در دنیایی که همه چیز به سرعت نور در حال پیش رفتن و تغییر است، بیش از هر زمان دیگری با جهانیان در ارتباط هستیم و راستش را بخواهید بیش از هر زمانی هم تحت فشار هستیم. کارهای زیادی برای انجام دادن داریم و گاهی حتی برایمان دشوار است وقتی برای فکر کردن پیدا کنیم. مثلا به این فکر کنیم که با چه روش ها و راهکارهایی میتوانیم زندگی سالم تری داشته باشیم و داشتن کدام عادت سالم به ما کمک میکند بهترین نسخه از خودمان باشیم.

 

[caption id="attachment_30399" align="aligncenter" width="600"]عادت سالم برای افرادی که سرشان شلوغ است اگر سرتان شلوغ است این عادت ها به خصوص به شما کمک میکنند.[/caption]

 

نگران نباشید. ما اینجا هستیم که به شما کمک کنیم. در این مقاله میخواهیم 10 عادت سالم را معرفی کنیم که به سلامت فیزیکی و روانی، رشد شخصی و پیشرفت کاری و حتی به روابط خانوادگی شما کمک میکنند. یعنی تلاش کرده ایم همه زمینه های مهم زندگی را در این چند عادت سالم پوشش بدهیم. امیدواریم این مقاله به شما در همه این زمینه ها کمک کند.

 

10 عادت سالم برای کمک به افرادی که سرشان شلوغ است

 

1- بیشتر بخوابید

برای شروع، بیایید در مورد برنامه خواب شما صحبت کنیم. بدون شک این مهم ترین و اثرگذارترین عادت سالم است. بدون خواب کافی نمیتوانید عملکرد مناسب داشته باشید. باورتان نمیشود؟ میدانستید که اگر بدن شما نیاز شدید به خواب داشته باشد، هر نیاز دیگری هم که داشته باشید، از گرسنگی و تشنگی گرفته تا هر نیاز دیگری، نیاز به خواب به شما غلبه خواهد کرد و ناخودآگاه از حال میروید و خوابتان میبرد؟ حتی اگر همان لحظه مورد حمله باشید! خلاصه این که نیاز به خواب نیازی جدی است.

 

[caption id="attachment_30390" align="aligncenter" width="600"]عادت سالم خواب کافی سعی کنید 8 ساعت در شبانه روز بخوابید.[/caption]

 

پس عادت سالم شماره 1 این است که مراقب خوابتان باشید. استفاده از تکنولوژی هایی مثل کامپیوتر، لپ تاپ و موبایل ممکن است مانع از خواب شما شوند. حالت ایده آل این است که 2 ساعت قبل از خواب از این وسایل استفاده نکنید. اما اگر به هیچ وجه برایتان ممکن نیست میتوانید از اپلیکیشن هایی استفاده کنید که نور آبی منتشر شده از صفحه را بلاک میکنند (مثل اپلیکیشن f.lux و RedShift برای کامپیوتر و Twilight برای گوشی هایی با سیستم عامل اندروید. گوشی های آیفون خودشان این امکان را دارند). یک تئوری وجود دارد که میگوید نور آبی ساتع شده از این دستگاه ها  ترشح ملاتونین یا هورمون خواب را متوقف میکند.

سعی کنید 8 ساعت در شبانه روز بخوابید و فقط زمانی آن را به 7 یا 6 کاهش دهید که واقعا مجبور هستید. اما هدف نهایی این است که هر شب چانه زنی نکنید و نخواهید که 8 ساعت خواب شما کمتر شود.

 

2- ورزش کنید

خب همه میدانند که برای سلامتی باید به باشگاه بروند و ورزش کنند. تا اینجا چیز جدیدی نبود اما برای کسانی که هیچ وقت فرصت این کار را پیدا نمیکنند چند پیشنهاد داریم.

از زیاد نشستن خودداری کنید. شنیده اید که این روزها میگویند نشستن از سیگار کشیدن ضرر بیشتری دارد؟ اما امروزه بیشتر افراد پشت کامپیوتر کار میکنند و کارشان طوری است که دائما نشسته اند. میتوانید از میزهای ایستاده استفاده کنید. استفاده از این میزها باعث میشود خون در بدن شما به جریان بیافتد.

راه دیگر استفاده از توپ یوگاست. یکی از آن توپ های بزرگی که در باشگاه ها دیده اید تهیه کنید و روی آن بنشینید. این کار هم به فرم بدنتان کمک میکند و هم لذت بخش است.

