شیرینی انجیری

شیرینی انجیری به دلیل وجود خرما و انجیر داخل آن بسیار خوشمزه و مقوی است و می‌تواند همراه باچای یا یک نوشیدنی خنک عصرانه‌ای عالی باشد. برای تهیه شیرینی انجیری ابتدا باید یک خمیر ساده را تهیه کنید. سپس انجیر و خرما و آب پرتقال را میجوشانید و داخل مخلوط کن میکس می‌کنید تا فیلینگ داخل شیرینی آماده شود. البته می‌توانید به جای آب پرتقال از آب هم استفاده کنید. این شیرینی‌های خوشمزه را می‌توانید تا مدتها در فریزر نگهداری کنید.

طرز تهیه: تخم مرغ، روغن، شربت و وانیل را داخل کاسه ای بریزید. با همزن دستی هم بزنید تا با هم مخلوط شوند. سپس آرد بادام، جوش شیرین و نمک را اضافه کنید و مجدداً خوب هم بزنید. خمیر را تا زمان آماده شدن انجیرها در یخچال قرار دهید.

انجیر خشک، خرمای بدون هسته و آب پرتقال را داخل یک تابه کوچک بریزید و روی شعله متوسط قرار دهید. بگذارید ۱۰-۱۲ دقیقه روی حرارت باقی بماند تا انجیرها نرم شوند و حجم مایع کمی کاهش پیدا کند. سپس مخلوط حاصل را داخل مخلوط‌کن یا غذاساز بریزید و آنقدر بزنید تا یکدست شود.

فیلینگ انجیری

فر را با دمای ۱۹۰ درجه سانتیگراد روشن کنید و اجازه بدهید گرم شود. خمیر را از یخچال خارج کنید و روی یک ورقه کاغذ روغنی قرار دهید. یک ورقه کاغذ روغنی دیگر هم روی خمیر بگذارید. با استفاده از وردنه خمیر را باز کنید و به صورت یک مستطیل پهن کنید (ضخامت خمیر حدود ۶ میلی متر باشد). کاغذ روغنی روی خمیر را بردارید و مخلوط انجیر را به صورت طولی وسط خمیر بریزید و پهن کنید طوری که ۱/۳ وسط خمیر را بپوشاند.

مرحله اول شیرینی انجیری

حال گرفتن لبه کاغذ روغنی ۱/۳ پایینی خمیر را روی مخلوط انجیر تا کنید و کاغذ را از آن جدا کنید.

مرحله دوم شیرینی انجیری

همین کار را با ۱/۳ بالای خمیر هم تکرار کنید تا یک لوله دراز ایجاد شود. دو طرف لوله را به هم فشار بدهید تا لایه میانی دیگر دیده نشود.

مرحله سوم شیرینی انجیری

با استفاده از چاقو لوله خمیری را خرد کنید. تعداد شیرینی‌ها و پهنای آنها بستگی به سلیقه شما دارد. ولی با خرد کردن در سایز نرمال ۱۵ شیرینی انجیری خواهید داشت. شیرینی ها را با فاصله روی کاغذ روغنی بچینید و آن را روی یک سینی فر قرار دهید. ۱۵-۱۸ دقیقه در فر بپزید تا لبه ها شروع به طلایی شدن کنند. بگذارید شیرینی انجیری ۲۰ دقیقه قبل از سرو خنک شود و آن را در ظرف در بسته نگهداری کنید.

شیرینی انجیری پخته شده