خشکی پوست در سرما

 

مشکلات پوست در فصل سرما

 

احتمال ابتلاء به عوارض پوستي با شروع فصل سرما افزايش ميابد وعوامل محیطی ، ژنتیک سن ، میزان خشکی محیط و ... همگی در تشدید خشکی پوست نقش دارند.

 

افراد داراي پوست خشک معمولا دچار سوزش ، خارش و در موارد شديدتر پوسته ريزي و ترک هاي پوستي ميشوند ، همچنین عارضه خارش پوستي در زمستان در افراد پير و سالمند به دليل اينکه ذخاير چربي زير پوست کاهش يافته و دچار خشکي پوست شديدتري نسبت به ساير افراد هستند شيوع بيشتري دارد.

 

عواملی مانند تغييرات دما ، ‌ورود ناگهانی از محيط سرد به گرم ، تعويض سریع لباس ها هنگام ورود به محیط گرم و همچنين استحمام با آب داغ ميتواند باعث افزايش بروز اين تحريکات شود ، استحمام با آب داغ باعث ميشود تا ميزان مختصر چربي پوست توسط آب و صابون از بين برود که در نتيجه آن تحمل پوشيدن لباسهايي با الياف زبر و خشن و پشمي براي افراد دشوار ميشود.

 

رعايت نکاتي همچون کاهش دفعات استحمام در فصل پائيز و زمستان ( حداکثر يک يا دو بار در هفته ) ، عدم استفاده از کيسه و ليف در حمام ، انتخاب صابون هاي ملايم که حاوي مقادير بيشتري از چربي نظير صابون هاي گليسيرينه و کرم صابون ها باشد ، مرطوب کردن مداوم پوست با کرم ها و لوسیون ها بسیار موثر میباشد.

 

استفاده از دستگاه هاي بخور يا وسايل مشابه در منزل که باعث افزايش بخار و رطوبت شود،  پرهيز از پوشيدن لباسهاي تنگ با الياف زبر و خشن ، استفاده از پوشاک نرم و لطيف در زير لباسهاي زمستاني و چرب کردن بدن با کرم ، روغنهاي گياهي و يا معدني بعد از هر استحمام ميتواند از علائم و عوارض خارش در افراد به طور چشمگيري بکاهد.

 

همچنين لازم است افرادي که پوست خشک دارند از صابون فقط براي شستشوي مناطقي از بدن که بوي عرق ميگيرد استفاده نمایند و ساير قسمتهاي بدن را فقط با آب يا مختصري آب و  کف شامپو شستشو دهند ، همچنين اينگونه افراد بايد از کرمهاي ضد آفتاب محتوي مرطوب کننده نیز استفاده نمايند.