روش‌های مختلفی هستند که وعده می‌دهند به رشد مو کمک کنند، اما اغلب این روش ها نتیجه ای ندارند. رشد کم یا عدم رشد مو دلایل مختلفی دارد. عواملي مانند عدم تعادل هورمون‌ها، کمبود مواد معدني و ويتامين، استرس، آلودگي و عادات غذايي بد بعضي از علل آن هستند.

 

اگر به دنبال افزایش و بهبود کیفیت و سلامت موی خود از درون بدن هستید، بهترین راه این است که حتماً مقدار مناسبی از مواد مغذی مورد نیاز را دریافت کنید. یکی از عناصر اصلی که می‌تواند به شما کمک کند موهای سالم و زیبا داشته باشید ویتامین ب است. ابتدا توضیح می‌دهیم ارتباط بین ویتامین ب و رشد مو چیست.

 

5 غذای حاوی ویتامین ب برای رشد مو

 

اثر ویتامین ب برای رشد مو

ویتامین‌ها و مواد معدنی برای عملکرد مناسب بدن بسیار ضروری هستند. آنها کل بدن و همچنین فولیکول‌های مو را به طور کامل تغذیه می‌کنند.

  • ویتامین ب 12 نقش مهمی در بهبود کیفیت مو ایفا می‌کند.
  • مقدار غیرکافی ویتامین ب 12 یا دیگر مواد غذایی حاوی ویتامین ب ممکن است منجر به نازک شدن مو، ریزش مو و توقف رشد مو شود.
  • اگر تغییرات ناگهانی در وضعیت مو ایجاد شود، در مورد مقدار مصرف ویتامین ب باید با پزشک مشورت کنید. از آنجا که ویتامین ب ویتامین بسیار پیچیده‌ای است، توصیه می‌شود مقدار مناسب استفاده کنید.

 

5 غذای اصلی حاوی ویتامین ب برای رشد مو

 

5 غذای حاوی ویتامین ب برای رشد مو

 

1- مغزها/ بادام‌ها

مغزهایی مانند گردو، بادام زمینی و بادام بسیار مفید هستند، زیرا غنی از اسیدهای چرب امگا 3 هستند. آنها برای بازسازی مو ضروری هستند. زینک موجود در آنها از ریزش مو جلوگیری می‌کند. مصرف مرتب این مغزها برای مو و کف سر بسیار مفید است. ویتامین ایی (E) موجود در این مغزها هم به جلوگیری از ریزش مو کمک می‌کند. بادام برزیلی غنی از سلنیوم است که برای رشد مناسب مو بسیار ضروری است. اسید آلفا لینولنیک موجود در گردو به نرم کردن مو کمک می‌کند. اکثر شامپوها و نرم‌کننده‌های برندهای مخصوص مراقبت از مو حاوی ویتامین ب به نام بیوتین هستند که برای مو بسیار مفید است.

 

5 غذای حاوی ویتامین ب برای رشد مو

 

2- تخم‌مرغ / مرغ

پروتئین‌ها عنصری بسیار ضروری هستند و تخم‌مرغ و مرغ حاوی مقادیر زیادی از آن هستند. از آنجا که مو از پروتئین تشکیل شده است، مصرف تخم مرغ یا مرغ بسیار سودمند است. مصرف آن مو را قوی و همزمان نرم می‌کند. تخم‌مرغ غنی از ب 12 و ب 7 است که شکستگی و ریزش مو را درمان می‌کند. با مصرف مرغ، موهای نازک قوی‌تر می‌شوند.

 

5 غذای حاوی ویتامین ب برای رشد مو

 

3- ماهی سالمون

می‌توان با مصرف ماهی سالمون رژیم سالم و متعادلی داشت. ماهی موها را سالم و قوی نگه می‌دارد. ماهی که غنی از اسیدهای چرب امگا -3، آهن و ب 12 است، ثابت شده است برای سلامت مو بسیار مفید میباشد. وقتی تمام این ترکیبات با هم استفاده شوند، به فرد کمک می‌کنند موهای درخشان و پوست سر سالمی داشته باشد. کمبود آنها ممکن است منجر به خشکی پوست از جمله پوست سر شود. سالمون کنجدی، کباب سالمون لیمویی و سالمون برگر از جمله غذاهایی هستند که میتوانید با این ماهی مقوی تهیه کنید. گیاهخواران می‌توانند برای غلبه بر این کمبود از دانه‌های کتان استفاده کنند.

 

 

5 غذای حاوی ویتامین ب برای رشد مو

 

4- عدس

عدس که غنی از فولات و آهن است، به عملکرد مناسب بدن کمک می‌کند. فولات که نوعی ویتامین ب است به ترشح گلبول‌های قرمز کمک می‌کند. آهن موجود در آن اکسیژن را به تمام سلول‌ها حمل می‌کند. کمبود آن ممکن است به کم‌خونی منجر شود. با عدس میتوانید غذاهای مختلفی مثل سوپ انار تهیه کنید.

 

5 غذای حاوی ویتامین ب برای رشد مو

 

5- نخود

نخود که غنی از فولات و روی است برای رشد مو بسیار مفید میباشد. آهن و فولات همراه با هم به ترمیم فولیکول‌های مو و رشد مو کمک می‌کنند.

اگر شما هم از مشکلات مو رنج می‌برید و می‌خواهید سلامت و زیبایی موهایتان را افزایش دهید، امروز این گزینه‌های غذایی مغذی را امتحان کنید. حتماً به یاد داشته باشید به ما بگویید کدام را امتحان کردید و چقدر برایتان مفید بود.