ثبات وزن

 

چگونه ميتوان جلوي بازگشت وزن کم شده را گرفت ؟

 

هدف ما اين است که وزن به دست آمده را ثابت نگه داريم ، اين کار کمی مشکل و زمان بر است ، کم کردن وزن کار سختي است اما ثابت نگه داشتن وزني که بعد از يک رژيم سخت به دست آمده به مراتب دشوارتر میباشد.

 
به افرادي که اضافه وزن دارند يا بيش از حد چاق هستند توصيه ميشود که حداقل 10% از وزن شان را براي به دست آوردن سلامتي کم کنند ، البته اين افراد حتماً بايد دقت داشته باشند که وزن کم شده سریع برنگردد ، در ادامه چند توصيه مهم و کاربردی براي کمک به ثابت ماندن وزن ارائه ميشود.

 

» فعاليت جسمي براي حفظ تناسب اندام شما ضروري است ؛ باید میان مصرف انرژي ( فعاليت جسمی ) و انرژي وارد شده به بدن ( تغذيه ) تعادل ایجاد کنید ، بيشتر اوقات فعاليت جسمي کافي نيست و مقدار مواد غذايي وارد شده به بدن نیز بیش از مقدار نیاز است.

 

بدون انجام فعاليت هاي جسمي و سوزاندن انرژي مشکل است که بتوان وزن را ثابت نگه داشت ، همچنین تنها با يک برنامه ورزشي هم کافي نيست، مهم است که اين فعاليت به طور منظم انجام شود ، مانند نيم ساعت پياده روي ، ژيمناستيک يا دوچرخه سواري با سرعت متعادل و ...

 

بايد بدانيد که هرچه بيشتر تحرک داشته باشيد در ثابت نگه داشتن وزن موفق تر خواهيد بود ، ورزش کمک ميکند تا تعادل انرژي در بدن برقرار شود ، فعاليت هاي قلبي و ريوي بهبود يابد و احتمال ابتلا به افسردگي ، دلسردي ، فرسودگي و ... که یکی از دلایل پرخوری عصبی میباشد کاهش یابد.

 

» مقدار وعده هاي غذايي تان را کم کنيد ، بهتر است از بشقاب هاي کوچک استفاده کنيد ، اين بشقاب ها باعث ميشوند که احساس کنيد غذاي بيشتري خورده ايد.

 

» هر روز 5 واحد ميوه و سبزي بخوريد.

 

» حتماً هر روز 3 وعده غذا بخوريد ، البته شام بايد سبک باشد.

 

» ميزان کالري دريافتي را با حذف حداکثري چربي ها و الکل کم کنيد ،  چربي و الکل نه تنها کالري بسيار بالايي دارند بلکه باعث افزايش اشتها ميشوند.

 

» کربوهيدرات هاي کامل را که در فيبرها و نان های سبوس دار به مقدار زيادي وجود دارند جزو الويت ها قرار دهيد.

 

» در جشن ها نبايد از غذا خوردن صرف نظر کنيد اما بايد با دقت در انتخاب غذا و کاهش مقدار آن ، ميزان کالري دريافتي را مديريت کنيد ( به اين منظور براي پيش غذا مواد خام و براي دسر ميوه بخوريد و از مواد غذایی دیگر به مقدار بسیار کمی استفاده کنید ) هرگونه زياده روي باعث افزايش وزن در طول هفته خواهد شد.

 

» علت هاي ريزه خواري تان را پیدا کنيد و از بين ببريد.

 

ثابت نگه داشتن وزن مختص به چند روز و چند هفته نيست بلکه تمام طول یک زندگي سالم را در بر ميگيرد و به همين علت است که بايد سبک زندگي تان را به آهستگي با ويژگي هاي طبيعي بدن مطابقت دهيد.