 

[caption id="attachment_30391" align="aligncenter" width="600"]عادت سالم ورزش به هر شکلی که شده حتی پشت میز کار ورزش کنید.[/caption]

 

اگر در محل کار هیچ کدام از این دو راه برایتان میسر نیست تا میتوانید از پشت میز بلند شوید و کمی قدم بزنید. روش پومودورو در این مورد به شما کمک میکند. در این روش شما هر 20 دقیقه روی یک کار مشخص تمرکز میکنید و بعد از آن کمی استراحت میکنید. با بلند شدن و راه رفتن هم گردش خون شما بهتر میشود و هم ذهنتان بهتر کار میکند. گاهی این دقیقا همان چیزی است که برای کشف بهترین راه حل ها به آن نیاز دارید.

خب حالا اگر کار شما طوری است که نمیتوانید وسطش بلند شوید و استراحت کنید چه؟ نه نیازی نیست استعفا بدهید! میتوانید همان طور که روی صندلی نشسته اید و کارتان را انجام میدهید هم نرمش کنید. مثلا همان طور که نشسته اید، به عقب تکیه بدهید و شانه هایتان را جلو عقب یا بالا و پایین ببرید. شکمتان را داخل بدهید و بعد از چند لحظه ریلکس کنید. حتی کسی اطراف شما هم متوجه نخواهد شد. همین کار را با عضلات پا هم میتوانید انجام دهید.

حتی اگر نمیتوانید به هیچ وجه سر کار هیچ کدام از این روش ها را پیاده کنید، در خانه و زمانی که دارید فیلم میبینید این کار را بکنید. اگر اعضای خانواده میگویند کارتان حواسشان را پرت میکند زمان آگهی بازرگانی ورزش کنید. آخرین و ساده ترین راه ورزش هم این است که گاهی از پله به جای آسانسور استفاده کنید.

پس هیچ راه در رویی نیست. در هر شرایطی که باشید بالاخره میتوانید زمانی برای ورزش کردن پیدا کنید. نیازی نیست کسی بداند. حتی لازم نیست وقت مشخصی را به آن اختصاص بدهید.

 

3- آگاهانه غذا بخورید

در مورد رژیم غذایی بارها و بارها صحبت کرده ایم و از رژیم لاغری گرفته تا رژیم گیاهخواری و راه های ثبات قدم در رژیم همه را گفته ایم. اما چند راه ساده هستند که در هر رژیم غذایی به شما کمک میکنند. بیشتر آب بنوشید. مهم نیست چقدر تا به حال آب می خورده اید. باز هم بیشتر بخورید. برایتان خوب است. اگر صبح که بیدار میشود اول از همه یک لیوان آب خنک بنوشید هم به لاغری کمک میکند و هم باعث میشود خوابتان بپرد و زود تر سرحال شوید.

 

[caption id="attachment_30392" align="aligncenter" width="600"]رژیم غذایی سالم غذا را آگاهانه و با آرامش بخورید.[/caption]

 

دوم این که مصرف قند را متوقف کنید. هرچه کمتر قند مصرف کنید برای متابولیسم ما بهتر است. علاوه بر این مصرف قند در بیشتر افراد اعتیادآور است و باعث میشود مرتباً مقدار بیشتری از آن را بخواهید. در مورد مبارزه با اعتیاد به قند هم قبلاً صحبت کرده ایم. پس نیازی به توضیح بیشتر نیست. اگر تمایل دارید بیشتر در این مورد بدانید روی لینک مربوط کلیک کنید و مقاله مذکور را بخوانید.

سوم این که آگاهانه و با آرامش غذا بخورید. این کار در ضمن باعث میشود بهتر طعم غذا را متوجه شوید و لذت بیشتری از آن ببرید. با هر لقمه به این فکر کنید که چه زحماتی برای تهیه غذا کشیده شده و چه خواصی برای بدن شما دارد.

و در آخر، کمتر بخورید. اگر در هر وعده کمی از غذایتان را دست نخورده کنار بگذارید هم باعث کاهش وزن شما میشود و هم موجب هضم بهتر غذایی که خورده اید میگردد.

 

4- خودتان را در درجه اول اهمیت قرار دهید

این توصیه در بین لیست عادت های سالم اهمیت زیادی دارد. حالا ببینیم معنی ان چیست. 1 ساعت از روز را برای خودتان کنار بگذارید. نخستین ساعت روز را به کاری بپردازید که مختص خودتان است و بعد به کارهای روزانه مشغول شوید. بله البته لازم است زودتر از خواب بیدار شوید ولی ارزشش را دارد.

 

[caption id="attachment_30393" align="aligncenter" width="600"]عادت سالم پرداختن به کار شخصی برای خودتان وقت بگذارید.[/caption]

 

پروژه شخصی خودتان را داشته باشید. میتواند نوشتن یک کتاب باشد یا شروع استارتاپ! هر چه که هست، نخستین ساعت روز را مشغول آن باشید. نیازی نیست از خوابتان هم کم کنید. تنها کافی است شب یک ساعت زودتر بخوابید.

میگویید نمیتوانید هر روز 1 ساعت برای تغییر زندگی خود وقت بگذارید؟ اشکالی ندارد. زمان را کمتر کنید. مثلا 20 دقیقه ورزش کنید یا هر پروژه شخصی دیگری که دارید را انجام دهید. راه دیگر هم این است که به جای زمان، کار را هدف قرار دهید. مثلاً بگویید میخواهم هر روز این مقدار کار را انجام دهم. فایده اش چیست؟ خب به این ترتیب هر روز یک قدم به هدفتان نزدیک تر میشوید.

همین کار را با پولتان هم انجام دهید. هر ماه قبل از این که خرجی بکنید مبلغی از درآمدتان را کنار بگذارید. این کار در آینده کمک زیادی به شما خواهد کرد.

 

5- مطالعه

بله حتماً همه شما میدانید که مطالعه چقدر مفید است. اما به جز مطالبی که در صفحات وب میخوانید واقعا چقدر مطالعه میکنید؟ وقت مطالعه ندارید؟ میتوانید از وقتی که در راه میگذرانید استفاده کنید. کتاب صوتی یا پادکست گوش بدهید تا اطلاعاتتان زیاد شود. اگر وقت خواندن یا گوش دادن به کتاب های طولانی را ندارید خلاصه آنها را در اینترنت پیدا کنید و بخوانید. در ضمن میتوانید سرعت کتاب های صوتی را هم بالا ببرید تا سریعتر جلو بروید. البته نیازی به این همه عجله هم نیست.

 

[caption id="attachment_30394" align="aligncenter" width="600"]مطالعه بیشتر از زمان های هدر رفته برای مطالعه استفاده کنید.[/caption]

 

6- هر روز بنویسید

نوشتن در زمینه های مختلفی به شما کمک میکند. اول از همه کمک میکند به افکار خود نظم بدهید و آرامش خاطر پیدا کنید. علاوه بر این میتوانید از نوشتن برای دنبال کردن روند کاهش وزن و ورزش یا روند دنبال کردن هر هدف دیگری هم استفاده کنید. در ضمن بعد از یک سال وقتی برمیگردید و به روند پیشرفت خود نگاه میکنید اعتماد به نفس شما افزایش پیدا میکند. نکته خوب دیگر این است که اگر در نوشتن مهارت دارید حتی میتوانید از آن کسب درآمد هم بکنید.

 

[caption id="attachment_30395" align="aligncenter" width="600"]نوشتن روزانه با نوشتن یادداشت شخصی روند پیشرفت خود را ثبت و دنبال کنید.[/caption]

 

7- مدیتیشن کنید

این عادت سالم از آن چیزهایی است که اسمش آدم را فریب میدهد. وقتی به ما میگویند «مدیتیشن» ناخوداگاه یاد تشک یوگا وسط یک اتاق آرام با دکوراسیون سفید می افتیم. اما واقعیت این است که مدیتیشن فقط در یک مکان اتفاق می افتد و آن ذهن شماست. پس مهم نیست بیرون شما چه باشد. درون است که اهمیت دارد. مثلاً بعضی افراد وقتی مشغول به هنر هستند به آرامش ذهنی میرسند. حالا هنر میتواند نقاشی باشد یا نواختن موسیقی یا حتی هنرهای رزمی مثل تای چی!

 

[caption id="attachment_30396" align="aligncenter" width="600"]مدیتیشن راه دست یافتن به آرامش ذهنی را پیدا کنید.[/caption]

 

8- کاری که دوست دارید را بیشتر انجام دهید.

خیلی ساده است ولی اغلب فراموش میشود. کمی وقت بگذارید و کارهایی که دوست دارید را انجام دهید. مثلاً ورزشی که دوست دارید، آشپزی، نواختن پیانو یا هر سرگرمی دیگری که دوست دارید. این ها چیزهایی هستند که زندگی را لذتبخش میکنند.

 

9- به مادرتان زنگ بزنید

فراموش نکنید که خانواده اهمیت دارد.

 

[caption id="attachment_30397" align="aligncenter" width="600"]زنگ زدن به مادر به مادرتان زنگ بزنید.[/caption]

 

10- بیشتر بگویید «دوستت دارم».

هم به خودتان و هم به دیگران!

 

اگر فکر میکنید عادت سالمی هست که در این لیست از قلم مانده از طریق بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید.