اهمیت خواب کافی بر کسی پوشیده نیست و همه با عوارض کم خوابی یا بی خوابی کاملا آشنا هستیم. کم خوابی تاثیرات بدی روی سلامت ما می گذارد: در کوتاه مدت باعث حواس پرتی و عدم تمرکز می شود و در دراز مدت بر سلامت کلی بدن تاثیر منفی می گذارد. متاسفانه زندگی مدرن به گونه ای است که فرصت خواب کافی را از ما گرفته است و بسیاری از افراد از کم خوابی و بی خوابی رنج می برند. چاره چیست؟ آیا حتما باید از قرص های خواب آور استفاده کرد یا می توان راه حلی گیاهی و طبیعی برای داشتن خوابی آرام پیدا کرد. آیا یک دمنوش خواب آور ممکن است واقعاً مؤثر باشد؟

خوشبختانه در چندسال اخیر توجه زیادی به مزایای مصرف دمنوش های گیاهی شده است و این دمنوش ها (به شرط اینکه عاری از هرگونه ماده شیمیایی باشند) می توانند خوابی آرام و بی دغدغه را برای شما به ارمغان بیاورد. در ادامه چند دمنوش خواب آور را به شما معرفی می کنیم که به راحتی می توانید در منزل تهیه کنید.

 

دمنوش بابونه

 

دمنوش خواب آور بابونه

 

دمنوش بابونه یکی از بهترین موارد دمنوش خواب آور است. این دمنوش از گل های خشک شده بابونه تهیه می شود و با خاصیت ضد التهابی، کاهش اضطراب و بهبود کم خوابی به شما کمک می کند خواب بهتر و آرامی داشته باشید. در واقع، در طب سنتی بابونه به عنوان آرام بخش و خواب آور تجویز می شود.

اثر آرام بخشی بابونه به دلیل وجود آنتی اکسیدانی به نام اپی ژنین است که به وفور در دمنوش بابونه یافت می شود. اپی ژنین به گیرنده هایی در مغز شما متصل می شود که باعث کاهش اضطراب و تشویش و خواب آوری می شود.

طرز تهیه: برای تهیه دمنوش بابونه کافی است به ازای هر لیوان آب جوش یک قاشق گل های خشک شده بابونه را در قوری بریزید و چند دقیقه صبر کنید تا دمنوش شما آماده بشود. برای اینکه بابونه خواص خود را کاملا حفظ کند نیازی به حرارت دادن دمنوش نیست و حرارت آب جوش برای آماده سازی دمنوش بابونه کافی است.

 

دمنوش سنبل الطیب

 

دمنوش سنبل الطیب

 

در خانه ما ایرانی ها از قدیم سنبل الطیب پیدا می شده است و مادربزرگ ها و مادرها همیشه از ریشه این گیاه پرخاصیت برای آرام بخشی و خواب آوری استفاده می کرده اند. اگر تابه حال سنبل الطیب دیده باشید می دانید که بخش مورد استفاده ریشه های این گیاه است که پس از خشک شدن به مصارف دارویی می رسد.

امروزه دمنوش سنبل الطیب مشهورترین دمنوش خواب آور است و در کشورهای مختلف از جمله ایران برای خاصیت آرام بخشی و خواب آوری استفاده می شود.

جالب است بدانید که در انگلستان و در جریان جنگ جهانی دوم از سنبل الطیب برای کاهش استرس و اضطراب ناشی از حملات هوایی استفاده می شده است. امروزه نیز سنبل الطیب یکی از محبوب ترین دمنوش ها در اروپا و آمریکا به شمار می رود.

طرز تهیه: طرز تهیه این دمنوش هم مانند دمنوش بابونه است. به ازای هر لیوان آب جوش یک تکه کوچک سنبل الطیب داخل قوری بیندازید و 5 دقیقه صبر کنید تا آماده بشود. سپس نوش جان کنید و از خوابی آرام و عمیق لذت ببرید.

 

دمنوش اسطوخودوس

 

دمنوش اسطوخودوس

 

اسطوخودوس یا لاوندر گلی بسیار زیبا و معطر است که بیشتر در صنعت عطرسازی و تولید لوازم بهداشتی و آرایشی استفاده می شود. اما این گیاه بنفش و خوشرنگ یک دمنوش خواب آور فوق العاده موثر نیز هست. در دوران باستان، یونانیان و رومیان برای خاصیت و عطر آرام بخش اسطوخودوس کمی از آن را به آب وان اضافه می کردند و بعد در آن آب حمام می کردند.

دمنوش اسطوخودوس از گلبرگ های کوچک بنفش این گیاه تهیه می شود و از قدیم در منطقه مدیترانه برای داشتن خوابی آرام مصرف می شده است.

امروزه افراد زیادی دمنوش اسطوخودوس را به دلیل خاصیت آرام بخشی، آرام کردن اعصاب و کاهش تنش ها و استرس ها و در نهایت کمک به داشتن خوابی آرام و عمیق مصرف می کنند.

طرز تهیه: به ازای هر لیوان آب جوش یک قاشق چایخوری اسطوخودوس داخل قوری بریزید و 5 دقیقه صبر کنید تا دمنوش شما آماده شود. سپس نوش جان کنید.

 

دمنوش گل ساعتی

 

دمنوش گل ساعتی

 

در سال های اخیر توجه زیادی به خواص فوق العاده این گل زیبا و خارق العاده شده است و در دمنوش های آماده که در بازار موجود است از این گل به وفور استفاده می شود. دمنوش گل ساعتی از برگ، گل و ساقه های خشک شده این گیاه تهیه می شود و از دیرباز از این گل برای کاهش اضطراب و نگرانی و بهبود خواب استفاده می شده است. تحقیقات جدید نشان می دهد افرادی که روزانه یک فنجان دمنوش گل ساعتی مصرف می کنند وضعیت خوابشان به طرز قابل توجهی بهبود پیدا می کند و مشکلات کم خوابی و بی خوابی کمتری گزارش می دهند.

طرز تهیه: به ازای هر لیوان آب جوش یک قاشق چایخوری گل ساعتی را در قوری بریزید و پس از 5 دقیقه نوش جان کنید.