کوکی میوه ای

کوکی میوه ای را می‌توان با انواع میوه‌های خشک شده از قبیل انجیر، زردآلو، توت، کشمش و خرما تهیه کرد. در ضمن در تهیه کوکی میوه‌ای از مغز گردو و بادام هم استفاده می‌شود که در کنار میوه‌های خشک طعمی دلپذیر ایجاد می‌کند. علاوه بر این باید اشاره کنیم که آب و پوست پرتقال هرچند در مقادیر خیلی کم استفاده می‌شوند ولی نقشی اساسی دارند و تکمیل کننده طعم عالی این کوکی هستند. خلاصه این که کوکی میوه ای سرشار از ویتامین و مواد مفیدی است که در کنار هم یک میان وعده خوب و سالم را تشکیل می‌دهند.

خمیر کوکی میوه ای را می‌توان تا ۶ ماه فریز کرد. به این ترتیب می‌توانید وقتی به تعداد کافی کوکی درست کردید اضافی خمیر را فریز کنید و بعداً از آن استفاده کنید چون کوکی داغ تازه همیشه طعم بهتری دارد.

طرز تهیه: فر را با دمای ۱۷۵ درجه سانتیگراد روشن کنید و اجازه دهید گرم شود. روی دو سینی فر کاغذ روغنی بکشید. میوه‌های خشک (زردآلو، انجیر، کشمش و خرما) و مغزها (گردو و بادام) را به صورت قطعات خیلی کوچک خرد کنید.

مواد خشک یعنی آرد، بیکینگ پودر، شکر و نمک را داخل غذاساز بریزید و و با هم مخلوط کنید. کره را همان طور که سرد است تکه تکه کنید و داخل غذاساز بریزید. پالس بزنید تا مخلوط گلوله گلوله شود. سپس میوه‌های خشک، خلال پوست پرتقال، مغزها و آب پرتقال را نیز اضافه و مواد را خوب میکس کنید.

[gallery columns="4" ids="26491,26492,26493,26494"]

خمیر را به یک سطح آردپاشی شده منتقل کنید و کمی ورز بدهید. سپس آن را به شکل لوله‌ای در بیاورید و داخل سلفون بپیچید. ۱ ساعت در یخچال قرار دهید تا سفت شود.

بعد از این مدت خمیر را به ضخامت ۵-۶ میلی‌متر برش بزنید. کوکی‌ها را داخل سینی‌های فر بچینید و ۱۴-۱۶ دقیقه در فر گرم شده بپزید تا لبه‌هایشان قهوه‌ای رنگ شود. بگذارید کوکی میوه‌ای قبل از سرو کمی خنک شود. این کوکی‌ها را می‌توانید تا ۴-۵ روز در ظرف در بسته نگهداری کنید.

کوکی میوه خشک