قهوه نوشيدني دلپذيري است که پس از چاي محبوبيت زيادي دارد و در اغلب خانه ها موجود است. در مطالب دیگر انواع قهوه را به شما معرفی کردیم و طرز دم کردن قهوه به روش های مختلف را توضیح دادیم. اما پودر قهوه مانند ديگر مواد پس از مدتي کيفيت خود را از دست داده و طعم یک قهوه عالی را نخواهد داد. به خصوص اگر نکات لازم برای نگهداری طعم قهوه رعایت نشوند. در این صورت هم شما میتوانید از آن به صورت های دیگری استفاده کنید.

 

کاربرد پودر قهوه

 

کاربردهای جالب پودر قهوه

 

» کود گياهي : قهوه حاوي مواد مغذي فراواني است که گياه براي رشد به آن نیاز دارد ، پودر قهوه به عنوان کود موجب تقويت خاک میشود؛ مي‌توانید پودر قهوه را روي خاک باغچه پاشيد ، اين کار علاوه برآنکه مانع از رشد علف‌هاي هرز مي‌شود به حفظ رطوبت خاک نيز کمک مي‌کند و باعث گل‌دهي بيشتر گياه مي‌شود.

استفاده از ترکيب پودر قهوه با کمي خاک اره در خاک گلدان ، آبرساني به ريشه گياه را بهبود بخشيده و موجب شادابي و طراوت گياه مي‌شود.

» دور کردن حشرات : حشرات از بوي قهوه متنفر هستند و اگر مي‌خواهيد پشه‌ها را از خانه دور کنيد مقداري پودر قهوه در باغچه یا گلدان های خانه بریزید ؛ همچنین میتوانید پودر قهوه را درون ظرفی ريخته و آن را در اتاق خواب يا نشيمن قرار دهيد.

» تصفيه هوا : پودر قهوه خاصيت پاکسازی قوي دارد و آلودگي ها را از هوا جذب مي‌کند ، اگر مقداري پودر قهوه را با آب مخلوط کنيد و آن را در آشپزخانه بجوشانيد ، علاوه بر محو کردن بوهای آشپزخانه‌ ، رايحه خوشي را در آشپزخانه پراکنده میکند.

» بوگير : از پودر قهوه براي جذب بوي نامطبوع يخچال نیز میتوانید استفاده کنيد ، ابتدا مقداري از پودر را روي ورقه روغنی پخت شیرینی قرار دهيد و پس از قرار دادن در فر آن را با حرارت ملايم خشک نمائید سپس پودر قهوه حرارت ديده را درون ظرفی ريخته و در يخچال قرار دهيد تا بوي نامطبوع درون يخچال از بين برود.

همچنین اگر قهوه حرارت دیده را درون کاغذي قرار دهيد و انرا درون کفش ورزشی بگذاريد بوي بد کفش برطرف خواهد شد.

» خوشبو کننده : پس از آشپزي با سير دست‌ها را به کمي پودر قهوه آغشته کنيد و اجازه دهيد پودر قهوه چند دقيقه روي پوست باقي بماند تا بوی دست ها برطرف شود.

» پاک کننده سطح : ترکيبات پودر قهوه خاصيت پاک‌کنندگي قوي ای دارد و به همين دليل مخلوط قهوه با کمي آب محلول خوب و بی خطری براي پاک سازی سطوح است.

» ماسک قهوه : مخلوط پودر قهوه با نصف فنجان سفيده تخم‌مرغ ماسک مؤثري براي پوست میباشد. این ماسک را میتوانید 10 - 30 دقیقه روی پوست قرار دهید و سپس بشویید.

» التيام سلوليت ( بافت های چربی برجسته بدن ) : کافئين موجود در پودر قهوه التهابات سلولي را التيام بخشيده و موجب کاهش مقدار مایع جمع شده در سلول‌هاي چربي سلوليت میشود و حجم ان را کم میکند ، میتوانید با مصرف روزانه قهوه یا قرار دادن ماسک پودر قهوه و اب روی قسمت های مشکل دار انرا به مرور زمان درمان کنید.

» تقويت موها : ماساژ مو با خمیر اب و پودر قهوه قبل از استحمام باعث تقويت و شفافيت مو شده و به رشد آن کمک مي‌کند ، توجه کنید که پودر قهوه رنگ موها را تغيير مي‌دهد و تیره تر میکند.

» پخت زودتر گوشت : نصف فنجان پودر قهوه را با کمی روغن زيتون و فلفل مخلوط کنيد و روي چند تکه گوشت بريزيد و کمی ماساژ دهید ، پس از 15-30 دقيقه بافت گوشت نرم تر میشود ، گوشت را بشوئید و اماده طبخ کنید.

» رنگ کردن : مقداري پودر قهوه را درون ظرفی آب داغ بريزيد سپس پارچه‌اي را که میخواهید تيره‌ کنيد درون محلول قرار دهيد ، هرچه رنگ تیره تری بخواهید باید قهوه بيشتري به آن اضافه کنید ، چند ساعت صبر کنيد تا قهوه جذب پارچه شود سپس آن را با آب سرد ابکشی کنید و بگذارید خشک شود.

» خمير رنگی : خمير قهوه اسباب‌بازي بي‌خطري براي کودکان است ، براي تهيه خمير مقداري از پودر قهوه را با نصف فنجان نمک و 1 فنجان آرد ذرت مخلوط کنيد و پس از افزودن کمي آب خمير را ورز دهيد سپس به کودک بدهید تا سرگرم شود.

» براق کننده چوب : اگر مبل ها دچار خراشيدگي شده اند میتوانید مقداري پودر قهوه را با روغن زيتون مخلوط کنيد تا خمير چسبناکي به‌دست آيد سپس با استفاده از يک دستمال خمير را روي خراشيدگي چوب قرار داده و اجازه دهيد براي مدت 15 تا 30 دقيقه خمير روي چوب باقي بماند تا رنگ‌پريدگي‌هاي مبلمان برطرف شده و چوب نیز شفاف تر شود.

 

پودر قهوه