نظافت و شست و شو یکی از مهمترین کارها برای حفظ سلامتی است. اهمیت این کار زمانی که نوبت به شستن و ضد عفونی کردن مواد خوراکی می رسد، بیشتر می شود. چون این موارد مستقیما وارد بدن ما می شوند. لذا حتما باید از تمیز بودن آن ها اطمینان حاصل کرد. یکی از مواردی که نیاز به شست و شو دقیق دارد، میوه ها و سبزیجات هستند که اخیرا به دلیل وجود ویروس کرونا، به ضد عفونی کردن آن ها بیشتر باید توجه کرد. در این مطلب قصد داریم بهترین روش های ضد عفونی کردن میوه ها و سبزیجات را به شما آموزش دهیم. اما قبل از آن که روش های شستن و ضد عفونی میوه و سبزیجات را به شما بگوییم، لازم است چند نکته ی مهم و اساسی را در مورد میوه و سبزیجات به شما یادآوری کنیم:

 

آبکشی میوه و سبزیجات

 

۱- سعی کنید میوه و سبزیجاتی را انتخاب کنید که ظاهرشان سالم و بدون پوسیدگی و لک باشد. میوه های آسیب دیده و یا ترک خورده را دور بیندازید.

۲- بعد از وارد کردن کیسه های میوه و سبزی به خانه، فورا آن ها را خالی کنید، همه را جمع کرده و دور از دسترس کودکان قرار دهید. همچنین آن ها را سطل زباله و یا جایی بگذارید که با سایر وسایل تماس نداشته باشد.

۳- قبل از شستن و آب کشیدن میوه ها و سبزیجات، حتما دست های خود را به مدت ۲۰ ثانیه با مایع دستشویی و آب خوب بشویید. شستن سینک ظرفشویی را هم فراموش نکنید! قبل از شست و شو و بعد از شست و شوی میوه ها و سبزیجات، حتما سینک ظرفشویی را خوب بشورید و ضد عفونی کنید.

۴- امروز که به دلیل وجود ویروس کرونا ضد عفونی کردن میوه و سبزیجات اهمیتی دو چندان پیدا کرده است، بهتر است برای اطمینان از ۲ روش برای شستن آن ها استفاده کنید.

۵- به هیچ عنوان میوه ها و سبزیجات شسته نشده را داخل یخچال قرار ندهید.

۶- در صورت خرد کردن میوه و سبزیجات بعد از شست و شو، آن ها را داخل ظرف درب بسته بریزید و بعد داخل یخچال بگذارید.

۷- قبل از شستن میوه ها و سبزیجات و ریختن آن ها در سینک پر از آب، ضایعات اضافی مانند گل را از روی آن ها جدا کنید. لذا بهتر است قبل از ضد عفونی کردن میوه و سبزیجات ابتدا یک مرتبه آن ها را با آب بشورید و بعد مجددا به روش هایی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد، ضد عفونی کنید.

۸- بعد از شست و شوی میوه ها و سبزیجات حتما آن ها را دوباره داخل آب بریزید و خوب آبکشی نمایید.

۹- برخی افراد استفاده از کمی وایتکس برای ضد عفونی کردن میوه ها و سبزیجات پیشنهاد می کنند که ما به هیچ عنوان این روش را توصیه نمی کنیم. زیرا برخی از میوه ها و سبزیجات وایتکس را، هر چقدر کم، به خود جذب کرده و می توانند باعث بیماری و مسمومیت شوند.

۱۰- برای برخی میوه ها مانند مرکبات می توانید از آب گرم برای شستن و ضد عفونی کردن آن ها استفاده کنید. به این صورت که آن ها را داخل ۱ لیتر آب گرم ۵۵ یا ۶۰ درجه (به همراه چند قطره مایع ظرفشویی) بریزید و پس از یک دقیقه آن ها را سریعا با آب سرد آبکشی نمایید. زمان بیشتر قرار دادن میوه ها در آب گرم، ماندگاری میوه ها را کم خواهد کرد.

بهترین روش برای ضد عفونی کردن میوه و سبزیجات:

۱- ضد عفونی کردن میوه و سبزیجات با سرکه، نمک یا جوش شیرین

سینک ظرفشویی را با مایع ظرفشویی خوب بشویید و آن را از آب تمیز پر کنید. اگر مقدار میوه و سبزی شما کم است، می توانید از یک ظرف بزرگ مانند تشت نیز برای این کار استفاده کنید. میوه ها و سبزیجات را داخل آن بریزید و ۱ قاشق غذاخوری نمک یا جوش شیرین و یا سرکه را داخل آب بریزید و سبزیجات را با دست تمیز داخل آب بگردانید تا این مواد به تمام قسمت های میوه ها و سبزیجات برسد. میوه ها را به مدت ۵ دقیقه و سبزی ها را به مدت ۳ دقیقه داخل این آب قرار دهید. سپس آن ها را خوب و با دقت با آب آبکشی کنید و داخل سبد بریزید تا آب از آن ها خارج شود. نمک می تواند مثل یک گند زدای طبیعی روی میکروب ها اثر کشندگی داشته باشد و جلوی رشد آن ها را بگیرد. اگر نمک به همراه سرکه استفاده شود تاثیری دو چندان خواهد داشت اما دقت کنید که هر دو ماده را به مقدار کم (۱ قاشق غذاخوری یا ۱ پیمانه کوچک) استفاده کنید.

 

ضدعفونی میوه و سبزیجات با نمک

 

۲ استفاده از محلول گند زدا و ضد عفونی کننده ی میوه و سبزیجات (پرکلرین)

یکی از بهترین روش های برای ضد عفونی کردن میوه و سبزیجات، استفاده از مایع گند زدا مخصوص ضد عفونی کردن میوه و سبزیجات است. شما می توانید این محلول را از داروخانه ها و فروشگاه ها تهیه کنید. برای استفاده از این محلول، ۱/۳ مایع را که معمولا به اندازه ی درب ظرف آن می باشد، در ۴ لیتر آب بریزید. سپس سبزی و میوه را بعد از خیس کردن و شستن با آب، ده دقیقه داخل این محلول قرار دهید. سپس آن ها را بیرون آورده و مجددا با آب شست و شو نمایید. این محلول گند زدا و ضد عفونی کننده تمام باکتری ها و میکروب های بیماری زا را از بین می برد و با استفاده از آن می توانید از تمیز بودن میوه و سبزی خود اطمینان حاصل نمایید.

 

صعد عفونی با گندزدای میوه و سبزی

 

۳- استفاده از مایع ظرفشویی

یکی از روش های موثر برای از بین بردن میکروب ها و باکتری های میوه و سبزیجات و ضد عفونی کردن آن ها، استفاده از چند قطره مایع ظرفشویی برای شستن آن هاست. استفاده از مایع ظرفشویی برای ضد عفونی کردن میوه ها و سبزیجات روشی است که در این ایام برای از بین بردن ویروس کرونا از روی مواد خوراکی بسیار توصیه می شود. برای این کار کافی است ۳ قطره مایع ظرفشویی را در ۱ لیتر آب (حدود ۴ لیوان) حل کنید، میوه ها و سبزیجات را داخل آن بریزید و اجازه دهید به مدت ۲ دقیقه داخل این آب خیس بخورند. سپس آن ها را کاملا با آب آبکشی کنید و داخل سبد بریزید تا آب اضافی آن ها خارج شود.

 

شستن با مایع ظرفشویی