برای درست کردن نان تست می تونید از آرد سفید یا آرد نونوایی استفاده کنید. فقط این نکته را در نظر بگیرید که اگر آرد نونوایی به کار ببرین آب بیشتری می خواد. هرچه پروتئین بیشتری در آرد باشد نیاز به جذب رطوبت بیشتری دارد، تا بافت نرمی پیدا کند.

برای بدست آوردن یک خمیر نرم و لطیف باید آن را خوب ورز دهید. وقتی خمیر نان را درست کردید، باید زمان بدهید تا خمیر ور بیاید. زمان ور آمدن خمیر به دمای محیط بستگی دارد.

در تابستان نسبت به زمستان زمان کمتری برای ور آمدن خمیر لازم است. وقتی بوی نان تازه داخل آشپزخانه می پیچد، شما دیگر حاضر نیستید از نان های مغازه استفاده کنید.

همچنین این نان ها مواد نگهدارنده ندارند و شما نان سالم تری میل می کنید، که خود بسیار اهمیت دارد. نان خانگی حتی وقتی داخل فریزر هم نگهداری شود موقع گرم کردن تازگی خود را حفظ کرده است.

در دستور تهیه این نان از مقداری سرکه استفاده شده است، که اختیاری می باشد و شما می توانید آن را حذف کنید.

اما این را بدانید که سرکه به نرم نگهداشتن نان کمک می کند، همچنین اندک ترشی آن عطر و طعم فوق العاده ای به نان تست می دهد. با ایران کوک همراه باشید تا گام به گام طرز تهیه نان تست را یاد بگیرید و برای خود در منزل درست کنید.

طرز تهیه نان تست خانگی

مرحله اول طرز تهیه نان تست: آماده کردن مخمر

برای تهیه نان تست اولین کاری که باید انجام دهید آماده کردن مخمر است. برای این کار عسل را در آب گرم حل کنید و مخمر را اضافه کنید، 15 دقیقه زمان دهید تا عمل بیاید. اگر مخمر را در فریزر نگهداری کرده اید این زمان بیشتر می شود. اگر 15 دقیقه گذشت و مخمر حباب دار نشد احتمالا خراب شده و شما باید مخمر تازه جایگزین آن کنید.

عمل آمدن مخمر

مرحله دوم طرز تهیه نان تست: درست کردن خمیر

برای درست کردن خمیر آرد را سه بار الک کنید تا سبک شود. سپس نمک، سرکه، کره ذوب شده و مخمر آماده شده را به آرد اضافه کنید و خوب ورز دهید تا خمیر درست شود.

می توانید برای این کار از میکسر استفاده کنید و حدود 2 تا 5 دقیقه ورز دهید تا خمیر جمع شود و به شکل یک توپ منسجم شود. در ادامه سرعت میکسر را کمی بیشتر کرده و 12 تا 15 دقیقه دیگر ورز دهید تا صاف شود.

اگر خمیر به دو طرف کاسه چسبیده است یعنی هنوز شل است، بنابراین کمی آرد اضافه کنید تا بافتش مناسب شود. خمیر باید به گونه ای باشد که به دست نچسبد.

برای اینکه بفهمید بافت خمیر مناسب است یا نه باید ببینید که خمیر به کف ظرف می چسبد یا نه. اگر خمیر فقط به کف ظرف می چسبد مناسب است اما اگر به کف ظرف نمیچسبد و به راحتی جدا می شود باید مقداری آب در حد یک قاشق غذاخوری به آن اضافه کنید. خمیر آماده شده باید صاف و نرم باشد.

وقتی خمیر به حال دلخواه رسید آن را با دست گرد کنید و داخل یک ظرف چرب شده به آرامی قرار دهید و روی آن را با سلفون بپوشانید. ظرف را به مدت 1 ساعت در محیط آشپزخانه بگذارید تا حجم آن دو برابر شود.

هر چه محیط گرم تر باشد خمیر بهتر پف کرده و عمل می آید. در طول این زمان شما می توانید به کارهای دیگر خود رسیدگی کنید.

خمیر نان تست

مرحله سوم طرز تهیه نان تست: آماده کردن قالب نان

زمانی که به خمیر استراحت داده اید می توانید قالب نان را آماده کنید. یک قالب مستطیلی (قالب لوف) حدوداً 10 در 20 سانتی (یا کمی بزرگتر) مناسب است.

کف و دور قالب را چرب کنید و تا زمانی که خمیر آماده می شود کنار بگذارید. بهتر است برای چرب کردن قالب نان تست از کمی کره آب شده استفاده کنید.

مرحله چهارم طرز تهیه نان تست: فرم دادن به خمیر نان تست

وقتی حجم خمیر دو برابر شد روی میز کار مقداری آرد بپاشید. خمیر را روی آن پهن کرده و به شکل مستطیل در آورید. سپس به آرامی رول کنید.. لبه‌های خمیر را کاملا به هم بچسبانید تا هیچ درزی داخل خمیر نباشد.

درزهای خمیر در یک طرف می باشند که در زیر نان قرار می گیرند. خمیر را به قالب منتقل کنید و خوب فشار داده تا مطمئن شوید که خمیر به طور یکنواخت داخل قالب پخش شده است.

مجدد روی خمیر را پوشانده و بگذارید تا 1 ساعت دیگر در یک جای گرم استراحت کند. طوری روی قالب را بپوشانید که جای کافی برای پف کردن خمیر وجود داشته باشد. (میتوانید یک قابلمه‌ی بزرگ را روی برگردانید)

فرم دادن خمیر

مرحله پنجم طرز تهیه نان تست: پختن نان تست

فر را از قبل روی درجه 375 درجه فارنهایت یا 190 درجه سانتیگراد روشن کنید تا گرم شود. قالب را روی طبقه وسط فر قرار دهید. 45 دقیقه زمان لازم است تا نان پخته شود. وقتی نان پخته شد از فر بیرون آورده و در جای گرمی بگذارید تا خنک شود.

پس از 10 دقیقه نان را از قالب جدا کنید و روی یک توری فلزی بگذارید تا کاملاً خنک شود. اکنون نان تست شما آماده سرو می باشد.

پخت نان تست

نکات کلیدی پخت نان تست

- سعی کنید قالب مناسب برای پخت نان استفاده کنید. اگر قالب شما بزرگ باشد باعث می شود قطر نان نازک شود.

- استفاده از سرکه در این نان اختیاری است و می توانید آن را حذف کنید.

- به جای عسل می توانید از شکر نیز استفاده کنید.

- این نان های خانگی را می توانید داخل یک جعبه نان 4 تا 5 روز نگهداری کنید. اگر آن ها برش بزنید تا 1 ما داخل فریزر قابل نگهداری هستند.

- برای اینکه یک نان تست مرغوب درست کنید مخمر شما باید تازه باشه.

- اگر در یک مرتبه نان های شما آماده می شود و نیاز مجدد به روشن کردن فر ندارید، توصیه می کنیم که بگذارید نان ها در فر خاموش با در نیمه باز خنک شوند.

- زمان ور آمدن خمیر در قالب بستگی زیادی به دمای محیط دارد. برای اینکه مطمئن شوید خمیر نان تست آماده‌ی پخت است با انگشت به آرامی یک گوشه از آن را فشار دهید.

اگر جای انگشت شما روی خمیر ماند، خمیر آماده است. اگر خمیر به حالت قبلی‌اش برگشت و جای انگشت شما نماند، نیاز دارد زمان بیشتری بماند. و اگر با فشار انگشت، پف خمیر خوابید یعنی بیش از حد ور آمده و لازم است دوباره آن را ورز دهید و بگذارید ور بیاید.

تست ور آمدن خمیر

منبع: https://www.theflavorbender.com