ممکن است شنیده باشید که مصرف ویتامین D استخوان ها را قوی میکند. یا ممکن است شنیده باشید که از سرطان و دیابت جلوگیری میکند. اما این ویتامین فواید دیگری هم دارد. ویتامین D یا ویتامین آفتاب فقط زمانی در بدن تولید میشود که در معرض آفتاب مستقیم قرار بگیرد. محققان میگویند، ممکن است ویتامین D راه دستیابی به شکم تخت باشد. پس اگر میخواهید در کنار رژیم لاغری تان از مکمل ویتامین D استفاده کنید این مطلب را بخوانید. تا ببینید ویتامین D و چاقی چه ارتباطی دارند.

 

ویتامین D ویتامین آفتاب

 

ارتباط کمبود ویتامین D و چاقی

با آشکار شدن روز افزون اهمیت ویتامین D، محققان تلاش بیشتری را وقف این موضوع میکنند. در حقیقت هدف این است که ببینند چه کسانی بیشتر در معرض کمبود ویتامین D هستند و چطور میتوان از این مسئله جلوگیری کرد. این ویتامین در بیماری های مختلفی نقش دارد. بنابراین توجه به کمبود آن میتواند در سلامتی جامعه در مقیاس بزرگ بسیار مؤثر باشد.

بر اساس نتیجه یکی از تحقیقاتی که در همایش جامعه اندوکرینولوژی اروپا در بارسلونا ارائه شد، افرادی با ویتامین D پایین اغلب چربی شکمی بیشتری دارند. این مطالعه بر روی 7000 نفر انجام شده است که در یک مطالعه مربوط به چاقی در هلند شرکت کرده بودند. نتایج این مطالعه نشان میدهد کسانی که بیشترین میزان چربی شکمی را داشتند، دارای پایین ترین سطح ویتامین D در مقایسه با دیگران بودند. محقق ارشد این تیم مطالعاتی در هلند گفته است: «ما کمبود ویتامین D افراد را بررسی نکردیم. با این حال، ارتباط قوی میان چربی شکمی زیاد و سطح پایین ویتامین D نشان میدهد کسانی شکم بزرگی دارند، بیشتر در خطر کمبود ویتامین D هستند و بهتر است سطح ویتامین D خود را چک کنند».

هرچند این مطالعه تنها به ارتباط میان چربی بدن و ویتامین D اشاره میکند، محققان حدس میزنند سطح پایین ویتامین D ممکن است مستقیما به افزایش وزن ربط داشته باشد. در افرادی با دیابت نوع 2 کمبود ویتامین D اثری به مراتب بدتر دارد. چون در ترشح انسولین و مقاومت قند خون اثر میگذارد. افزودن ویتامین D به رژیم غذایی میتواند بدن شما را در مقابل بیماری ها و کمبودهای مختلفی مقاوم کند. بنابراین ارتباط ویتامین D و چاقی تنها دلیل مصرف آن نیست.

به گفته محققان مطالعه ذکر شده در هلند، شواهد موجود برای ارتباط میان چاقی و کمبود ویتامین D در حال افزایش است. اما به دلیل طبیعت مشاهداتی این مطالعه نمیتوان در مورد دلیل این رابطه اظهار نظر کرد. به هر حال اگر به دنبال چربی سوزی شکم هستید افزایش مصرف منابع غنی از ویتامین D میتواند به شما کمک کند.

 

ویتامین D و چاقی

 

بدن به چقدر ویتامین D نیاز دارد؟

مقدار روزانه توصیه شده مصرف ویتامین D برای بزرگسالان 19-70 سال حداقل 600 IU یا 15 میکروگرم است. اما اگر قصد مصرف مکمل ویتامین D را دارید شاید بسنده به این مقدار صحیح نباشد. چون بعضی از مطالعات نشان داده اند میزان ویتامین D مورد نیاز بدن بستگی به وزن هم دارد.

مطالعه دیگری نشان داده است به ازای هر کیلو از وزن به حدود 70 تا 80 IU ویتامین D نیاز است تا سطح ویتامین D همواره مناسب بماند. پس بسته به وزن بدن ممکن است ویتامین D مورد نیاز به مراتب بیشتر از سقف روزانه تعیین شده یعنی  4000 IU باشد.

از طرف دیگر، حتی در مواردی مصرف بیش از 10000 IU هم بدون هیچ اثر سوئی گزارش شده است. با این حال، مصرف بیش از حد این ویتامین میتواند موجب مسمومیت شود و بهتر است برای مصرف بیش از 4000 IU در روز با پزشک مشورت کنید.

 

مکمل ویتامین D

 

حرف آخر در مورد ویتامین D و چاقی

مشخص است که رابطه پیچیده ای میان ویتامین D و چاقی وجود دارد.

جذب ویتامین D کافی میتواند سطح هورمون ها را متعادل نگه دارد. در نتیجه میتواند کاهش وزن را تسهیل کند و موجب کاهش چربی بدن شود.

متقابلاً، کاهش وزن میتواند سطح ویتامین D را (نسبت به وزن بدن) افزایش دهد و به شما کمک کند از مزایای دیگر آن هم نهایت استفاده را ببرید. مثلا برای داشتن استخوان های قوی و مقاومت در برابر بیماری ها.

اگر به هر دلیلی کمتر در معرض آقتاب هستید یا ریسک کمبود ویتامین D در شما بالاست میتوانید به میزان مجاز از مکمل ویتامین D استفاده کنید.

استفاده از مکمل ویتامین D میتواند وزن شما را کنترل کند و سطح کلی سلامتی شما را بالا ببرد.

اگر دنبال راه های دیگری برای سوزاندن چربی شکم هستید، روش های دیگر آب کردن شکم را بخوانید.