میدانیم که جوش شیرین ماده ای است شیمیایی که در صنعت کاربرد بسیار دارد. بسیاری معتقدند استفاده از بیکربنات سدیم می تواند تاثیر مثبتی بر پوست صورت و از بین بردن ضایعات و التهابات پوستی داشته باشد از این رو آن را برای پاکسازی و جوان سازی پوست توصیه می کنند در این نوشته سعی داریم به این موضوع بپردازیم که آیا جوش شیرین برای جوش و آکنه صورت کارایی مثبت دارد یا نه؟

 

جوش شیرین برای صورت

 

با توجه به این موضوع شاید ابتدا لازم باشد بدانیم جوش و آکنه تحت تاثیر چه عواملی ایجاد می شوند. در بیشتر موارد جوش صورت در اثر وجود چربی بیش از حد صورت ظاهر می شوند که در این حالت چربی باعث مسدود شدن فولیکول های صورت می شود و این مسدود شدن منافذ پوست را می بندد و از خروج چربی پوست جلوگیری می کند و این عامل سبب بروز باکتری می شود و جوش بر روی پوست صورت ظاهر می شود. اما عواملی دیگری چون ژنتیک ، مشکلات هورمونی نیز می تواند سبب بروز این مشکل شوند. 

 

درمان جوش با جوش شیرین

 

راه های بسیاری برای درمان جوش وجود دارد از داروهای گیاهی و شیمیایی گرفته تا پاک کننده های مختلف اما بیشتر افراد علاقه دارند این مشکل را به روش خانگی و با صرف کمترین هزینه درمان کنند که در این مورد همانطور که گفته شد بیشتر جوش شیرین  برای جوش پیشنهاد می شود.

 

آیا استفاده از جوش شیرین برای جوش و آکنه صورت ایمن است؟

هر چند به عقیده بسیاری جوش شیرین برای جوش و درمان آن مناسب است اما پزشکان و متخصصان پوست و صورت استفاده از جوش شیرین را توصیه نمی کنند و آن را سبب ایجاد مشکلاتی می دانند. متخصصین معتقدند جوش شیرین، این ماده شیمیایی در بیشتر موارد سبب ایجاد خشکی پوست می شود چرا که ممکن است چربی های مفید پوست در اثر استفاده طولانی مدت از این ماده، از بین برود که این خشکی خودش باعث ایجاد التهاب و آلرژی های پوستی می شود. بنابر این آن ها تاکید دارند اگر در مواردی هم قصد استفاده از جوش شیرین برای جوش و آکنه صورت دارید دفعات و زمان استفاده را بسیار محدود کنید تا از آسیب های احتمالی آن در امان باشید.

متخصصان تاکید دارند در صورت استفاده از جوش شیرین برای جوش، مقدار کمی از آن را با پاک کننده ها مخلوط نمایید و ترکیب به دست آمده را برای زمان محدود (10 دقیقه) روی پوست قرار دهید و بلافاصله صورت را با آب گرم بشویید و برای حفاظت پوست در برابر خشکی ناشی از فعل و انفعالات جوش شیرین حتما صورت را با انواع مرطوب کننده های طبیعی یا مصنوعی مرطوب نگه دارید.

و نکته دیگر اینکه از جوش شیرین باز برای پاکسازی استفاده نکنید و جوش شیرینی که برای این کار در نظر می گیرید حتما بسته بندی شده و استاندارد باشد تا از نفوذ آلودگی های محیطی به پوست جلوگیری کنید.

 

مهمترین دلیل مخالفت پزشکان با استفاده از جوش شیرین برای پوست چیست؟

پزشکان معتقدند با توجه به ph پوست که بین 4.5 تا 5.5 است پوست حالت اسیدی دارد و این حالت باعث ایجاد روغن های طبیعی و مفیدی برای پوست می شود که پوست را در برابر آلودگی های محیطی محافظت می کنند اما در مقابل، جوش شیرین با ph بالاتر از ph  پوست حالت قلیایی دارد و در اثر استفاده مداوم، چربی های مفید پوست را از بین می رود که این موضوع تاثیر سوء و منفی بر روی پوست دارد.

از جمله عوارضی که در اثر استفاده بیش از حد جوش شیرین برای جوش، برای پوست صورت ممکن است به وجو آید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- خشکی بیش از حد پوست

- ایجاد چین و چروک

- پیری زودرس پوست

- حساسیت و التهاب پوست

- حساسیت صورت نسبت به نور خورشید