همه پروتئین‌ها مثل هم نیستند. بعضی از آنها، مثل آب‌ پنیر، مفیدترند. چیزی که پودر آب پنیر را شگفت‌انگیز می‌کند، تنوع آمینواسیدهای موجود در آن است که از قضا، به سرعت هم جذب بدن می‌شوند. مطالعات زیادی نشان داده‌اند که این ماده به افزایش قدرت، تشکیل عضله و سوزاندن مقدار قابل توجهی از چربی بدن کمک می‌کند. اما آب پنیر فقط پروتئین نیست، بلکه مواد مغذی دیگری هم دارد که اثرات بیولوژیکی آنها قابل توجه است. در حقیقت، شاید بتوان گفت روی هیچ مکملی به اندازه پودر آب پنیر مطالعه نشده است. همین موضوع به ما کمک کرده، بتوانیم در اینجا مطلب جامعی در مورد این محصول پرطرفدار بنویسیم. در اینجا سعی کرده ایم به همه جنبه‌های پودر آب پنیر بپردازیم و به همه سوالات شما در مورد خرید پودر آب پنیر پاسخ دهیم از جمله این که این مکمل پروتئینی چه فایده‌ها و چه کاربردهایی دارد، چطور استفاده می‌شود، انوع آن چیست و مصرف آن چه خطراتی ممکن است داشته باشد.

 

پودر آب پنیر چیست؟

اگر به این صفحه آمده‌اید، احتمالا قصد خرید پودر آب پنیر را دارید و تا حدودی با این مکمل آشنا هستید. اما شاید دقیقاً ندانید پودر آب پنیر چیست و چگونه تهیه می‌شود. پودر آب پنیر عمدتاً مخلوطی از پروتئین‌های ایزوله شده یا در واقع جدا شده از آب پنیر است. آب پنیر هم خود، مایعی است که هنگام تولید پنیر از شیر جدا می‌شود. جالب است بدانید که آب پنیر تنها ۲۰ درصد از پروتئین موجود در شیر را تشکیل می‌دهد و ۸۰ درصد دیگر آن متشکل از پروتئینی به نام کازئین است. همان طور که گفته شد، آب پنیر بخش مایع شیر است. هنگام تهیه پنیر، بخش چرب آن انباشته شده و پنیر را تشکیل می‌دهد و یک محصول جانبی هم به طور ناخواسته ایجاد می‌شود که همان آب پنیر است.
حتماً برای شما هم پیش آمده که درب سطل ماست را باز کنید و ببینید مایعی روی آن جمع شده. این مایع همان آب پنیر است. در گذشته، تهیه‌کنندگان محصولات لبنی که هنوز به ارزش آب پنیر پی نبرده بودند، آن را دور می‌ریختند.
این آب بعد از جدا شدن از پنیر، طی چندین مرحله مختلف در کارخانه، تبدیل به چیزی می‌شود که سرشار از پروتئین است و شما به عنوان پودر آب پنیر می‌شناسید، یعنی همان پودری که ورزشکاران داخل نوشیدنی‌ها، مکمل‌های ترکیبی و بارهای انرژی‌زا میریزند. پودر تهیه شده به خودی خود طعم خوبی ندارد. به همین دلیل است که با مواد مختلف ترکیب می‌شود. در صورت خرید پودر آب پنیر از داروخانه، ممکن است متوجه شوید این محصول طعم‌های مختلفی مثل شکلاتی یا وانیلی و… دارد. در این صورت حتماً مواد تشکیل‌دهنده محصول را بخوانید. مراقب باشید مواد مضری مثل شکر تصفیه شده به آن اضافه نشده باشد.
مصرف پودر آب پنیر، راه ساده‌ای برای اضافه کردن پروتئین به برنامه غذایی است. این مسئله برای کسانی که بدنسازی کار می‌کنند خیلی مهم است. اما محدود به آنها نیست. هر کسی که قصد کاهش وزن داشته باشد و در رژیم غذایی خود پروتئین کافی نداشته باشد می‌تواند از این مکمل استفاده کند. در ضمن، پروتئین آب پنیر را اکثر افراد میتوانند بدون هیچ مشکلی مصرف کنند. البته اگر حساسیت به لاکتوز دارید، مانند شیر بدن شما به آن هم واکنش آلرژیک نشان میدهد و نباید از آن استفاده کنید.

