بارها شنیده ایم که تغییر دکوراسیون در روحیه افراد تأثیر مثبت دارد و خوب است که هر چند وقت یک بار با ایجاد تغییرات کوچکی محیط زندگی و کار خود را زیبا و چشمنوازتر کنیم. وقتی حرف از تغییر دکوراسیون به میان می آید ناگهان تصویر خانه های لوکس رویایی در ذهنمان مجسم میشود که یک طراح دکوراسیون داخلی حرفه ای با هزینه ای هنگفت آن را آماده کرده است. خب شاید ترجیح بدهید برای تغییر روحیه جای دیگری هزینه کنید. مثلاً به سفر بروید و آب و هوایی عوض کنید. فکر بسیار خوبی است. من هم با شما موافق هستم. اما لازم نیست کلاً از دکوراسیون منزل چشم بپوشید. با کمی خلاقیت میتوانید از ایده های دکوراسیون ارزان و کم خرج در منزل استفاده کنید. در ادامه 7 ایده  تزئینی برای دکوراسیون ارزان منزل را خواهید دید که به شما کمک میکنند الهام بگیرید و دست به کار شوید. شاید ایده های بهتری هم به ذهن خودتان برسد.

 

1- ساخت بوم بر روی دیوار ‏

 

کاشی روی دیوار

 

فضای خالی روی دیوارها را پر کنید. با هر چیزی که دم دست دارید می توانید یک بوم درست کنید و رنگ آن را کمی روشن یا تیره تر از دیوار رنگ آمیزی کنید. این بوم مثل یک موزاییک برجسته ی دیواری به دیوار شما روح می بخشد. همچنین کاشی های رنگی به راحتی دیوارهای خالی را پر می کنند و طرحی مدرن را برای دکوراسیون کم خرج شما به وجود می آورند. دیوار خانه تان با کمک یک کاشی به ضخامت یک سانتیمتر برجسته می شود و رنگ متفاوت و موزونی خواهد داشت. به جای رنگ می توانید روی بومتان را با پارچه های رنگی تزیین کنید.

 

برچسب دیواری

 

علاوه بر این میتوانید از برچسب های رنگی ارزان قیمت برای زیبایی دیوار استفاده کنید.

 

2- دکوراسیون ارزان با چند قفسه چوبی مدولار 

 

قفسه مدولار

 

از قفسه های مدولار در جاهای مختلف منزل استفاده کنید. یک قفسه مکعبی که طول و عرض مثلا 80 در 80 سانتیمتر داشته باشد و داخلش چند مکعب 20 در 20 سانتی متری قرار گرفته می تواند دکوری شیک و مدرن باشد. به این نوع احجام دکوراتیو که از اجتماع چند فرم شبیه هم تشکیل شده اند مدولار می گویند.

احجام مدولار با اشکال مثلث، مربع و مستطیل در منزل همه ی ما پیدا می شوند و برای قراردادن کتاب و وسایل تزیینی از آنها استفاده می کنیم. حجم های مدولار تبدیل به بهترین ایده برای دکور ارزان در هر مکانی در اطراف ما شده اند و کارآیی بسیاری دارند. یک مکعب مدولار و به ارتفاع یک میز عسلی مبلی تقریبا 80 سانتیمتری، برای نمایش اجسام کوچک تر و تزیینی تهیه کنید و در کنار مبل راحتی منزل خود قرار دهید. کتاب، مجلات و مطالب خواندنی را که می خواهید در طول روز و شب مطالعه کنید در آن قرار دهید. بعضی از این نوع مدولارها دارای طبقه های قابل تنظیم هستند و می توانید ابعاد آن ها را تغییر دهید. با قرار دادن یک آباژور روی آن، دکوراسیون ارزان و زیبایی برای اتاق مطالعه خود بسازید.

