همیشه میگویند که باید عادت های غلط خود را ترک کنیم و سبک زندگی سالمی را دنبال کنیم. غذای سالم بخوریم، ورزش کنیم، سیگار نکشیم و به طور کلی مراقب سلامت خود چه فیزیکی و چه روانی باشیم. ما هم بارها و بارها تصمیم میگریم به عادت های بد خود غلبه کنیم اما بعد از مدتی کم کم تصمیم خود را فراموش میکنیم و به روند قبلی برمیگردیم. 30 سالگی فرصت خوبی است برای ایجاد تغییر های جدید در زندگی.

با رسیدن به سن 30 سالگی باید نگاهی به زندگیتان بیاندازید و بعضی از عادت های زندگی خود را تغییر دهید تا زندگی موفق‌تر و سالم‌تری داشته باشید. لیستی از عادت هایی که میخواهید ترک کنید درست کنید و هر وقت موفق به ترک یکی از آنها شدید کنار آن تیک بزنید. در ادامه 20 مورد از عادت های بدی که ممکن است هنوز ترک نکرده باشید را خواهید دید.

20 عادتی که باید قبل از 30 سالگی ترک کرد

1- زندگی کردن برای آخر هفته

برای ترک این عادت، برای غروب های روزهای هفته برنامه های سازنده بریزید. هر روز بیرون از محل کار و با دوستانتان یک سرگرمی داشته باشید. اگر بعد از کار برای خودتان برنامه داشته باشید زندگی لذت بخش تر می شود.
 
تفریحات بعد از کار
 

2- پیروی از مدهای زودگذر

لباس هایی که زود از مد می افتند نخرید چون بعد از چند بار مصرف مجبور می شوید آن ها را دور بریزید. بنابراین لباس هایی بخرید که بتوانید از آن ها زیاد استفاده کنید حتی اگر قیمت بالایی داشته باشند.
 
قبل از 30 سالگی این عادت ها را ترک کنید
 

3- سیگار کشیدن

کسانی که سیگار می کشند بیشتر از دیگران در خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سرطان هستند. علاوه بر این عوارض که در طولانی مدت ظاهر میشوند، سیگار کشیدن موجب بوی بد دهان، پیری زودرس پوست و هدر دادن پول نیز میشود.
 
ترک سیگار
 

4- چسبیدن به دوستی های تمام شده

با رسیدن به 30 سالگی دایره دوستان تان کوچک و کوچکتر می شود. چون وقت آزاد کمتری دارند و به کار و زندگی مشغول می شوند. دیگر در این سن نگران دوستانی که زندگی خودشان را می کنند و شما را نادیده می گیرند نباشید و وقت تان را برای دوستی های ارزشمند صرف کنید.
 
 

5- کم خوابی

این عادت بد را کنار بگذارید و زود به رختخواب بروید.

 

6- ورزش نکردن

همانطور که ورزشکاران می گویند برای رسیدن به اندام خوب باید حداقل هفته ای ۳ بار ورزش کرد.
 

7- نادیده گرفتن حق خود در رابطه

در رابطه از حقوق اولیه خود نگذرید. به دنبال کسی نروید که واضح است به اندازه کافی به شما علاقه ندارد.
 
 

8- انجام کارها فقط به خاطر این که فکر می کنید باید انجام شود

هیچوقت در جشن ها و میهمانی هایی که فکر می کنید مجبورید بروید شرکت نکنید. زندگی کوتاه تر از آن است که بخواهید کارهایی را که دوست ندارید انجام دهید.
 
کارهای خسته کننده
 
 

9- در اولویت قرار دادن سلامت جسم بر سلامت ذهن

ورزش و رژیم باید به شما حس خوب بدهد نه حس گناه. وقتی فعالیت های جسمی روی ذهن تاثیر منفی بگذارد پس تعادل در زندگی برقرار نیست.
 
 

10- رژیم ناسالم

باید سالم و درست غذا خوردن دائمی باشد. اما زیاد هم نگران دو کیلو اضافه وزن در تعطیلات نباشید چون خیلی راحت با ورزش آن را کم می کنید. آن چه که مهم است این است که روزانه حداقل ۵ وعده میوه و سبزیجات بخورید.
 
غذای سالم
 
 

11- وقت گذراندن با کسانی که به شما حس بی ارزش بودن می دهند

دوستانی که به شما حس بی ارزش بودن می دهند را رها کنید. چرا انرژی را که می توانید با کسانی صرف کنید که دوستتان دارند برای کسانی که هیچ علاقه ای به شما ندارند هدر دهید؟ با کسانی دوست باشید که شما را همانطور که هستید دوست دارند.
 
دوستان خوب
 

12- کنسل کردن برنامه در لحظه آخر

باید به عنوان یک دوست قابل اعتماد باشید. آدم ها هر چه بزرگ تر می شوند بیشتر برای وقت خود برنامه ریزی میکنند. در 30 سالگی گاهی افراد تا ماه ها بعد برای خود برنامه مشخص دارند. بنابراین هیچ بهانه ای برای کنسل کردن برنامه در لحظه آخر قابل قبول نیست.
 
کنسل کردن برنامه در لحظه آخر 
 

13- بی پول شدن در آخر ماه

وقتش است که مراقب نحوه خرج کردن خود باشید تا آخر ماه با حساب خالی مواجه نشوید.
 
 

14- فرار از حرف هایی که گفتنشان سخت است

جوان ترها معمولاً بیشتر این کار را میکنند. اما هر چه سن بالاتر می رود انجام این گفتگوها ضرورت بیشتری پیدا میکند. این کار سخت را انجام دهید و بار سنگینی که به دوشتان هست را بردارید.
 
حرف های سخت
 

15- کم خوردن آب

خیلی ها عادت بدی که دارند روزانه یک لیوان آب می خورند به علاوه چند لیوان چای به خصوص در محل کار. با وجود این که می دانند بدن شان به آب نیاز دارد ولی زحمت خوردن یک لیوان به خودشان نمی دهند. این کار برای پوست، کلیه ها و سلامت کلی بدن مضر است پس راه حل این است که هر روز یک بطری آب سر میز کار داشته باشید.
 
 

16- مراقبت نکردن از دندان ها

دو بار در روز مسواک بزنید، نخ دندان استفاده کنید و دائم به دندانپزشک مراجعه کنید. یک دست دندان بیشتر ندارید پس باید مراقب آن ها باشید.
 
مراقبت از دندان ها 
 

17- استفاده نکردن از ضد آفتاب

استفاده از ضد آفتاب چه در تابستان و چه در زمستان برای سلامت پوست لازم است.
 
 

18- دائم نگران نظر دیگران بودن

با این نگرانی ها تنها کاری که می کنید هدر دادن انرژی است.
 
 

19- نداشتن یک برنامه طولانی مدت

در 30 سالگی باید بدانید که از زندگی چه می خواهید و باید بدانید که چه زمانی تصمیم دارید ازدواج کنید، بچه دار شوید، یا شغلتان را عوض کنید.
 
یادداشت کردن 
 

20- نگه داشتن قرارها و جلسات مهم در ذهن

برای فراموش نکردن قرارهای مهم آن ها را در سررسید بنویسید. این کار به کاهش استرس کمک می کند.