امروزه تعداد زیادی از مردم دارای اضافه وزن یا چاقی هستند و به دنبال راه هایی برای کاهش وزن هستند. با این حال، برخی افراد هم هستند که مشکلشان برعکس است و می خواهند هرطور شده چند کیلویی وزن اضافه کنند. همیشه بهترین راه حل تعادل است و چاقی مفرط یا لاغری بیش از حد، هر دو می توانند برای سلامتی مضر باشند. افرادی که کمبود وزن دارند و بسیار لاغر هستند نیز مثل افراد چاق در معرض خطرات و مشکلات سلامتی هستند. ولی برای بعضی افراد وزن اضافه کردن بسیار سخت است و هرکاری می کنند همچنان لاغر هستند. در این مطلب نکاتی برای اضافه کردن وزن به شما معرفی می کنیم که حاصل تجربیات و دانش متخصصین تغذیه است.

 

اضافه کردن وزن

 

اضافه کردن وزن بدون آسیب به بدن

اگر کمبود وزن دارید و می خواهید وزن اضافه کنید مراقب باشید این کار را از راه اصولی و صحیحش انجام دهید تا به سلامتتان لطمه ای وارد نشود. خوردن مقادیر زیاد روغن و قند اگر چه در کوتاه مدت باعث اضافه کردن وزن می شود اما اثرات مخربی روی سلامت عمومی شما می گذارد. در ادامه راهکارهایی را به شما معرفی می کنیم که بدون آسیب رساندن به بدنتان می توانید چنند کیلویی چاق تر شوید و به وزن متناسب برسید.

 

مقدار کالری دریافتی تان بیشتر از مقدار کالری مصرفی باشد

 

کالری دریافتی بیشتر

 

 بدن ما برای فعالیت به انرژی نیاز دارد و کالری مانند سوخت بدن عمل می کند. اگر بین کالری دریافتی و کالری مصرفی تعادل وجود داشته باشد اندامی متناسب و وزنی متعادل خواهیم داشت. هرچه این تناسب کمتر شود و یک کفه ترازو بالاتر برود به سمت چاقی یا لاغری پیش خواهیم رفت. بنابراین اگر قصد اضافه کردن وزن دارید لازم است کالری دریافتی تان بیشتر از کالری مورد نیاز بدن باشد. به این ترتیب مقداری کالری اضافه می ماند و در نتیجه وزن اضافه می کنید. 

 

قبل از غذا آب نخورید

 

با غذا آب نخورید

 

 آب معده شما را پر می کند و باعث کم خوری و جذب کمتر کالری می شود. بنابراین اگر عادت دارید قبل از غذا آب بخورید و قصد اضافه کردن وزن دارید این عادت را از سرتان بیرون کنید.

 

در فواصل کوتاه غذا بخورید

 برای اضافه کردن وزن و رسیدن به وزن متناسب باید تعداد دفعات غذاخوردنتان را بیشتر کنید. به جز وعده های اصلی در فواصل آن نیز هروقت فرصتش را داشتید میان وعده یا غذا بخورید.

 

شیر بخورید

 

 

شیر بخورید

 

 نوشیدن شیر کامل و چرب نیز یکی دیگر از راهکارهای اضافه کردن وزن است. سعی کنید خودتان را عادت بدهید که برای رفع تشنگی شیر بنوشید. به این ترتیب مقادیر بالایی پروتئین و کالری به بدنتان خواهید رساند.

 

میلک شیک بخورید

 

میلک شیک برای اضافه کردن وزن

 

 میلک شیک از جمله نوشیدنی های خوشمزه ای است که هم طعم خوبی دارد و هم به چاق شدن شما کمک می کند. می توانید برای تهیه میلک شیک از شیر پرچرب استفاده کنید و شکلات و ... را نیز به آن اضافه کنید. به این ترتیب یک نوشیدنی خوشمزه برای اضافه کردن وزن خواهید داشت.

 

از بشقاب های بزرگ استفاده کنید

 ذهن ما پس از مدتی شرطی می شود و از نظر ذهن، یک بشقاب یعنی یک بشقاب. پس سعی کنید با این ترفند ذهنتان را گول بزنید: بشقاب بزرگی را برای غذا خوردن انتخاب کنید تا همچنان یک بشقاب غذا خورده باشید اما مقدار بیشتری مواد غذایی و کالری وارد بدنتان شده باشد! عکس این ترفند، یعنی بشقاب کوچک نیز برای کاهش وزن بسیار سودمند و کاربردی است.

 

به قهوه تان خامه اضافه کنید

 اگر همیشه عادت دارید قهوه تان را تلخ بخورید سعی کنید در این عادت تجدید نظری داشته باشید. با اضافه کردن خامه به قهوه روزانه تان می توانید مطمئن بشوید که هر روز کالری بیشتری مصرف می کنید.

 

کراتین مصرف کنید

 

مصرف کراتین

 

 اغلب کسانی که پرورش اندام و بدنسازی کار می کنند برای عضله سازی از مکمل غذایی کراتین استفاده می کنند. این مکمل به شما کمک می کند عضلاتی حجیم تر و در نتیجه وزنی بیشتر داشته باشید.

 

به اندازه کافی بخوابید

 جالب است که خواب کافی هم برای کاهش وزن و هم برای افزایش وزن مفید است. در واقع با داشتن خواب کافی می توانید به تعادل و تناسب اندام نزدیک تر شوید و اندامی مناسب تر  داشته باشید.

 

اول پروتئین و بعد سبزیجات

 

اول پروتئین بعد سبزیجات

 

اگر ترکیبی از مواد غذایی مختلف در بشقابتان دارید اول مواد غذایی را که حاوی پروتئین و کالری بالایی هستند بخورید و در انتها سبزیجات مصرف کنید. مثلا اگر همراه غذا سالاد هم می خواهید میل کنید پس از تمام شدن غذا سالادتان را بخورید؛ به این ترتیب به جذب کالری و پروتئین بیشتر کمک می کنید.

 

از استعمال دخانیات خودداری کنید

سیگار کشیدن عوراض بسیار بدی برای سلامتی انسان دارد و منجر به مشکلات و بیماری های مختلف می شود. یکی از عوارض سیگار کشیدن کاهش اشتها و لاغر شدن است. افراد سیگاری در مقایسه با افراد غیرسیگاری لاغرتر هستند و زودتر وزن از دست می دهند و به محض ترک سیگار شاهد اضافه کردن وزن خواهند بود.