چه کسی هست که از شکم صاف بدش بیاید؟ با این حال متاسفانه اکثر افراد چربی شکم دارند و هرکاری هم که می کنند موفق به آب کردن شکم خود نمیشوند. چربی شکم برای بسیاری از افراد به معضلی جدی تبدیل شده است و علاوه بر ظاهر ناخوشایندی که دارد زمینه ساز بیماری های مختلفی نیز می شود. تحقیقات نشان می دهد رابطه مستقیمی بین چربی دور شکم و بیماری هایی مثل هپاتیت نوع 2 و بیماری قلبی وجود دارد. اگر شما هم چربی شکم دارید و دنبال راهی هستید تا از شر آن خلاص شوید خبر خوشحال کننده ای برایتان داریم. با رعایت چند نکته ساده می توانید چربی شکمتان را از بین ببرید و شکمی صاف داشته باشید. برای آب کردن شکم میتوانید از این روش ها استفاده کنید:

 

آب کردن شکم

 

1- شکر مصرف نکنید و از نوشیدنی های حاوی شکر دوری کنید

 

[caption id="attachment_30965" align="aligncenter" width="600"]نوشیدنی حاوی شکر برای آب کردن شکم، مصرف نوشیدنی های حاوی شکر را محدود کنید.[/caption]

 

امروزه در بسیاری از محصولات و مواد غذایی از شکر استفاده می شود. تحقیقات نشان می دهد شکر افزوده تاثیر بسیار مخربی روی سلامت متابولیسم بدن دارد. شکر از گلوکز و فروکتوز تشکیل شده است و فروکتوز توسط کبد هضم می شود. زمانی که مقدار زیادی شکر افزوده مصرف می کنید کبد با حجم زیادی از فروکتوز مواجه می شود و مجبور می شود این شکر را به چربی تبدیل کند. پس کاهش مصرف شکر قطعاً به آب کردن شکم کمک میکند.

 

2- برای آب کردن شکم پروتئین بیشتری مصرف کنید

 

[caption id="attachment_30967" align="aligncenter" width="600"]مصرف پروتئین مصرف پروتئین بیشتر، تجمع چربی دور شکم را کاهش میدهد.[/caption]

 

 پروتئین یکی از مهم ترین مواد مغذی است که باعث کاهش وزن و آب کردن شکم می شود. تحقیقات نشان می دهد مصرف پروتئین باعث افزایش متابولیسم و سوخت و سوز بدن می شود و در نهایت به کاهش وزن کمک می کند. اگر قصد کاهش وزن دارید مصرف پروتئین به شما کمک می کند در آینده نیز با سرعت کمتری چاق شوید و روند افزایش وزن را کاهش می دهد.

تحقیق دیگری نشان داد که پروتئین به طرز قابل توجهی احتمال تجمع چربی دور شکم را کاهش می دهد. به همین دلیل هرچه افراد پروتئین بیشتری مصرف کنند چربی شکم کمتری خواهند داشت. در همین تحقیق مشخص شد که کربوهیدرات ها و روغن ها باعث افزایش میزان چربی شکم می شوند، اما میوه و سبزیجات به کاهش وزن و کم شدن چربی شکم کمک می کنند.

بیشتر مطالعاتی که نشان داده اند مصرف پروتئین به آب کردن شکم کمک میکند درصد پروتئین مناسب را 25 تا 30 درصد کالری مصرفی یافته اند. این مقداری از پروتئین است که باید هدف شما باشد. پس سعی کنید در رژیم غذایی روزانه خود حتما مقادیر کافی پروتئین بگنجانید. مواد غذایی با میزان پروتئین بالا عبارتند از تخم مرغ، ماهی و غذاهای دریایی، حبوبات، مغزیجات، گوشت و فرآورده های لبنی.

 

3- کربوهیدرات را از رژیم غذایی خود حذف کنید

 

[caption id="attachment_30968" align="aligncenter" width="600"]مصرف کربوهیدرات برای آب کردن شکم، روزی 50 گرم بیشتر کربوهیدرات مصرف نکنید.[/caption]

 

هرچقدر که پروتئین به کاهش وزن و چربی شکم کمک می کند کربوهیدرات باعث افزایش میزان چربی شکم می شود و تاثیر مخربی بر سلامت و تناسب اندامتان خواهد داشت. تحقیقات مختلف نشان داده است به محض اینکه افراد کربوهیدرات را از رژیم غذاییشان حذف می کنند اشتهایشان کاهش پیدا می کند و در نهایت منجر به کاهش وزن می شود.

بیش از 20 مطالعه ثابت کرده است که رژیم غذایی که حاوی مقادیر اندکی کربوهیدرات باشد 2 الی 3 برابر بیشتر از رژیم بدون چربی به کاهش وزن کمک می کند. بنابراین سعی کنید در رژیم غذایی روزانه از مصرف مواد غذایی حاوی کربوهیدرات بالا مثل شکر، شکلات و شیرینی و نان سفید حتی الامکان خودداری کنید یا مصرف آن ها را به حداقل برسانید.

