در روزهای پایانی سال به سر می‌بریم و همه در تکاپوی خرید و خانه تکانی منزل هستند. با نزدیک شدن عید بحث خانه تکانی و تمیز کردن منزل به یکی از دغدغه‌های اصلی تبدیل می‌شود و همه دوست دارند هنگام تحویل سال نو خانه‌ای تمیز و مرتب داشته باشند. در این مطلب می‌خواهیم 7 نکته در مورد خانه تکانی را به شما معرفی کنیم تا با استفاده از این نکات، خانه‌ای تمیزتر داشته باشید.

 

خانه تکانی

 

تمیز کردن کابینت‌ها

کابینت آشپزخانه ازجمله فضاهایی است که می‌تواند آلودگی بسیاری داشته باشد. با نگهداری مواد غذایی، ادویه و .. به‌مرور کف کابینت‌ها جرم می‌گیرد و محل تجمع باکتری‌ها می‌شود. می‌توانید چیزی کف کابینت‌ها بیندازید و هرچند وقت یک‌بار آن را عوض کنید، این‌طوری همیشه کابینتی تمیز و مرتب خواهید داشت. در غیر این صورت ابتدا کف کابینت‌ها را با دستمال پاک‌کنید، بعد با استفاده از شوینده و پاک‌کننده مناسب کف کابینت‌ها را تمیز کنید.

 

تمیز کردن کابینت ها

 

تمیز کردن اجاق‌گاز و فر

اگر احساس می‌کنید فر و اجاق‌گازتان بوی نامساعدی می‌دهد پس زمان آن رسیده که تمیزش کنید. ابتدا با دستمال خرده‌ها و باقی‌مانده غذا را از کف فر جمع کنید. بعد، کمی جوش شیرین و چند قطره سرکه سفید را با هم ترکیب کنید و کف فر بریزید. چند دقیقه صبر کنید و بعد با دستمال آن را تمیز کنید.

 

تمیز کردن اجاق‌گاز

 

خانه تکانی و سطح کاشی‌ها

کاشی‌های دیوار سرویس بهداشتی و حمام نیز هرچند وقت یک‌بار نیاز به تمیز شدن دارند. بسیاری افراد تنها کف سرویس بهداشتی و حمام را تمیز می‌کنند و از کاشی‌های دیوار غافل می‌شوند. به‌مرور یک‌لایه جرم روی کاشی‌های دیوار ایجاد می‌شود که علاوه بر ظاهر ناخوشایندی که دارد محل تجمع باکتری‌ها و آلودگی‌ها می‌شود. برای تمیز کردن کاشی‌های دیوار می‌توانید از روشی خانگی و ساده استفاده کنید: نصف فنجان جوش‌شیرین را با 7 لیتر آب ترکیب کنید و خوب مخلوط‌کنید. سپس دستمال یا اسفنجی را به مایع آغشته کنید و سطح کاشی‌ها را تمیز کنید.

 

خانه تکانی کاشی‌ها

 

خانه تکانی و ماشین لباسشویی

اگر به سلامت و بهداشت اهمیت می‌دهید هیچ‌وقت لباس‌هایتان را در یک ماشین لباسشویی کثیف و بودار نشویید! در خانه تکانی عید، تمیز کردن داخل و بیرون ماشین لباسشویی را فراموش نکنید. با ترکیب جوش‌شیرین و سرکه هم جلا و برق بیشتری به لباسشویی می‌دهید و هم باکتری و آلودگی‌ها را از سطح آن پاک می‌کنید. یک مایع یا پودر پاک‌کننده در ماشین لباسشویی بریزید و بعد ماشین را با آب داغ روشن کنید و روی30 الی 60 دقیقه تنظیم کنید. بعد، دوباره ماشین را روشن کنید تا فضای داخل با آب شسته و تمیز شود. برای این که بفهمید آیا ماشین لباس شویی شما تبدیل به یک منبع آلودگی شده است یا نه و این که هر نوع ماشین لباسشویی را چطور میشویند، مطلب مربوط به تمیز کردن ماشین لباسشویی را بخوانید.

 

خانه تکانی و ماشین لباسشویی

 

تمیز کردن رختخواب‌ها

یکی از مهم‌ترین قسمت‌هایی که باید در خانه تکانی تمیز شود رختخواب‌هاست. ملحفه‌ها و روبالشی‌ها باید هر دو هفته یک‌بار شسته شوند. برای خانه تکانی عید اما می‌توانید نظافت بیشتری انجام دهید. پتوها را برای شستشو به خشک‌شویی بدهید و در این فاصله، با استفاده از لوله‌ی باریک جاروبرقی سطح و لبه‌های تشک را تمیز کنید.

 

تمیز کردن رخت خواب

 

تمیز کردن کمد دیواری

کمد دیواری خانه، به ویژه کمد دیواری های بزرگ و جادار محل انباشته شدن لباس های اضافه و به دردنخور می شود. بنابراین موقع خانه تکانی بهترین زمان برای تمیز کردن و مرتب کردن کمد دیواری است. لباس هایی را که دیگر استفاده نمی کنید کنار بگذارید؛ اگر سالم و نو هستند آن ها را به مراکز خیریه بدهید و اگر دیگر به درد نمی خورند دورشان بیندازید. لباس های بهاری را از چمدان بیرون بیاورید و در کمد آویزان کنید.

 

تمیز کردن کمد دیواری


تمیز کردن کتابخانه

اگر از آن دسته افرادی هستید که یک کتابخانه بزرگ در گوشه خانه‌تان دارید الان وقت آن رسیده که قفسه‌های آن را یک گردگیری و نظافت درست و حساب بکنید. قفسه‌های کتابخانه، به‌ویژه قفسه‌های بالایی و سطح کتاب‌ها محل تجمع گردوغبار و آلودگی است. بنابراین تمام کتاب‌ها را خارج کنید، کف طبقات را با دستمال کاملاً گردگیری کنید. اگر روی جلد کتاب‌ها گردوغبار نشسته آن را تمیز کنید و بعد کتاب‌ها را بر اساس اندازه کتاب و موضوع داخل کتابخانه بچینید. می‌توانید برای تنوع و ظاهری جدیدتر برخی کتاب‌ها را افقی روی‌هم بچینید تا ظاهر یکنواخت ردیف کتاب‌ها را از بین ببرید.

 

تمیز کردن کتابخانه