که با گردو، کشمش و شکلات تهیه میشود. این شیرینی بسیار گرم و پر محتواست و به ویژه برای سفره افطار توصیه میشود.

 

طرز تهیه باقلوا گردو و کشمش شکلاتی

طرز تهیه شیره باقلوا:

یک شیر جوش مناسب انتخاب کنید و 1 فنجان شکر، شکر قهوه ای، آب زنجبیل و میخک را دروت آن ریخته و روی حرارت ملایم قرار دهید تا شکر خوب حل شود. اجازه دهید تا شربت 1 دقیقه بجوشد. (در حین هم زدن دقت کنید تا شکر کریستالیزه نشود.) سپس آن را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید تا خنک شود. شربت را در یک بطری شیشه ای تمیز بریزید و تا زمان مصرف در دمای اتاق نگهداری کنید.

طرز تهیه مغزی باقلوا شکلاتی:

در یک غذاساز نصفه گردوها را بریزید و شکلات، کشمش، شکر و دارچین را نیز به آن اضافه و با پالس کم آنها را کمی خرد کنید. مواد را به یک کاسه متوسط انتقال دهید و تخم مرغ را به آن اضافه کنید و هم بزنید. ظرف را کنار بگذارید.

طرز تهیه باقوا:

فر را روی دمای 180 درجه سانتی گراد و سینی فر را در وسط فر قرار دهید. یک قالب ترجیحا فلزی مستطیلی انتخاب و کف ان را با کره چرب کنید.

برای سر هم کردن باقلوا گردو و کشمش شکلاتی، ابتدا یک خمیر فیلو روی تخته آشپزی قرار دهید و بقیه را جهت جلوگیری از خشک شدن با حوله آشپزی تمیز بپوشانید. با قلمو آشپزی کمی کره روی یک خمیر فیلو بمالید. یک لایه دیگر خمیر فیلو روی آن قرار دهید و روی آن را کره بمالید.  کف قالب مورد نظرتان را با خمیر دو لایه فیلو پر کنید، طوری که خمیر در طول قالب باشد و سطح کره زده بالا قرار بگیرد. سپس یک خمیر فیلو را کره بمالید و سپس آن را به شکل مستطیلی تا کنید. روی آن را کره بمالید و به همین ترتیب خمیر های فیلو دیگری را حاضر کنید و روی لایه کف قالب قرار دهید.

نصف مواد مغزی را کف قالب روی خمیر های فیلو پخش کنید. یک لایه خمیر فیلو کره زده شده را روی آن قرار دهید و مجددا از مواد مغزی روی آن بریزید. مانند لایه های فیلو کف قالب 3 لایه خمیر فیلو کره زده شده روی مواد قرار دهید و سطح قالب را کاملا بپوشانید. خمیر لایه آخر را از کناره و گوشه ها به سمت زیر ببرید و خوب به کره اب شده آغشته کنید.

به کمک یک چاقو پهن و تیز باقلوا ها را به صورت لوزی یا مربع ببرید. سپس قالب را در به مدت 45 دقیقه در فر قرار دهید تا روی باقلوا طلائی رنگ و کمی برشته شود. وقتی قالب را از فر بیرون آورید سریعا شیره باقلوا را روی آن بریزید. سپس اجازه دهید تا باقلوا در دمای اتاق خنک شود.