 

 

برای خرید پودر آب پنیر اینجا کلیک کنید

 

فایده‌های خرید آب پنیر

۱- لاغری: بر اساس نتایج مطالعه‌ای که روی ۱۵۸ نفر انجام شده، کسانی که نوشیدنی حاوی آب پنیر مصرف کرده بودند، نسبت به گروه کنترل (که نوشیدنی دیگری به آنها داده شده بود) چربی‌سوزی بسیار بالاتری داشتند.
خاصیت ضد سرطان پودر آب پنیر: تحقیقات نشان می‌دهد، نتایج بدست آمده در مورد اثر مصرف کنسانتره آب پنیر در درمان سرطان امیدوارکننده هستند.
۲- کاهش کلسترول: در مطالعه ای، به ۷۰ مرد و زنی که دارای اضافه وزن بودند به مدت ۱۲ هفته مکمل آب پنیر داده شد. بعد از آن، اندازه‌گیری‌ها نشان داد سطح کلسترول و LDL در کسانی که پروتئین آب پنیر دریافت کرده بودند، نسبت به گروهی که کازئین مصرف کرده بودند به شدت کاهش پیدا کرده بود.
۳- کمک به آسم: پروتئین آب پنیر می‌تواند سیستم ایمنی کودکانی که آسم دارند را تقویت کند. در تحقیقی از مجله بین‌المللی علوم غذایی و تغذیه مشاهده شده است که سیستم ایمنی ۱۱ کودک مبتلا به آسم بعد از یک ماه مصرف مکمل آب پنیر تقویت شد. در این تحقیق، به کودکان روزی دو بار پروتئین آب پنیر به مقدار ۱۰ گرم داده شده بود.
۴- کمک به فشار خون و بیماری‌های قلبی: نتایج پژوهش دیگری نشان داده است که مصرف پروتئین آب پنیر باعث کاهش فشار خون در بیماران مبتلا به فشار خون بالا و همچنین کاهش ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته می‌شود.

 

انواع پودر آب پنیر

یکی از اولین سؤالاتی که ممکن است در خرید آب پنیر پیش بیاید این است که این محصول چه انواعی دارد و کاربرد هر یک از انواع آن چیست. شاید شما هم اسم برندهای مختلف را شنیده باشید، مثلاً پودر آب پنیر پگاه یا پودر آب پنیر هیلما و.... شاید انتخاب بین برندهای مختلف شما را گیج کرده باشد. اما سؤال اصلی چیز دیگری است. نکته مهم این است که هدف شما از خرید آب پنیر و مصرف آن چیست؟ در ادامه چهار نوع از این محصول که در بازار موجود است را به شما معرفی میکنیم تا با توجه به نیاز خود بتوانید بهترین انتخاب و بهترین خرید را داشته باشید.
آب پنیر کنسانتره (WPC): کنسانتره چربی و کربوهیدرات پایینی دارد. درصد پروتئین کنسانتره آب پنیر به این بستگی دارد که چقدر کنسانتره شده باشد. این مقدار که بین ۳۰ تا ۹۰ در صد ممکن است باشد، معمولاً روی بسته بندی نوشته می‌شود.
آب پنیر ایزوله (WPI): خرید پودر آب پنیر ایزوله به کسانی توصیه می‌شود که تنها هدفشان مصرف پروتئین است چون در این نوع آب پنیر، تقریباً کل چربی جدا شده و ۹۰٪ از آن پروتئین است.
آب پنیر هیدرولازه: این نوع آب پنیر به نوعی «از پیش گوارش شده» است. یعنی بخشی از فرآیندی که لازم است در بدن برای جذب پروتئین انجام شود، از قبل انجام شده است. بنابراین به اندازه دو نوع آب پنیر دیگر نیاز به گوارش ندارد.
آب پنیر با درصد پروتئین پایین: نوع دیگری از پودر پنیر هم وجود دارد که تنها حدود ۷ درصد پروتئین دارد و بخش اعظم آن را کربوهیدرات تشکیل میدهد، مثل پودر آب پنیر فراپالایش شده پگاه. این نوع پروتئین در آشپزی و در صنایع غذایی کاربرد دارد. در فرآورده‌های حجیم‌شده و غذاهایی مانند سوسیس و کالباس، این نوع پودر آب پنیر جایگزین خوبی برای شیر خشک حساب می‌شود. به نقل از برخی منابع، این محصول کاربرد درمانی و پاکسازی هم دارد.

 

پودر آب پنیر را از کجا تهیه کنیم؟

برای خرید پودر آب پنیر بعد از این که کاربرد آن را به خوبی مشخص کردید می‌توانید به چند روش اقدام کنید. می‌توانید آن را از داروخانه یا عطاری بخرید. اما راه ساده‌تر خرید از فروشگاه‌های آنلاین است. توصیه می‌کنیم قبل از خرید از فروشنده در مورد نوع پودر آب پنیر سؤال کنید. در صورت خرید اینترنتی، صفحه محصول را به دقت بخوانید یا با فروشگاه مورد نظر به صورت تلفنی تماس بگیرید تا از انتخاب خود اطمینان حاصل کنید.

پودر آب پنیر در فروشگاه ایران کوک

 

نحوه استفاده از پودر آب پنیر

مقدار مصرف پودر آب پنیر چقدر باید باشد؟ پودر آب پنیر را با چی بخوریم؟ این‌ها سؤالاتی است که بعد از خرید پودر آب پنیر ممکن است با آن‌ها مواجه شوید.
دوز مصرف توصیه شده پودر آب پنیر، بین ۱ تا ۲ اسکوپ (۲۵ تا ۵۰ گرم) در روز است. که اگر هدف شما عضله‌سازی است بهتر است بعد از انجام ورزش آن را مصرف کنید.
مصرف بدنسازی: پودر آب پنیر را با شیر یا آب سرد مخلوط و ترجیحاً تا ۳۰ دقیقه بعد از ورزش مصرف کنید. از وانیل و کاکائو می‌توانید برای طعم بهتر استفاده کنید. همچنین می‌توانید پودر پروتئین را با انواع اسموتی های سالم مخلوط نمایید و سپس بنوشید.
مصرف در پخت و پز: در دستور نان‌، بیسکویت، سوسیس و کالباس‌هایی که نیاز به شیر خشک دارند، بهتر است پودر آب پنیر را جایگزین کنید. البته پودر آب پنیر باید از نوع مخصوص آشپزی باشد که در بالا توضیح داده شد.


نکات جالب در مورد پودر آب پنیر

- بعضی از پروتئین‌ها در بدن تولید می‌شوند و بعضی حتماً باید از طریق مواد غذایی به بدن برسند. به دسته دوم پروتئین‌های حیاتی گفته می‌شود. آب پنیر یکی از معدود موادی است که سرشار از هر ۹ پروتئین حیاتی مورد نیاز بدن می‌باشد.
- پودر آب پنیر تأثیر به سزایی در رشد انسان دارد. بر خلاف شیر گاو که آب پنیر تنها ۲۰٪ از پروتئین آن را تشکیل می‌دهد، این مقدار در مورد شیر مادر ۶۰٪ است.
- کمک به لاغری و کاهش وزن و همچنین کاهش کلسترول از فایده‌های احتمالی مصرف آب پنیر هستند.
- حالت تهوع و سردرد از خطرات احتمالی مصرف بیش از حد پودر آب پنیر هستند. پس بهتر است در مصرف آن زیاده‌روی نکنید.
- توجه کنید که اگر رژیم غذایی شما به خودی خود پر پروتئین است، ممکن است خرید پودر آب پنیر برای شمابی فایده باشد.
- کسانی که مشکل کبد یا ناراحتی کلیوی دارند، بهتر است قبل از مصرف این محصول با پزشک خود مشورت کنند.
- خیلی از اطلاعاتی که در مورد مزایای پودر آب پنیر گفته می‌شود، تنها بر اساس نتایج بدست آمده از یک مطالعه هستند و برای اطمینان از آنها تحقیقات بیشتری لازم است.


برای اطلاع از قیمت پودر آب پنیر، کافی است سری به فروشگاه ایران کوک بزنید. اگر با خواندن این مطلب هنوز هم موفق نشدید پاسخ سوالتان را پیدا کنید، حتماً آن را از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید.