ماساژ چينی

 

ماساژ چينی - طب فشاری چينی Acupressure

 

اکثر ما طب چيني را با طب سوزني ميشناسيم و اين در حاليست که طب سوزني فقط شاخه اي از طب سنتي چين ميباشد.

از ديگر شاخه هاي اين طب ميتوان به طب فشاري يا Acupressure اشاره نمود که در اين روش براي تحريک نقاط طب سوزني به جاي استفاده از سوزن از ماساژ نقاط استفاده میشود و يا در مسير کانالهاي انرژي ماساژ داده میشود.

 

ماساژ چینی معمولا با استفاده از انگشتان دست یا با وسايل مخصوص صورت ميگيرد و ميتواند اثرات درماني مشابه طب سوزني را داشته باشد با اين تفاوت که در مقايسه با طب سوزني که توسط پزشک انجام مي گيرد افراد ميتوانند با يادگيري محل دقيق نقاط و تکنيکهاي مربوط به نحوه ماساژ ، خود نيز به درمان برخي از بيماريها کمک نمايند.

از ديدگاه طب چيني که نگاهي کلی نگر ميباشد زيبايي حقيقي نتيجه تنظيم سيستمهاي دروني و افزايش سلامت کلي ذهن و بدن ميباشد و به صورت خاص نيز زيبايي پوست ناشي از افزايش سلامت عمومي و تنظيم کلي بدن خواهد بود ، به طور خلاصه طب چيني زيبايي را امري از درون به بيرون ميداند و به عبارتي به جاي سعي در از بين بردن موضعي مشکلات پوستي يا پنهان نمودن اين مشکلات ، سعي در درمان ريشه اي آنها به صورت کاملا طبيعي دارد.

 

طب سوزني نيز که از هزاران سال پيش کمک به درمان انواع بيماريها ميکرده است از گذشته در مسائلي مانند درمان چاقي و کاهش سايز کاربرد داشته است که به نوعي ميتوان اين درمانها را در مقوله زيبايي طبقه بندي نمود.

در سالهاي اخير نيز با توجه به افزايش توجه مردم به انواع روشهاي جوان سازي صورت ، طب سوزني بخصوص در آمريکا و اروپا وارد اين عرصه شده و تأثيرات باور نکردني را از خود نشان داده است از جمله افزايش خون رساني و اکسيژن رساني به پوست ، افزايش کلاژن سازي پوست ، تنظيم رطوبت پوست ، کاهش لک هاي صورت ، بهبود پف صورت و زير چشم ، از بين بردن غبغب، رفع چين هاي کم عمق و بهبود چينهاي عميق صورت ، بهبود افتادگي هاي پوست و عضلات ، ليفتينگ صورت و ... .

 

همانطور که اشاره شد تحريک نقاط طب سوزني بوسيله ماساژ نقاط با استفاده از انگشتان دست هم امکان پذير ميباشد ، ماساژ صحيح اين نقاط بر اساس اصول طب فشاري ميتواند اثرات مشابه طب سوزني در جوانسازي صورت داشته باشد.

معمولا تکنيکهاي ماساژ صورت بر پايه طب فشاري به گونه اي تنظيم ميشوند که علاوه بر تحريک نقاط خاص طب سوزني به سم زدايي بدن و صورت کمک کنند و سبب کاهش لک هاي صورت و سياهي دور چشم شوند ، همچنين با تحريک نقاط خاص بر روي عضلات صورت سبب افزايش توان عضلاني و در نتيجه بهبود افتادگي هاي پوست و عضلات و کاهش چينهاي صورت گردد.

 

حتي اشخاص عادي نيز ميتوانند با يادگيري محل دقيق نقاط طب فشاري در سر و صورت و ماساژ اين نقاط علاوه بر افزايش سلامت عمومي ، کاهش استرس و رفع خستگي به زيبايي پوست صورت خود يا ديگران نيز کمک کنند.