کباب مرغ با سس ترخون

مواد لازم برای تهیه کباب مرغ با سس ترخون

 

کباب مرغ با سس ترخون

این غذا برای یک روز تعطیل بهاری بهترین گزینه است و به طوری که همه ی مهمان ها تقاضای مرغ بیشتری خواهند کرد. ترخون، همراه با مرغ و غذاهای خامه دار می تواند با جعفری جایگزین شود. اگر خانواده شما اشتهای خوبی دارند، دو مرغ را همراه با هم بپزید.

کباب مرغ با سس ترخون

طرز تهیه: فر را از قبل تا دمای 200 درجه ی سانتیگراد گرم کنید. مرغ را روی یک تخته قرار دهید. دل و روده مرغ را از حفره ی شکمی خارج کنید. پیاز و لیمو را نصف کنید، نصفِ پیاز، نصفِ لیمو و کمی ترخون را در شکم مرغ قرار دهید.

دو پای مرغ را با نخی به هم ببندید. روی سینه ی مرغ و روی ران ها را کره بمالید. سپس با نمک و فلفل کافی مزه دار کنید. مرغ را در سینی فر قرار داده و آن را به مدت 20 دقیقه کباب کنید. سیب زمینی های بزرگ را نصف کنید و پس از گذشت 20 دقیقه از پخت مرغ آن ها را به سینی مرغ اضافه کنید. 1 قاشق سوپخوری روغن زیتون را روی آن ریخته که با عصاره ی پس داده شده از مرغ مخلوط می شود. مرغ را به فر برگردانید و بگذارید تا 40 دقیقه ی دیگر کباب شود.

کباب مرغ با سس ترخون

5 سانتی متر انتهایی مارچوبه ها را ببرید زیر این بخش سفت است. مارچوبه ها را به اندازه بند انگشت خرد کنید. هنگامی که مرغ طلایی شد و خوب پخت و سیب زمینی ها نیز نرم شدند همه ی مواد را به یک دیس بزرگ منتقل کنید. آن را در فر خاموش شده قرار دهید و در فر را نیم باز بگذارید تا مرغ گرم بماند.

کباب مرغ با سس ترخون

در زمانی که مرغ را به حال خود گذاشته اید، باید سس را تهیه کنید و سبزیجات را بپزید. چربی اضافی را از ظرف پخت خارج کنید. آن را روی شعله ی ملایم حرارت دهید، سپس شراب را اضافه کنید و بگذارید 1 دقیقه غلغل بزند. خامه و براث را اضافه کنید.

مارچوبه ها را به ظرف اضافه کنید و 3 دقیقه تفت دهید. نخود فرنگی ها را اضافه کنید و آنها را جوش بیاورید تا زمانی که همه ی سبزیجات نرم شوند. بقیه ی ترخون ها را درشت خرد کرده و با سس مخلوط کنید. مزه سس را میزان کنید – آب لیموهای باقی مانده را به آن اضافه کنید. مرغ را همراه با سیب زمینی و سبزیجات خامه ای سرو کنید.

نکته: هنگامی که مرغ یا بوقلمون محکم بسته می شوند نفوذ حرارت به درون بدن سخت تر می شود. یعنی گوشت سینه که نیاز به حرارت زیادی برای پخت ندارد بیش از حد پخته می شود درحالیکه باید آنقدر منتظر بمانید تا درون مرغ کاملا بپزد. پس مرغ را آرام تر ببندید تا هوای گرم فر بتواند داخل بدن مرغ نیز گردش کند.

مرغ شما هنگامی آماده است که پاهای مرغ به آسانی از محل مفصل لق بشود–این نشان می دهد که گوشت کاملا پخته و ضخیم ترین بخش بدن مرغ جمع شده است که سبب آویزان شدن پاها می شود. راه دیگر این است که یک سیخ را در ضخیم ترین بخش ران فرو کنیم. اگر عصاره ی بیرون آمده شفاف بود و رگه های صورتی نداشت یعنی مرغ شما پخته است.