گوشت مرغ، از جمله مواد اولیه پرکاربرد در آشپزی است که می‌توان با آن انواع غذاها و خوراک‌ها را درست کرد. یکی از مزایای مهم پخت غذا با مرغ این است که سریع می‌پزد و در یک چشم بهم زدن غذا آماده می‌شود. همچنین، گوشت مرغ جزو سالم‌ترین و کم‌چرب‌ترین منابع پروتئینی است و حتما باید خوردنش را در برنامه غذایی‌تان بگنجانید.

در ایران کوک طرز تهیه خوراک‌های مختلف با گوشت مرغ مانند خوراک مرغ و سیب‌زمینی، خوراک مرغ و قارچ، خوراک مرغ پارمزان و مرغ با سیر و سیب‌زمینی را آموزش داده‌ایم. اینجا قصد داریم طرز تهیه خوراک مرغ و نان را به شما یاد بدهیم که غذایی خوشمزه و هیجان‌انگیز است. این خوراک خوشمزه، سسی غلیظ و خامه‌ای دارد و در آن از انواع سبزیجات استفاده می‌شود. یکی از جذابیت‌های این خوراک، نان‌های گردی است که خودتان درست می‌کنید و در آخرین مرحله همراه با بقیه مواد در فر قرار می‌دهید تا بپزند. خوراک مرغ و نان، ظاهر جذاب و شیکی دارد و آن را می‌توانید در مهمانی نیز سرو کنید.

 

طرز تهیه خوراک مرغ

مرحله اول

فر را با درجه حرارت 180 درجه سانتی‌گراد روشن کنید تا گرم شود.

سینه‌های مرغ را درشت خرد کنید و همراه مقداری روغن، نمک و فلفل داخل ماهیتابه بریزید. سینه‌های مرغ را به مدت 30 دقیقه با حرارت ملایم سرخ کنید.

 

مرحله دوم

درون قابلمه 3 لیوان آب بریزید و عصاره‌های مرغ را اضافه کنید. قابلمه را روی حرارت قرار دهید تا به جوش آید (می‌توانید از 3 لیوان آب مرغ هم استفاده کنید).

 

مرحله سوم

پیازها را خرد کنید، همراه کره درون ماهی‌تابه بریزید و با حرارت ملایم تفت دهید تا پیازها نرم شوند. سپس، آرد را اضافه کنید و حدود 2 دقیقه تفت دهید. پس از تفت دادن آرد، آب مرغ در حال جوشیدن را به مواد اضافه کنید و خوب مخلوط کنید تا غلیظ شود.

 

مرحله چهارم

پس از غلیظ شدن مواد نیز خامه، نمک و فلفل را اضافه کنید و حدود 1 دقیقه هم بزنید. سپس، تکه های مرغ، قارچ خرد شده، هویج پخته خردشده، نخودسبز پخته، کرفس خردشده و جعفری خردشده را اضافه کنید.

در ماهی‌تابه را بگذارید و اجازه دهید مواد حدود 15 دقیقه با حرارت متوسط بپزند.

خوراک مرغ

طرز تهیه نان

مرحله اول

آرد، بکینگ پودر، نمک و شکر را کاملا با هم مخلوط کنید. سپس، کره را به مخلوط مواد خشک اضافه کنید و بزنید تا به صورت گلوله گلوله شود. در ادامه ماءالشعیر را به آن‌ها بیفزایید، به آرامی با سایر مواد مخلوط کنید و در آخر نیز جعفری را اضافه کنید.

خوراک مرغ

مرحله دوم

خمیر را روی سطحی که آرد پاشیده‌اید، قرار دهید و با وردنه باز کنید. سپس، با یک قالب دایره‌ای شکل خمیر را قالب بزنید و به صورت نان‌های گرد کوچک دربیاورید. در یک ظرف جداگانه تخم‌مرغ را بزنید تا یکدست شود.

 

مرحله سوم

مخلوط خوراک مرغ را داخل ظرف نسوز (پیرکس) بریزید. سپس، حلقه‌های خمیر را روی خوراک مرغ بچینید و روی نان‌ها را با قلمو به تخم مرغ آغشته کنید.

ظرف را داخل فر گرم‌شده به مدت 20 – 40 دقیقه قرار دهید. زمانی که روی نان‌ها برشته و طلایی شد، خوراک مرغ و نان آماده سرو است.

خوراک مرغ

سخن آخر

گوشت مرغ، یکی از مواد پرکاربرد درآشپزی است که جزو سالم‌ترین منابع پروتئینی محسوب می‌شود. با مرغ انواع غذاها و خوراک‌های خوشمزه و متنوع را می‌توانید درست کنید. خوراک مرغ و نان، یکی از انواع خوراکی است که با مرغ تهیه می‌شود. برای پخت این خوراک هیجان‌انگیز به کمی صبر و حوصله نیاز دارید، اما مطمئن باشید از درست کردنش پشیمان نمی‌شوید.

تهیه خوراک مرغ و نان دو بخش جدا دارد؛ در بخش اول مرغ را به همراه سبزیجات می‌پزید و خوراک مرغ را آماده می‌کنید. در مرحله دوم مواد نان یعنی آرد، بکینگ پودر، نمک، شکر، کره، ماءالشعیر و جعفری را مخلوط می‌کنید. سپس، خمیر نان را پهن می‌کنید و آن را با قالبی گرد به صورت دایره‌های کوچک در می‌آورید. در آخرین مرحله خوراک مرغ را داخل ظرف پیرکس می‌ریزید، نان‌های گرد را روی خوراک می‌چینید و روی نان‌ها را تخم‌مرغ زده‌شده می‌مالید. در آخر ظرف را به مدت 40-20 دقیقه داخل فر قرار قرار می‌دهید تا نان‌ها برشته و طلایی شوند.