گیاه زاموفیلیا یک هدیه خاص برای دوستان خاص است. این گل را می توان یکی از زیباترین گیاهان آپارتمانی دانست. سازگاری بالای این گیاه آن را بسیار محبوب نموده به طوری که در شرایط سخت نیز دوام می آورد. البته این بدان معنا نیست که زاموفیلیای عزیز را به حال خود رها کنید. خیر اصلا اینطور نیست و این گل جذاب و دوست داشتنی هم مانند تمام گل های دیگر نیاز به مراقبت و محبت دارد.

 

معرفی گیاه زاموفیلیا

زاموفیلیا بومی مناطق جنوب و شرق آفریقاست. این گیاه همانند برخی از کاکتوس ها به شیوه CAM عمل فتوسنتز را انجام می دهد. یعنی اینکه این گیاه تنها در شب دی اکسید کربن را جذب می کند. در طول روز منافذ گیاه بسته می شود تا آب برگ ها تبخیر نشود. به بیان ساده تر این گل نیز همانند کاکتوس ها آب را ذخیره می کند.

گیاه زاموفیلیا نسبت به بیشتر گل های آپارتمانی قیمت بالاتری دارد. اما به جرات می توان گفت ارزش پرداخت این هزینه را دارد. زیرا مقاومت این گل مثال زدنی است و هر کسی که از داشتن گل می ترسد می تواند با زاموفیلیا شروع کند. اما شرایط نگهداری این گیاه به چه صورت است و چه نیازمندی هایی دارد.

 

گیاه زاموفیلیا

 

نور مناسب

زاموفیلیا نور غیر مستقیم و محیط روشن را دوست دارد. به عنوان مثال پنجره جنوبی برای نگهداری این گل کاملا مناسب است. اما هرگز گیاه را تحت نور مستقیم خورشید قرار ندهید. زیرا تاب آن را ندارد و برگ هایش سریع زرد و خشک می شوند. البته این گل آنقدر خوش رفتار است که حتی در مکان های کم نور و سایه نیز رشد کرده و دوام می آورد. اما در چنین شرایطی ساقه هایش باریک شده و رشدش آنگونه که باید نیست.

 

دمای مناسب برای زاموفیلیا

می توان گفت این گل آپارتمانی دمای معتدل را دوست دارد. بهترین و مورد علاقه ترین حالت دمایی برای زاموفیلیای محبوب، 20 تا 22 درجه در شب و نهایتا 30 درجه در طول روز است. در روزهای گرم تابستان که دما بیشتر از 30 درجه است، این گیاه به غبارپاشی نیاز دارد. ( یعنی از فاصله 45 سانتی روی برگ ها، آب اسپری کنید.)

البته مراقب باشید غبارپاشی را در گرمترین ساعات روز و هنگامی که نور خورشید روی برگ های گل می افتد انجام ندهید. زیرا این کار سبب آسیب رسانی به برگ ها می شود. بهترین موقع برای غبارپاشی گیاه زاموفیلیا در روزهای گرم، صبح خیلی زود یا عصر است.

 

آبیاری و رطوبت

می توان تنها نقطه ضعف زاموفیلیا را آبیاری زیاد دانست. این گل به شدت در مقابل آب دادن بیش از حد آسیب پذیر است. بهترین حالت آن است که اجازه دهید خاک گیاه خشک شود سپس اقدام به آبیاری کنید. توصیه می شود مقداری از خاک گیاه را کنار بزنید. اگر حداقل تا یک سانتی متر خشک بود، به آن آب بدهید. همچنین توجه داشته باشید که آبدهی منظم باشد. یعنی مثلا هر هفته یا هر ده روز و .... همه چیز به خاک گل بستگی دارد.

این گل آپارتمانی رطوبت را دوست دارد و در یک فضای مرطوب رشد بیشتری دارد. اما نسبت به خشکی نیز مقاومت خوبی نشان می دهد. در صورت تمایل می توانید یک ظرف آب نزدیک گیاه قرار دهید تا رطوبت مورد نیاز آن تامین شود. همچنین درباره غبارپاشی نیز قبلا توضیح داده شد.

 

خاک مناسب زاموفیلیا

آبیاری زیاد می تواند باعث پوسیدگی ریشه و خرابی گیاه زاموفیلیا شود. اما یک علت دیگر نیز می تواند ریشه این گیاه را از بین ببرد و آن هم خاک سنگین و نامناسب است. اگر خاک زاموفیلیا زهکشی کافی نداشته و آب را در خود نگهدارد برای ریشه ها دردسرساز می شود. خاک کاکتوس به دلیل ساختار سبک برای این گل مناسب است. همچنین می توانید در گلدان لایه زیرین را شن بریزید سپس از ترکیب خاک برگ به علاوه پرلیت و کوکوپیت استفاده کنید.

 

 کوددهی و تغذیه

برخی تصور می کنند همین که به گیاه منظم آب بدهند و برای آن از یک خاک مرغوب استفاده کنند، کافی است. اما گیاهان نیز مانند هر موجود زنده دیگر برای رشد بهتر نیازمند مواد مغذی هستند. می توانید ماهی یک بار زاموفیلیا را با کودهایی همچون کریستالون، 20-20-20 و کود پا جوش تقویت کنید.

 

گلدهی و تکثیر زاموفیلیا

گیاه زاموفیلیا در مورد گلدهی کمی تنبل است. اما اگر تمامی شرایط برای این گیاه فراهم شود گل های کرم رنگ زیبایی به صاحبانش تقدیم می کند. برای تکثیر زاموفیلیا نیز چندین راه مختلف وجود دارد. ساده ترین آنها کاشت پاجوش های گیاه است. همچنین می توان برگ ها را قلمه زده و در خاک قرار دهید تا زمانی که ریشه بدهند. البته این روش تقریبا یک ماه طول می کشد و به مراقبت های ویژه نیاز دارد.

یکی دیگر از روش های تکثیر این گیاه، تقسیم ریزوم یا همان پیاز گل است. البته انجام این کار نیز باید با دقت و مهارت انجام شود تا آسیبی به گل نرسد. در واقع به خاطر همین تکثیر مشکل است که زاموفیلیا گیاهی گران قیمت به شمار می رود.

 

تکثیر زاموفیلیا

 

نکات کاربردی برای نگهداری گیاه زاموفیلیا

- هرس این گل اختیاری است. اما بهتر است سالی یک بار انجام شود. همچنین برگ های زرد شده، سوخته و نیز ساقه های تو خالی را حتما جدا کنید.

- خوشبختانه گیاه زاموفیلیا بیماری خاصی ندارد. اگر برگ های پایین آن نیز زرد شدند، امری طبیعی است. زیرا عمر بیشتری دارند.

- اگر رنگ برگ ها قهوه ای شوند به معنای آبیاری بیش از حد است. از طرفی خشکی محل نگهداری گیاه زاموفیلیا می تواند باعث سوختن نوک برگ ها شود.

- هنگامی که ریشه های گیاه از پایین گلدان بیرون زد وقت آن رسیده که گلدان را عوض کنید. البته تنها افزایش یک سایز کافی است.

 

عکس ها از:

https://www.amazon.com/Zamioculcas-Zamiifolia-Seeds-House-Plant/dp/B016A6TJYA

https://www.nature-and-garden.com/gardening/propagating-zamioculcas.html