اگر می خواهید هرچه سریع تر وزن کم کنید بنابراین مصرف کربوهیدرات را به 50 گرم در روز کاهش بدهید. مصرف کم کربوهیدرات باعث کاهش محسوس اشتها می شود و بدنتان را وادار می کند چربی های بدنتان را بسوزاند. علاوه بر این میتوانید از رژیم کتوژنیک که کاملا بدون کربوهیدرات هست استفاده کنید.

 

4- غذاهای سرشار از فیبر مصرف کنید

 

[caption id="attachment_30969" align="aligncenter" width="600"]غذای پر فیبر پاپ کورن فیبر زیادی دارد و مصرف آن میل به شیرینی را کاهش میدهد.[/caption]

 

مصرف غذاهایی که سرشار از فیبر هستند هم یکی دیگر از نکاتی است که به کاهش چربی شکم کمک می کند. متخصصین تغذیه اغلب بیان می کنند که مصرف مقادیر بالای فیبر به کاهش وزن کمک می کند. این حرف درست است. اما دقت کنید که چندین نوع فیبر وجود دارد و تمام آن ها خواص یکسانی ندارند. به نظر می رسد آنچه که به عنوان فیبر مطرح می شود بیشتر به فیبر ویسکوز اشاره داشته باشد. فیبر ویسکوز باعث کاهش روند گوارش و هضم می شود و جذب مواد مغذی را نیز کاهش می دهد. بنابراین، شما مدت بیشتری احساس سیری خواهید کرد و اشتهایتان به طرز قابل توجهی کاهش پیدا می کند. یکی از خوراکی های خوشمزه پر فیبر پاپ کورن است. البته نباید در خوردن آن زیاده روی کرد به ویژه اگر با روغن تهیه شده باشد.

 

5- ورزش به آب کردن شکم کمک زیادی میکند

 

[caption id="attachment_30970" align="aligncenter" width="600"]ورزش ورزش شکمی انجام دهید.[/caption]

 

بله، هرجا حرف از کاهش وزن و آب کردن شکم باشد باید از ورزش کردن هم یادی بگیریم. درست است که با رعایت رژیم غذایی و مصرف برخی مواد مغذی می توانید به کاهش اشتها و در نهایت آب کردن چربی شکم کنید، اما از ورزش هم نباید غافل شوید. ورزش کردن مزایای بسیار زیادی برای بدن دارد که کاهش وزن یکی از آن هاست. با ورزش کردن عمری طولانی تر و سلامتی بیشتری خواهید داشت و از بسیاری از بیماری ها و مشکلات سلامتی پیشگیری خواهید کرد. 

اما چون اختصاصاً داریم در مورد چربی شکم صحبت می کنیم پس منظور ما از ورزش، نرمش ها و ورزش های شکمی است. ورزش های هوازی مثل ایروبیک، دویدن، پیاده روی، دراز نشست و ... عضلات شکم را درگیر می کنند و در نهایت باعث کاهش چربی شکم می شوند.

 

6- یادداشت کنید چه میخورید و چقدر میخورید

 

[caption id="attachment_30971" align="aligncenter" width="600"]رژیم غذایی از اپلیکیشن های کالری شماری کمک بگیرید.[/caption]

 

چیزی که میخوریم مهم است. همه این را میدانند. اما بیشتر مردم نمیدانند یا اصلاً توجه ندارند که دارند هر روز چه میخورند. البته میشود حدس هایی زد. مثلاً یکی میگوید من غذاهای کم چرب میخورم یا پروتئین زیادی میخورم. اما اگر در عمل ارزش غذایی چیزهایی که میخورید را یادداشت و محاسبه کنید در خیلی از موارد متوجه میشوید که اشتباه میکردید. پس این کافی نیست که فقط به طور کلی تلاش کنید چربی کمتر و پروتئین بیشتر مصرف کنید. اگر بخواهید مثلاً میزان مصرف پروتئین را به مقدار توصیه شده 25 تا 30 درصد برسانید باید مدتی غذاهایتان را دقیق بنویسید و تغییرات لازم را ایجاد کنید. این کار آنقدرها هم که فکر میکنید سخت نیست چون اپلیکیشن ها و وبسایت های مختلفی هستند که این کار را برای شما ساده کرده اند. همین حالا نسبت قد و وزن خود را حساب کنید و ببینید اضافه وزن دارید یا نه.

در ضمن این به معنی آن نیست که تا آخر عمر هر غذایی که میخورید را وزن کنید و بنویسید. اما بد نیست هر چند وقت یک بار چند روز پشت سر هم این کار را انجام دهید تا متوجه شوید کجای کار شما میلنگد و چه تغییرات مثبتی میتوانید در رژیم غذایی خود ایجاد کنید.