بستنی جلاتو، نوعی بستنی ایتالیایی است که نامش از کلمه لاتین جلاتوس به معنی سرد و یخ‌زده گرفته شده است. این بستنی خوشمزه نسبت به بستنی‌های دیگر بافت کش‌دار و غلیظی دارد و هوای کمتری در ترکیب آن وارد می‌شود؛ در نتیجه این بستنی به دلیل داشتن هوای کمتر در دمای محیط دیرتر آب می‌شود. همچنین جلاتو نسبت به بستنی‌های معمولی خامه کمتر و شیر بیشتری دارد که باعث می‌شود کم‌چرب‌تر و سالم‌تر باشد.

جلاتو طعم‌های متنوعی دارد و برای تهیه آن از مواد اولیه متفاوتی استفاده می‌شود. ما قبلا در ایران کوک طرز تهیه جلاتو کاپوچینو را آموزش داده‌ایم. اینجا قصد داریم طرز تهیه جلاتو شکلاتی را یاد بدهیم که یکی از محبوب‌ترین طعم‌های این بستنی محسوب می‌شود. برای درست کردن جلاتو شکلاتی به شکلات نرم، شیر، موز و عسل نیاز دارید که در بیشتر خانه‌ها پیدا می‌شود. جلاتو شکلاتی، بهترین انتخاب برای پذیرایی از مهمانان در روزهای گرم تابستان است.

 

طرز تهیه بستنی جلاتو شکلاتی

 مرحله اول

شکلات نرم (نوتلا یا هر شکلات صبحانه دیگری که دوست دارید)، عسل و شیر داغ را روی بخار آب مخلوط کنید و هم بزنید تا یکدست شوند.

بستنی ایتالیایی

مرحله دوم

موزها را پوست بگیرید و با میسکر بزنید تا کاملا له شوند. موزهای له‌شده را به مواد اضافه کنید و مجدد بزنید تا تمام مواد به خوبی باهم مخلوط شوند.

 

مرحله سوم

مایه بستنی جلاتو را درون کاسه بریزید و حدود 5 ساعت داخل فریزر قرار دهید. هر 1 ساعت نیز بستنی را با مخلوط کن دور کند بزنید (با چنگال هم می‌توانید جلاتو را مخلوط کنید اما مخلوط کن بافت بهتری به آن می‌دهد).

جلاتو شکلاتی را در ظرف مناسب بریزید و با سس شکلاتی سرو کنید.

بستنی ایتالیایی

نکات طلایی در تهیه جلاتو شکلاتی

- بهتر است از موزهای بسیار نرم برای تهیه جلاتو شکلاتی استفاده کنید.

- می‌توانید به جای عسل از همان مقدار شکر برای تهیه بستنی استفاده کنید.

- در صورت تمایل می‌توانید آجیل و مغزهای دلخواه‌تان را به جلاتو شکلاتی بیفزایید.

 

سخن آخر

جلاتو، نوعی بستنی ایتالیایی خوشمزه و محبوب است و در مقایسه با بستنی‌های معمولی بافت کش‌دار و غلیظتری دارد. جلاتو شکلاتی، یکی از جذاب‌ترین انواع این بستنی ایتالیایی است که برای درست کردنش به شکلات نرم، شیر، موز و عسل نیاز دارید.

برای درست کردن جلاتو شکلاتی ابتدا باید شکلات نرم، عسل و شیر داغ را روی بخار آب مخلوط کند و هم بزنید تا یکدست شوند. سپس، موزهای له‌شده در میکسر را به مواد اضافه کنید و مجدد با مخلوط کن بزنید تا خوب مخلوط شوند.

مایه بستنی آماده‌شده را درون کاسه بریزید و 5 ساعت در فریزر قرار دهید؛ البته مایه بستنی را هر 1 ساعت باید با مخلوط کن دور کند بزنید. بعد از 5 ساعت جلاتوی شکلاتی خوشمزه‌تان آماده سرو است. در صورت تمایل می‌توانید به این بستنی آجیل و مغزهای مورد علاقه‌تان را بیفزایید.