 

3- ایده دکوراسیون کم خرج با بشقاب های پلاستیکی

 

دکوراسیون با بشقاب

 

با چند بشقاب رنگی و پلاستیکی سبک و رنگ آمیزی شده و با کمی خلاقیت می توانید دیوار متفاوت و خلاقانه ای را در پذیرایی منزلتان ایجاد کنید. با چیزهای مختلفی می توانید این کار را امتحان کنید: تعدادی بشقاب تزیینی پیدا کنید که اندازه و بافت یکسانی نداشته باشند. بشقاب برجسته تر و بزرگتر را در مرکز قرار دهید (ابتدا به صورت آزمایشی آن ها را روی زمین بچینید). این روش دکوراسیون کم خرج را تا رسیدن به تغییر دلخواه در نقاط مختلف منزلتان امتحان کنید. خواهید دید که تغییرات فراوانی را می توانید در دکوراسیون منزل خود تنها با صرف کمی وقت و بدون خرج چندانی ایجاد کنید.

 

4- با کارهای هنری فضای جدید بسازید

 

عکس روی دیوار

 

هارد کامپیوتر شما پر است از تصاویری که به آنها علاقه دارید. از تعدادی از آن تصاویر پرینت بگیرید. خواهید دید که وقتی تصاویر در قاب شیشه ای قرار می گیرند علاوه بر رنگ خود، رنگ محیط را نیز منعکس می کنند. در این نوشته تأکید ما بر راهکارهای دکوراسیون کم خرج است. طراحان برای رسیدن به دکوراسیون کم خرج هر روز نکات جدیدی دارند که بهتر است با مطالعه ی مطالب این چنینی از آن روش ها مطلع باشید.

 

5- ایده استفاده از بافتنی

 

تزیینات بافتنی

 

اغلب شما در گنجه های منزلتان چیزهایی مثل دستکش بافتنی یا کفشی متعلق به کودکیتان دارید. با روش گفته شده در ابتدا 4 عدد بوم یا کاشی به اندازه ی یک کاغذ A4 پیدا کنید و با چسب، دستکش های بافتنی، کفش و یادگاری قدیمی را روی زمینه ها بچسبانبد. حتی می توانید برای اینکار چند بافتنی جدید و رنگی بخرید. این کار به دکوراسیون کم خرج خانه شما کمک می کند و دیواری به یاد ماندنی و خاطره انگیز در منزل شما خواهد ساخت. همین کار را برای محیط کارتان انجام دهید تا حس منزل را در محل کار با وسایل شخصی و قدیمی ایجاد کنید. از هدایایی که از دوستانتان گرفته اید استفاده کنید. بعد از تمام شدن نصب تابلوها یک یا چند جالباسی زیر آنها بر روی دیوار نصب کنید. شما اکنون یک جالباسی مدرن و شیک ساخته اید. حتی بعد از قرار گرفتن لباس ها روی دیوار دکور شما به خوبی دیده خواهد شد.


6- گالری عکس

 

قاب عکس

 

از آلبوم عکس خانوادگی بهترین عکس ها را انتخاب کنید (هر کدام از عکس های مهمانی، جشن تولد ها و تعطیلات برای یک قسمت از منزل مناسب هستند). بعد آن ها را در قاب های یک اندازه قرار دهید. می توانید از فوم فشرده به جای قاب استفاده کنید و عکس ها را به آن بچسبانید. حتی می توانید برخی از عکس ها را روی تخته شاسی بچسبانید و آن ها را در یک شبکه ی دو ردیفی طولانی روی دیوار نصب کنید. با ایجاد اشکال هندسی، امکان ندارد اشتباه کنید.

 

7- از آیینه زیاد استفاده کنید

 

آینه در دکوراسیون

 

 آینه چیزی است که هم عمق و هم  نور را به محیط اضافه می کند و نقشی مهم در دکوراسیون دارد. با استفاده از آیینه می توانید فضاهای کوچک را بزرگ تر نشان دهید و به خانه تان عمق بیشتری ببخشید. تابلوها و دیگر تزیینات در کنار آن یا جلوی آینه متجلی می شوند و بر زیبایی آن ها اضافه می کنند. آینه ها با قاب ها و فریم ها و ابعاد متفاوت در دسترس هستند.